Ponedeljek, 14. 6. 2021, 9.14
3 leta, 5 mesecev
Skrivnostna bolezen napada grebenske morske pse #video #foto
Morski biologi še vedno preiskujejo skrivnostno kožno bolezen, ki so jo aprila opazili pri beloplavutih grebenskih morskih psih v Maleziji. Domnevajo, da bi bila za njihovo težavo lahko kriva naraščajoča temperatura morja.
Beloplavuti grebenski morski psi so znani po značilnih belih konicah na plavutih, običajno se zadržujejo okoli grebenov in so najaktivnejši ponoči, ko lovijo majhne ribe ter druge živali.
Bolezen prvič opazili aprila
Fotografije podvodnega fotografa, ki je to vrsto morskega psa posnel na otoku Borneo v malezijski zvezni državi Sabah, so se na družbenih omrežjih prvič pojavile aprila, kjer so na glavi morskega psa vidne pike in razjede. Skupina potapljačev in raziskovalcev je kmalu zatem začela intenzivno spremljati skupine grebenskih morskih psov v znanem potapljaškem središču na otoku Sipadan.
Skrb vzbujajoče odkritje o višjih temperaturah morja
Ko so ugotavljali, kaj bi lahko bil vzrok za pojav te kožne bolezni, so kmalu ugotovili, da se je temperatura morske gladine v Sipadanu v mesecu maju dvignila na 29,5 stopinje Celzija, kar je za stopinjo višje kot leta 1985.
''Skoraj zagotovo je za bolezen, ki jo imajo ti morski psi v Sipadanu, krivo ogrevanje oceanov,'' je povedal morski biolog Davies Austin Spiji iz neprofitne organizacije za zaščito koralnih grebenov. Izključil je človeški dejavnik, saj je Sipadan zaščiteno območje, kjer je ribolov strogo prepovedan. V bližini tudi ni naselij ali industrije.
Podatki, pridobljeni s pomočjo opazovanj, sovpadajo tudi z beljenjem koral na tem območju, pa je dejal Mohamed Shariff Mohamed Din, profesor študij vodne veterine z malezijske univerze Universiti Putra.
''Ne moremo prezreti, da se nekaj dogaja. Za te spremembe so krive vedno višje temperature morja,'' je dejal Mohamed Shariff Mohamed Din.
Novi poskusi spet meseca julija
Popolne študije kožne bolezni pri grebenskih morskih psih še niso naredili. Raziskovalna skupina je vzorce za testiranje sicer poskušala odvzeti v mesecu maju, a jim ni uspelo ujeti teh morskih psov, pa je pojasnila predavateljica raziskovalnega inštituta na malezijski Univerzi Sabah.
Ekipa načrtuje ponovni poskus v mesecu juliju.
Nove vzorce kožne bolezni bodo raziskovalci skušali zbrati julija.