Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 4. 2025,
16.19

Osveženo pred

3 dni, 13 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,02

Natisni članek

Natisni članek

Evropska komisija ukrepi Donald Trump carine Kitajska ZDA

Torek, 8. 4. 2025, 16.19

3 dni, 13 ur

Kitajska: popuščanja ne bo, borili se bodo do konca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,02
Xi Jinping | Z zadnjo Trumpovo potezo bi efektivna stopnja uvoznega davka na kitajsko blago dosegla neverjetnih 104 odstotkov. | Foto Reuters

Z zadnjo Trumpovo potezo bi efektivna stopnja uvoznega davka na kitajsko blago dosegla neverjetnih 104 odstotkov.

Foto: Reuters

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump februarja uvedel nove desetodstotne carine na uvoz blaga iz Kitajske, Peking pa se je maščeval s carinami na ameriški premog, utekočinjeni zemeljski plin in kmetijske stroje, je Trump mesec dni pozneje carine podvojil na 20 odstotkov in Kitajci so se znova odzvali s protiukrepi. Trump je šel zdaj še dlje – Kitajski grozi s 50-odstotnimi carinami, če ne bo umaknila povračilnih carin za ZDA. "Borili se bomo do konca," pravijo v Pekingu, trgovinski vojni pa ni videti konca. Medtem je Trump sporočil, da se bo morala Evropska unija zavezati k nakupu ameriške energije v vrednosti 350 milijard dolarjev (319 milijard evrov).

Pomembni dogodki dneva:

21.30 Potrjeno: skupne carine za Kitajsko 104 odstotke
 
18.26 Ameriške senatorje zanimajo namen in cilji Trumpove carinske politike

16.02 Po zadnjih padcih okrevajo tudi newyorške borze
11.50 Odboj na Ljubljanski borzi
11.15 Von der Leyen s kitajskim premierjem o posledicah ameriških carin
10.15 EU v odgovor na carine ZDA na jeklo in aluminij razmišlja o uvedbi do 25-odstotnih carin
9.55 Evropske borze okrevajo po nedavnih razprodajah
9.25 Vietnam si želi kupiti čas za dogovor z ZDA glede carin
9.10 Trump zavrnil evropsko ponudbo in ji postavil ultimat 
8.00 Azijske borze v zelenem – Tokio je eksplodiral
7.50 Kitajska: popuščanja ne bo, borili se bomo do konca

21.30 Potrjeno: skupne carine za Kitajsko 104 odstotke

Potem ko je Donald Trump v ponedeljek Kitajski zagrozil z novimi, 50-odstotnimi carinami na kitajski uvoz kot odgovor na kitajske protiukrepe, je tiskovna predstavnice Bele hiše Karoline Leavitt sporočila, da ZDA uvajajo dodatne 84-odstotne carine na vso kitajsko blago. Skupno bodo carine za Kitajsko tako najmanj 104-odstotne.

"Države, kot je Kitajska, ki so se odločile za povračilne ukrepe in vztrajajo pri nepoštenem ravnanju do ameriških delavcev, delajo napako," je dejala Leavitt. "Predsednik Trump ima jekleno hrbtenico in ne bo popustil."  

18.26 Ameriške senatorje zanimajo namen in cilji Trumpove carinske politike

Senatni republikanci so se danes pridružili demokratom pri vprašanjih o namenu in ciljih carinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je povzročila velike borzne padce po vsem svetu in sprožila spore tudi znotraj Trumpove vlade.

Trgovinski predstavnik ZDA Jamieson Greer je v senatnem odboru za finance zagotovil, da se Trumpova vlada pogaja z državami o carinah, in to tudi ob koncih tedna in ponoči, potem ko ga je republikanec iz Oklahome James Lankford vprašal o tem, kdaj bodo carine ukinjene.

Lankford je izrazil dvom v Trumpovo trditev, da bodo carine zmanjšale zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA. "Večina držav ne bo zmogla kupiti toliko, kot lahko kupijo ZDA," je na zaslišanju, ki so ga prenašale ameriške televizije, dejal Lankford.

Republikanski predsednik odbora za finance Mike Crapo iz Idaha je Greeru naročil, naj pojasni, kakšni so cilji vzajemnih carin, ki jih je Trump napovedal prejšnjo sredo, veljati pa bodo začele to sredo. Greer je odgovarjal, povedal pa ni nič natančnega in vodilni demokrat v odboru Ron Wyden iz Oregona mu je to povedal v oči ter dodal, da ne vidi nobene prave strategije.

