Sreda, 24. 2. 2021, 8.15
3 leta, 9 mesecev
Na Madžarskem začeli cepljenje s kitajskim cepivom
Madžarska je danes postala prva država članica Evropske unije, ki je začela množično cepljenje proti bolezni covid-19 s cepivom kitajskega proizvajalca Sinopharm. "Danes začnemo cepljenje s kitajskim cepivom," je prek Facebooka sporočil madžarski premier Viktor Orban. Omenjeno kitajsko cepivo sicer nima dovoljenja Evropske agencije za zdravila (Ema) za uporabo v EU.
-
17:38
V Srbiji naraščajo okužbe
Iz Srbije poročajo o naraščanju števila okužb z novim koronavirusom in smrti zaradi covida-19. Danes so poročali o 3460 novih okužbah in 17 umrlih bolnikih v zadnjih 24 urah. Epidemiolog in član kriznega štaba za boj proti epidemiji Predrag Kon je za petek napovedal morebitno odločitev o dodatnih ukrepih, a izpostavil pomen okrepitve cepljenja.
V torek so iz Srbije poročali o 3257 novih okužbah in 15 mrtvih covidnih bolnikih, v ponedeljek pa o 2956 okužbah in 14 mrtvih. V bolnišnicah se zdravi 3776 covidnih bolnikov, od katerih jih 152 potrebuje pomoč medicinskih ventilatorjev.
V državi so od začetka epidemije potrdili 446.313 primerov okužbe in 4383 smrti zaradi covida-19. V Srbiji, ki v regiji in širše vodi po količini cepiva proti covidu-19, ki so ga nabavili, kot tudi po številu cepljenih, so doslej cepili 1,321 milijona ljudi, od tega z dvema odmerkoma 486.635.
Epidemiolog in član kriznega štaba Predrag Kon je po današnjem srečanju kriznega štaba za regionalno televizijo N1 dejal, da so ugotovili, da se epidemiološke razmere poslabšujejo in da je potrebno dodatno povečati nadzor nad spoštovanjem ukrepov.
Ugotovili so, da so žarišča okužb smučarski centri oziroma tamkajšnje restavracije in lokali, ne pa sama smučišča. Krizni štab bo po njegovih besedah v petek obravnaval "modele odzivanja med konci tedna" in sprejel odločitve o ukrepih. Med ukrepi pa ni skrajšanja delovnega časa lokalov med delovniki, je povedal. Ocenil je, da je naraščanje števila okužb mogoče pričakovati v naslednjih desetih dneh, kot najpomembnejšo pa izpostavil okrepitev cepljenja.
Epidemiologinja Ivana Prokić iz srbskega zdravniškega združenja Združeni proti covidu je za N1 menila, da krizni štab znova zamuja z ukrepi in da bi ukrepi morali biti veliko strožji, saj je 25 odstotkov testiranih pozitivnih na okužbo. Ljudem niso niti pojasnili, da morajo biti po cepljenju še naprej pazljivi, saj morajo imunost šele razviti, je dejala. Opozorila je tudi na to, da okuženih ni mogoče cepiti. Obsodila je prirejanje zabav, pa tudi to, da so smučarska središča odprta.
Minister za zdravje Zlatibor Lončar je danes povedal, da je država zagotovila več kot dva milijona odmerkov štirih cepiv - Pfizerja, AstraZenece, kitajskega Sinopharma ter ruskega cepiva Sputnik V. Cilj je po njegovih besedah cepiti 2,5 milijona ljudi v tej sedemmilijonski državi. Ob priložnosti izročitve donacije več tisoč odmerkov cepiva Severni Makedoniji je še opozoril, da izkušnje kažejo, da se po cepljenju s prvim odmerkom ljudje še ne morejo sprostiti, saj se nekateri okužijo tudi po prvem cepljenju, ker še niso razvili dovolj protiteles, navaja STA.
-
14:44
EU o spoštovanju glede cepiv
Voditelji članic EU bodo v četrtek na virtualnem zasedanju farmacevtskim podjetjem posredovali odločno sporočilo, da je treba spoštovati obveznosti glede cepiv proti covid-19, so danes povedali viri pri EU. V Bruslju ob tem izpostavljajo, da bo za izhod iz krize ključna zmožnost prilagajanja novim različicam novega koronavirusa.
