Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
11. 10. 2024,
11.14

Osveženo pred

1 mesec, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,02

Natisni članek

Natisni članek

Oslo nobelova nagrada Nobelova nagrada za mir

Petek, 11. 10. 2024, 11.14

1 mesec, 1 teden

Znan je dobitnik Nobelove nagrade za mir

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,02
Nobelova nagrada | Podelitev Nobelovih nagrad za mir bo v skladu s tradicijo potekala v Oslu, medtem ko bodo ostale podelili v Stockholmu. | Foto STA

Podelitev Nobelovih nagrad za mir bo v skladu s tradicijo potekala v Oslu, medtem ko bodo ostale podelili v Stockholmu.

Foto: STA

Nobelovo nagrado za mir bo letos prejela japonska organizacija Nihon Hidankyo, ki med drugim zastopa preživele jedrskih napadov v Hirošimi in Nagasakiju, je danes v Oslu sporočil norveški Nobelov odbor. Nagrado bo prejela za svoja prizadevanja za svet brez jedrskega orožja in dokazovanje, da se jedrsko orožje ne sme nikoli več uporabiti.

Izjemna prizadevanja organizacije Nihon Hidankyo in drugih predstavnikov hibakushev (tistih, ki so preživeli napada z atomsko bombo v Hiroshimi in Nagasakiju) so prispevala k vzpostavitvi t. i. jedrskega tabuja oziroma mednarodne norme, ki je uporabo jedrskega orožja označila za moralno nesprejemljivo, je sporočil Nobelov odbor in pričevanje preživelih označil za edinstvena.

"Te priče so s svojimi osebnimi zgodbami, izobraževalnimi kampanjami ter opozorili proti širjenju in uporabi jedrskega orožja pomagale ustvariti in utrditi široko nasprotovanje jedrskemu orožju po vsem svetu. Hibakushi nam pomagajo opisati neopisljivo, misliti nepredstavljivo in nekako razumeti nerazumljivo bolečino in trpljenje, ki ju povzroča jedrsko orožje," je poudaril odbor.

Usode tistih, ki so preživeli napada z atomsko bombo, so bile dolgo prikrivane in zanemarjene. Leta 1956 so lokalna združenja preživelih skupaj z žrtvami poskusov jedrskega orožja na Pacifiku ustanovila Japonsko konfederacijo organizacij žrtev bomb A in H. To ime je bilo v japonščini skrajšano na Nihon Hidankyo.

Organizacija je postala največja organizacija hibakushev na Japonskem 

Organizacija je postala največja in najvplivnejša organizacija hibakushev na Japonskem. Nihon Hidankyo je zagotovil na tisoče pričevanj, izdal resolucije in javne pozive ter poslal letne delegacije v Združene narode in na različne mirovne konference, da bi svet opozoril na nujnost jedrske razorožitve.

"Nekega dne hibakushev ne bo več med nami kot priče zgodovine. Vendar pa nove generacije na Japonskem z močno kulturo spomina in nenehno predanostjo prenašajo izkušnje in sporočilo prič naprej. Na ta način pomagajo ohranjati jedrski tabu - predpogoj za mirno prihodnost človeštva," je še sporočil odbor.

Ob tem je izrazil zaskrbljenost, da je danes tabu proti uporabi jedrskega orožja pod pritiskom, in opozoril, da jedrske sile posodabljajo in nadgrajujejo svoje arzenale, nove države se pripravljajo na pridobitev jedrskega orožja in da se grozi z uporabo jedrskega orožja v trenutnih vojnah.

"V tem trenutku človeške zgodovine se je vredno spomniti, kaj je jedrsko orožje: najbolj uničujoče orožje, kar jih je svet kdaj videl," je še dodal odbor.

Na seznamu nominirancev je bilo 286 kandidatov 

Na seznamu nominirancev za najprestižnejšo izmed Nobelovih nagrad je letos bilo 286 kandidatov, postopek izbire pa so znova zaznamovali številni konflikti, ki divjajo po vsem svetu, med drugim na Bližnjem vzhodu, v Ukrajini in Sudanu.

Na seznamu kandidatov je bilo skupno 197 posameznikov in 89 organizacij. 

Konzorcij nevladnih organizacij Norveški svet za mir je predvidel, da bi nagrado lahko prejela UNRWA in njen vodja Phillipe Lazzarini, kar bi bilo "veliko priznanje za njihovo delo v težkih razmerah" v Gazi. To bi verjetno močno ujezilo izraelske oblasti, ki agencijo obtožujejo sodelovanja s palestinskim gibanjem Hamas.

"Nobelove nagrade za mir letos ne bi smeli podeliti"

Nekateri strokovnjaki, med njimi vodja Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri) Dan Smith, so medtem menili, da letos sploh ne bi smeli podeliti nagrade za mir, saj po svetu divja več kot 50 aktivnih konfliktov.

Lani je nagrado prejela iranska borka za pravice žensk Narges Mohamadi, ki v Iranu prestaja večletno zaporno kazen. Svoje življenje je posvetila obrambi človekovih pravic, med drugim z zavzemanjem za odpravo smrtne kazni in obveznega nošnja hidžaba za ženske v Iranu.

Podelitev Nobelovih nagrad za mir bo v skladu s tradicijo potekala v Oslu, medtem ko bodo ostale podelili v Stockholmu. Podelitev poteka 10. decembra – na obletnico smrti Alfreda Nobela, ki je preminil leta 1896. Vsaka nagrada prinaša tudi 11 milijonov švedskih kron oz. nekaj več kot 900 tisoč evrov. Če je dobitnikov več, se znesek med njih razdeli.

Han Kang
Novice Nobelova nagrada za literaturo letos južnokorejski pisateljici Han Kang
Nobelova nagrada 2021
Novice Nobelova nagrada za kemijo trem znanstvenikom za dosežke na področju raziskovanja proteinov
Dimitrij Muratov Nobelova nagrada
Novice Znana sta prejemnika Nobelove nagrade za fiziko
Victor Ambros in Gary Ruvkun, nobelova nagrajenca
Novice Nobelovo nagrado prejela ameriška znanstvenika za raziskavo mikro RNK
Ne spreglejte