"Tipičen Trump. Zelo dober je, ko govori o problemu, zelo slab je pri reševanju problema," je dejal Wyden in se zavzel za sodelovanje obeh strank pri zaustavitvi nevarne Trumpove carinske politike. Senat je s podporo štirih republikancev že izglasoval predlog za ukinitev carin s Kanado, vendar predstavniški dom tega ne namerava podpreti.

"Zakaj bi sploh še kdo posloval z ZDA, ki se ne drži dogovorov," je opozorila demokratka iz Nevade Cortez Masto in spomnila na sporazuma o prosti trgovini ZDA z Mehiko ter Kanado in prosti trgovini z Južno Korejo, ki sta bila sklenjena v Trumpovem prvem mandatu. Greer je pojasnil, da se zaščite za ZDA v obeh sporazumih niso izkazale kot zadostne.

Dejal je, da urnika za konec pogajanj in umik carin ni, ni pa zanikal, da se bodo cene menda le na kratek rok zvišale. "Težko je predvideti, kaj bo s cenami, ki so odvisne od številnih dejavnikov. Izzivi bodo predvsem za podjetja, ki so odvisna od uvoza iz Kitajske in bodo morala hitro prilagoditi oskrbovalne verige," je dejal.

Ameriški ekonomisti in poslovni voditelji so večinoma prepričani, da bo Trumpova politika povišala inflacijo v ZDA in povzročila recesijo. Proti carinam se je izrekel tudi vodja Trumpovega urada za vladno učinkovitost Elon Musk, ki je pred dnevi predlagal oblikovanje območja proste trgovine med Evropo in Severno Ameriko.

Zaradi tega si je nakopal jezo Trumpovega svetovalca Petra Navarra, ki ga je obtožil, da želi poceni tuje dele za svojo Teslo, ki sploh ni tovarna ampak sestavljalnica avtomobilov. V odgovor je Musk preko svojega medija X Navarra obtožil, da je res butast. "Tesla je najbolj ameriško narejen avto. Navarro je bolj top kot vreča opek," je objavil Musk.

Trump se glede Muskovega nasprotovanja carinam še ni izrekel. Televizija NBC je poročala, da je po hudih borznih padcih v četrtek in petek, ko se je umaknil na Florido in igral golf, rahlo prilagodil javne izjave in začel omenjati možnost znižanja carin po pogajanjih s posameznimi državami. Indeks Dow Jones je danes zjutraj poskočil za več kot 1300 točk, vendar pa analitiki opozarjajo, da se borzni vrtiljak še zdaleč ni končal.

16.03 Po večdnevnih padcih Ljubljanska borza ponovno končala v zelenem

Tečaji najpomembnejših delnic na Ljubljanski borzi so po globokih padcih v minulih dneh današnje trgovanje končali z rastjo, indeks SBI TOP je pridobil 4,57 odstotka. Borzni posredniki so sklenili za 10,4 milijona evrov poslov, od tega za skupno več kot štiri milijone evrov s svežnjema NLB in Telekoma Slovenije.

16.02 Po zadnjih padcih okrevajo tudi newyorške borze

Indeksi na newyorških borzah so na začetku današnjega trgovanja obarvani zeleno, s čimer tako kot druge borze po svetu nekoliko okrevajo po zadnjih znatnih izgubah, ki jih je s svojimi carinami povzročil ameriški predsednik Donald Trump. Vlagatelji upe za umiritev svetovne trgovinske vojne polagajo v sprejetje trgovinskih sporazumov.

Indeks Dow Jones je bil po prvih 20 minutah trgovanja 2,97 odstotka nad izhodiščem, širši indeks S&P 500 je beležil 3,06-odstotno rast, tehnološki indeks Nasdaq pa 3,25-odstotno.

Po nedavnih razprodajah okrevajo tudi indeksi na evropskih borzah. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil sredi dneva 3,16 odstotka nad izhodiščem, frankfurtski DAX je pridobival 2,95 odstotka, pariški CAC 40 pa 3,27 odstotka. Zunaj območja evra je bil londonski FTSE 100 3,59 odstotka v zelenem.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je Trump imel optimističen pogovor o carinah z voditeljem Južne Koreje, medtem ko je ameriški finančni minister Scott Bessent dejal, da si je Japonska prizadevala za hitra pogajanja glede umiritve trgovinskih napetosti.

