Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
31. 3. 2025,
10.17

Osveženo pred

1 dan, 5 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,89

Natisni članek

Natisni članek

Pentagon Pete Hegseth Donald Trump Evropa Tajvan

Ponedeljek, 31. 3. 2025, 10.17

1 dan, 5 ur

Razkrit ameriški tajni načrt: Evropa je lahko zaskrbljena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,89
Pete Hegseth | Zaupni Pentagonov dokument je podpisal ameriški obrambni minister Pete Hegseth. | Foto Guliverimage

Zaupni Pentagonov dokument je podpisal ameriški obrambni minister Pete Hegseth.

Foto: Guliverimage

Interni dokumenti Pentagona razkrivajo, da je obramba Tajvana za ZDA veliko bolj prednostna naloga kot obramba Evrope. V primeru vojne z Rusijo se Natovi partnerji ne bodo mogli zanesti na Washington.

Interni strateški dokument ameriškega ministrstva za obrambo kaže jasno prerazporeditev vojaških prednostnih nalog: Tajvan je v središču ameriške obrambne strategije, medtem ko se Evropa pomika v ozadje, piše ameriški medij Washington Post.

Bi ZDA pomagale Evropi, če bi jo napadla Rusija?

Zaupni dokument z naslovom Vmesni vodnik po nacionalni obrambni strategiji, ki ga je podpisal minister za obrambo Pete Hegseth, je bil po poročilu razdeljen znotraj ministrstva sredi marca letos.

Ameriška letalonosilka Carl Vinson
Novice Srhljiva napoved: dve ameriški letalonosilki na dnu morja in uničeno kitajsko ladjevje

V dokumentu je med drugim zapisano, da je malo verjetno, da bi ZDA zagotovile precejšnjo vojaško pomoč v Evropi v primeru ruskega napada. Namesto tega je cilj pozvati Natove zaveznike v tujini oziroma v Evropi, da sami prevzamejo odgovornost za obrambo svoje regije.

ZDA bodo ohranile jedrsko odvračanje Rusije

Medtem ko bi bilo jedrsko odvračanje Rusije še naprej zagotovljeno, bi bile konvencionalne enote na voljo le, ko ne bi bile potrebne za obrambo ZDA ali za odvračanje Kitajske.

Bodo ZDA pomagale Evropi, če jo bo napadla Putinova Rusija? Zaupni Pentagonov dokument, ki je v nasprotju s petim členom pogodbe o Natu, stari celini obljublja le jedrsko odvračanje, pomoč ameriških konvencionalnih sil pa ni zanesljiva. | Foto: Bela hiša Bodo ZDA pomagale Evropi, če jo bo napadla Putinova Rusija? Zaupni Pentagonov dokument, ki je v nasprotju s petim členom pogodbe o Natu, stari celini obljublja le jedrsko odvračanje, pomoč ameriških konvencionalnih sil pa ni zanesljiva. Foto: Bela hiša

Strateški dokument je tako v neposrednem nasprotju s petim členom pogodbe Nata, ki pravi, da se bo oborožen napad na eno od članic zavezništva štel kot napad na vse. 

Obramba Tajvana postaja ameriška prednostna naloga

Dokument opisuje morebiten kitajski napad na Tajvan kot največjo grožnjo in obrambo otoka imenuje osrednja misija ameriške vojske. Tajvan, ki ga ima Kitajska za odpadniško provinco, je tako v središču ameriške vojaške strategije.

Vladislav Surkov, Vladimir Putin
Novice Vrnitev Putinovega čarovnika iz Kremlja: to je njegova prerokba

Nova strategija med drugim vključuje obsežno povečanje ameriških sil v indopacifiški regiji. Obenem naj bi Tajvan občutno povečal izdatke za obrambo – do deset odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Tajvan je geopolitično ključnega pomena, saj proizvede več kot 60 odstotkov vseh polprevodniških čipov na svetu, od katerih je odvisna celotna tehnološka industrija.

Ameriški vojaki na meji z Mehiko?

Vodnik obravnava tudi umik z Bližnjega vzhoda. Po mnenju Washington Posta je v tajnem dokumentu še posebej sporna direktiva, da bi moral Pentagon prevzeti aktivnejšo vlogo v boju proti nezakonitim migracijam in trgovini z drogami – naloga, ki je tradicionalno v pristojnosti ministrstva za domovinsko varnost.

Pentagonov zaupni dokument razkriva, da ZDA niso sposobne hkrati braniti Evrope in Tajvana ter da Washington v Pekingu vidi nevarnejšega nasprotnika kot v Moskvi. Tajvan, ki je zaradi polprevodnikov izjemno pomemben za tehnološko industrijo, bo tudi sam krepko povečal svoje obrambne izdatke, da bi odvrnil Kitajsko od napada. Na fotografiji: tajvanski tank na vojaških vajah. | Foto: Guliverimage Pentagonov zaupni dokument razkriva, da ZDA niso sposobne hkrati braniti Evrope in Tajvana ter da Washington v Pekingu vidi nevarnejšega nasprotnika kot v Moskvi. Tajvan, ki je zaradi polprevodnikov izjemno pomemben za tehnološko industrijo, bo tudi sam krepko povečal svoje obrambne izdatke, da bi odvrnil Kitajsko od napada. Na fotografiji: tajvanski tank na vojaških vajah. Foto: Guliverimage

Washington Post piše, da vodnik v veliki meri temelji na konservativnem programu Projekt 2025, ki ga je pred lanskimi ameriškimi predsedniškimi izdelal ameriški konservativni možganski trust Heritage Foundation.

Protislovje v dokumentu

Eden od uslužbencev ameriškega kongresa je vsebino strateškega dokumenta opisal kot protislovno: "Obstaja napetost med: želimo ameriško moč in vojaško prevlado v svetu ter želimo biti povsod, ampak hkrati tudi nikjer."

Ameriške vojaške ladje v Južnem kitajskem morju
Novice Je to šibka točka, ki lahko uniči ameriško prevlado v svetu?
Kitajska ladja
Novice Se Kitajska pripravlja na vojno? "Morali bi goreti vsi alarmi." #video
Angela Merkel
Novice Angela Merkel razkrila, kaj v resnici hoče Vladimir Putin
Jens Siegert na predstavitvi svoje knjige Kam gre Rusija? v Berlinu februarja 2025
Novice Putinov poznavalec svari: To je Putinova zvijača, s katero bo pretental Trumpa
F-35
Novice Norveško opozorilo Putinu: F-35 proti meji z Rusijo
Vladimir Putin in Ši Džinping
Novice Je to neprijetno kitajsko sporočilo Putinu?
Predsednik
Novice Je hekerjem uspelo razkriti Putinove velike skrivnosti?
Vladimir Putin
Novice Poznavalec o potezi Putina, ki bi spremenila vse: "Rusija ve, kaj bi sledilo"
Ne spreglejte