11.50 Odboj na Ljubljanski borzi

Tečaji najpomembnejših delnic na Ljubljanski borzi so se po globokih padcih v preteklih dneh danes obrnili navzgor.

Indeks SBI TOP je do 11.30 pridobil dobre tri odstotke vrednosti.

Najbolj se dražijo delnice Krke, Petrola in NLB.

Ljubljanska borza, 8.4.2025 | Foto: ljse.si Foto: ljse.si

11.15 Von der Leyen s kitajskim premierjem o posledicah ameriških carin

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes s kitajskim premierjem Li Čiangom po telefonu govorila o posledicah ameriških carin za svetovno gospodarstvo. Poudarila je odgovornost Evrope in Kitajske, da podpreta reformiran trgovinski sistem, so zapisali v Evropski komisiji. Govorila sta tudi o ruskem napadu na Ukrajino.

Predsednica komisije je v pogovoru s kitajskim premierjem poudarila pomen stabilnosti in predvidljivosti za svetovno gospodarstvo.

V odzivu na obsežne motnje, ki so jih povzročile ameriške carine, je po njenem mnenju odgovornost Evrope in Kitajske, da podpreta močan reformiran sistem trgovanja, ki bo pravičen in svoboden ter bo temeljil na enakih konkurenčnih pogojih. Ob tem je pozvala k rešitvi v okviru pogajanj in dejala, da se je treba izogniti nadaljnjemu zaostrovanju.

Poudarila je tudi ključno vlogo Kitajske pri obravnavi morebitnega preusmerjanja blaga iz tretjih držav, ki bi ga te zaradi carin namesto v ZDA začele izvažati drugam. Von der Leyen in Li sta razpravljala o vzpostavitvi mehanizma za spremljanje trgovinskih tokov, so še navedli v komisiji.

Predsednica je v pogovoru dejala tudi, da je nujno poiskati strukturne rešitve za to, da bi EU in Kitajska uravnotežili trgovinski odnos ter da bi imela evropska podjetja boljši dostop do kitajskega trga.

10.15 EU v odgovor na carine ZDA na jeklo in aluminij razmišlja o uvedbi do 25-odstotnih carin

Evropska komisija razmišlja o uvedbi do 25-odstotnih dodatnih carin na nabor izdelkov iz ZDA kot odziv na dodatne carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump sredi marca uvedel na jeklo in aluminij, piše bruseljski portal Politico. O predlogu bodo države članice EU glasovale v sredo.

Med naborom predlaganih izdelkov s 25-odstotno carinsko stopnjo so po navedbah Politica soja, sladka koruza, riž, mandlji, pomarančni sok, brusnice, tobak, železo, jeklo, aluminij, nekatera plovila in vozila, tekstil, nekatera oblačila in ličila. Carine bi začele veljati 16. maja, za nekatero blago, kot sta soja in mandlji, pa 1. decembra.

Seznam predlaganih izdelkov, ki ga je pridobila tiskovna agencija Reuters, pa vključuje perutnino, jajca, drugo meso, sadje, žita, rastlinska olja, pivo, vina, les, preproge, oblačila, steklovino, žvečilne gumije, zobno nitko, nekatere drage kamne, kosilnice, sesalnike in toaletni papir.

EU razmišlja o uvedbi 10- ali 25-odstotnih carin na ameriško blago v višini 22 milijard evrov, medtem ko je škoda, ki jo bo EU utrpela zaradi dodatnih ameriških carin na jeklo in aluminij, ocenjena na okoli 26 milijard evrov, navaja Politico.

Poleg načrtovanih dodatnih carinskih stopenj je EU z aprilom poostrila veljavne zaščitne ukrepe za jeklo in zmanjšala uvoz iz ZDA za 15 odstotkov. Komisija preučuje tudi uvozne kvote za aluminij, dodaja Reuters.

Komisija je seznam izdelkov po besedah evropskega komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča članicam predstavila v ponedeljek. 

9.55 Evropske borze okrevajo po nedavnih razprodajah

Delnice na osrednjih evropskih borzah po nedavnih razprodajah, ki jih je povzročila odločitev ZDA za t. i. vzajemne carine na uvoz blaga praktično z vsega sveta, v uvodnem delu današnjega trgovalnega dne okrevajo. Pridobiva tudi evro.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je trenutno na 1,10 odstotka višji ravni kot ob koncu trgovanja v ponedeljek.

Londonski indeks FTSE 100 je 1,35 odstotka nad izhodiščem, frankfurtski DAX je do zdaj napredoval za 0,77 odstotka, pariški CAC 40 pa za 1,49 odstotka. Milanski indeks FTSE MIB in dunajski ATX pridobivata po 1,35 odstotka. Züriški SMI medtem pada po 1,18-odstotni stopnji.

Tečaj evra se znižuje. Na borzi v Frankfurtu je treba trenutno za en evro odšteti 1,0953 dolarja, kar je 0,34 odstotka več kot v ponedeljek.

Tudi azijske borze so trgovanje večinoma sklenile v zelenem. Tokijski indeks Nikkei 225 je poskočil za 6,03 odstotka. Šanghajski osrednji indeks je končal pri 1,58 odstotka, hongkonški Hang Seng pa 1,53 odstotka višje. Seulski Kospi je pridobil 0,26 odstotka, avstralski All Ordinaries pa je šel navzgor za 2,39 odstotka. Singapurski STI se je medtem znižal za 1,30 odstotka, tajvanski TWSE pa za 3,56 odstotka.

9.25 Vietnam si želi kupiti čas za dogovor z ZDA glede carin

Vietnam je pripravljen okrepiti nakupe ameriškega blaga, med njimi proizvodov za varnost in obrambo, je pred za v sredo načrtovano uvedbo ameriških uvoznih carin v višini 46 odstotkov sporočila vietnamska vlada. Napovedala je pristop k pogajanjem z ZDA za dosego dogovora, ki bi vodil v uravnoteženo trgovino med državama.

Vietnam je administracijo predsednika Donalda Trumpa že zaprosil za vsaj 45-dnevni zamik uvedbe uvoznih carin. V tem času bi ta južnoazijska država, ki ji ZDA predstavljajo največji izvozni trg, pridobila čas za pogajanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dogovor želijo v Vietnamu skleniti čim prej, konec maja naj bi se v ZDA odpravila delegacija in sklenila dogovor. Trump je bil sicer z Vietnamom na zvezi že v petek in sporočil, da so bili pogovori obetavni.

V soboto so začele veljati desetodstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne uvedel Trump. Za okoli 60 držav bodo v sredo uvedene še višje uvozne carine, za Vietnam v višini 46 odstotkov. Trump je sicer dopustil možnost pogajanj z državami, ki so stopile v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih. | Foto: Reuters V soboto so začele veljati desetodstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne uvedel Trump. Za okoli 60 držav bodo v sredo uvedene še višje uvozne carine, za Vietnam v višini 46 odstotkov. Trump je sicer dopustil možnost pogajanj z državami, ki so stopile v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih. Foto: Reuters

Strokovnjaki medtem poudarjajo, da bodo ameriške uvozne carine močno zarezale v gospodarsko rast Vietnama, ki je precej odvisen od izvoza v ZDA. Bruto domači proizvod bi se lahko samo zaradi tega zmanjšal za tri odstotke.

Ameriške carine močno skrbijo tudi vlagatelje. Potem ko je bila vietnamska borza v ponedeljek zaradi praznika zaprta, je danes beležila približno šestodstotni padec.

9.10 Trump zavrnil evropsko ponudbo in ji postavil ultimat 

Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da se bo morala Evropska unija zavezati k nakupu ameriške energije v vrednosti 350 milijard dolarjev (319 milijard evrov), da bi odložila obsežne tarife.

S tem je Trump zavrnil ponudbo Bruslja o carinah "nič za nič" na avtomobile in industrijsko blago, poroča Politico. Trumpovi odzivi so odgovor na izjavo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je v ponedeljek dejala, da je Evropska unija ponudila znižanje carin bloka na nič za avtomobile in industrijske izdelke, uvožene iz ZDA. Na vprašanje novinarjev, ali je ponudba dovolj za opustitev carin EU, je Trump dejal: "Ne, ni. Z Evropsko unijo imamo 350 milijard dolarjev (319 milijard evrov, op. p.) primanjkljaja in ta bo hitro izginil," je dejal Trump. "Eden od načinov, kako lahko preprosto in hitro izgine, je, da morajo od nas kupovati našo energijo ... Lahko jo kupijo, v enem tednu lahko zberemo 350 milijard dolarjev (319 milijard evrov, op. p.)," je dejal Trump.

8.00 Azijske borze v zelenem – Tokio je eksplodiral

Delnice na azijskih trgih kapitala so si opomogle po zgodovinski izgubi. Največjo rast za zdaj beleži Tokio, in sicer zaradi pričakovanj, da bo Japonska v trgovinskih pogajanjih z ZDA dobila prednost. Indeks Nikkei 225 trenutno beleži 5,53-odstotno rast.

Tudi preostali najpomembnejši borzni indeksi v Aziji so v zelenih številkah. Asia Dow beleži trenutno 2,82-odstotno rast, indijski Sensex pa 0,82-odstotno rast. Kitajski indeks Shanghai Copočite in hongkonški Hang Seng sta zabeležila zmerne rasti – 0,48 odstotka oziroma 0,34 odstotka.

"Prehitro bi bilo reči, da smo prešli prelomnico, še posebej ker Trump še vedno namiguje na dodatne carine za Kitajsko," je za Bloomberg dogajanje na azijskih borzah komentiral Tim Waterer, glavni tržni analitik pri KCM Trade. "Na voljo je ogromno spremenljivk, verjetnost za recesijo pa ostaja velika, vse dokler ZDA vztrajajo pri svoji ostri carinski politiki."

Japonske delnice so danes poskočile po novici, da je Trump opravil telefonski pogovor s premierjem Shigerujem Ishibo. Trump je dvema članoma svoje administracije dodelil začetek dvostranskih trgovinskih pogajanj z Japonsko. Videti je bilo, da bo Japonska dobila prednost pred drugimi ameriškimi trgovinskimi partnerji v pogajanjih o carinah, kar bi Tokio postavilo na čelo dolge vrste držav, ki si prizadevajo za omilitev davščine.

7.50 Kitajska: popuščanja ne bo, borili se bomo do konca

Donald Trump je v ponedeljek Kitajski zagrozil z novimi, 50-odstotnimi carinami na kitajski uvoz, potem ko je kitajska vlada na zadnji dvig Trumpovih carin prejšnji teden odgovorila s protiukrepi. 

"Poleg tega bomo prekinili vse pogovore s Kitajsko, ki so jih zahtevali! Pogajanja z drugimi državami, ki so prav tako zahtevale srečanja, se bodo začela takoj," je dejal Trump v objavi na Truth Social.

Z zadnjo Trumpovo potezo bi efektivna stopnja uvoznega davka na kitajsko blago dosegla neverjetnih 104 odstotkov.

"Tipično ustrahovanje"

Peking je odgovoril z besedami, da "pritisk ali grožnja Kitajski ni pravi način sodelovanja" in da se bodo "borili do konca".

"Hegemonistična poteza ZDA v imenu 'vzajemnosti' služi svojim sebičnim interesom na račun legitimnih interesov drugih držav in postavlja 'Ameriko na prvo mesto' nad mednarodnimi pravili," je v izjavi dejal tiskovni predstavnik kitajskega veleposlaništva Liu Pengyu. "Če bodo ZDA vztrajale pri svojem, se bo Kitajska proti temu borila do konca. Če bodo ZDA stopnjevale carinske ukrepe, bo Kitajska odločno sprejela protiukrepe za zaščito svojih pravic in interesov," je še dodal.

Evropska komisija s 25-odstotnimi carinami 

Zaradi izjem bodo Trumpove carine različno vplivale na članice EU, pa je v ponedeljek poročal Financial Times, efektivna carina na uvoz iz Slovenije v ZDA naj bi znašala manj kot štiri odstotke. V luči burnega dogajanja med ZDA in Kitajsko je 25-odstotne povračilne carine za ZDA napovedala tudi Evropska komisija. Nakazala je sicer svojo pripravljenost za pogajanja o brezcarinskem trgovinskem paktu z ZDA, a tudi, da je pripravljena na povračilne ukrepe, če bo treba. 

Donald Trump
Novice Se bo Trump pogajal? Oglasilo se je več kot 50 držav.
Benjamin Netanjahu
Novice Netanjahu spet pri Trumpu: novinarsko konferenco so tik pred zdajci odpovedali
Ursula von der Leyen
Novice Evropska komisija naj bi predlagala 25-odstotne povračilne carine #vŽivo
Peter Navarro
Novice Je to demonski glas v Trumpovem ozadju?
Ne spreglejte