EU napoveduje v drugem četrtletju tega leta 300 milijonov odmerkov cepiv in članice poziva, naj se dobro pripravijo na ta veliki logistični zalogaj. Pri teh 300 milijonih upošteva doslej odobrena cepiva Pfizerja in BioNTecha, Moderne in AstraZenece, ne pa tudi cepiva podjetja Janssen Pharmaceutice, o katerem naj bi Evropska agencija za zdravila (Ema) odločila sredi marca.
Ob tem so v sredo zvečer znova vznemirile informacije, da britansko-švedsko podjetje AstraZeneca, s katerim ima EU največ težav, v drugem četrtletju ne bo zagotovilo odmerkov, ki so predvideni po pogodbi.
Viri pri EU so danes dejali, da te nove informacije o težavah z dobavo cepiva AstraZenece še niso bile potrjene. Obenem so poudarili, da je evropska strategija osredotočiti se na krepitev proizvodnje cepiv Pfizerja in BioNTecha ter Moderne, ki sta se doslej najbolj izkazali.
V Bruslju ob tem izpostavljajo, da sta preglednost in jasnost glede dobave cepiv ključni, a da je to težko zagotoviti, ker je odvisno od tega, ali podjetja spoštujejo dogovore. Golo dejstvo, da tega dopoldne ni mogoče povedati, kaj se dogaja z AstraZeneco, potrjuje, kako težko je komunicirati, ker nekateri akterji otežujejo jasno obveščanje, so ponazorili viri.
Poleg novih informacij o težavah z dobavo cepiv v Bruslju pred vrhom odmevajo tudi sporočila, da bo za izhod iz zdravstvene krize ključna zmožnost prilagajanja cepiv novim različicam virusa.
"Naš boj s pandemijo covid-19 se nadaljuje ter ostaja izziv zaradi pojava novih različic in potrebe po zagotovitvi pravega ravnotežja med omejitvami ter prostim pretokom blaga in storitev na notranjem trgu," je poudaril predsednik Evropskega sveta Charles Michel v pismu voditeljem pred vrhom.
Prioriteta po Michelovih besedah ostaja pospešitev cepljenja po EU, kar vključuje pospešitev procesa odobritve cepiv ter njihove proizvodnje in dobave. To bo terjalo rešitve, ki bodo zagotovile sodelovanje proizvajalcev s ciljem okrepitve proizvodnje v EU. Treba pa bo tudi zagotoviti predvidljivo dobavo cepiv in tudi to, da bodo farmacevtska podjetja spoštovala svoje obveznosti, je še zapisal predsednik Evropskega sveta, poroča STA.
-
13:44
Avstrija: več kot 2.000 okužb
Pristojni v Avstriji se že pripravljajo na redna vsakoletna cepljenja prebivalstva proti okužbi z novim koronavirusom, zatrjujejo pri avstrijski zdravstveni zavarovalnici (ÖGK). V severni sosedi sicer število okužb znova hitreje narašča, danes so jih prvič po mesecu dni našteli več kot dva tisoč, zato se že ugiba o ponovni zaostritvi ukrepov.
"Ta zgodba se ne bo končala z letom 2021. Cepljenje prebivalstva bo postalo rutina. Vsako leto se bomo morali enkrat, morda celo dvakrat cepiti proti koroni," je za avstrijski časnik Kurier opozoril prvi zdravnik ÖGK Andreas Krauter in zatrdil, da se v ÖGK na to že intenzivno pripravljajo.
Okoli 15 odstotkov Avstrijcev se vsako leto odloči za cepljenje proti gripi, kar pomeni približno 1,6 milijona odmerkov cepiva. V primeru novega koronavirusa bi morali po njegovem v Avstriji zagotoviti nekje 18 milijonov odmerkov cepiva letno, nujna pa bo tudi dobra elektronska baza podatkov ter stroga, do najmanjše podrobnosti premišljena organizacija, je dejal.
Za tiskovno agencijo APA je medtem Krauter ocenil, da lahko neko normalnost pričakujemo šele prihodnje leto, vse pa bo seveda odvisno od razpoložljivosti cepiv ter sodelovanja prebivalstva. Položaj se bo namreč normaliziral takrat, ko bo precepljen zadosten delež populacije. Ta mora biti čim večji, da bi v prihodnje preprečili nevarne mutacije virusa, je opozoril.
V Avstriji sicer še naprej nevarno narašča število dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom. V minulih 24 urah so jih prvič po mesecu dni potrdili več kot dva tisoč, natančneje 2.006. Nazadnje so jih več kot dva tisoč, in sicer 2.088, potrdili 22. januarja. Minuli teden so v povprečju dnevno potrdili 1.786 novih primerov. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je z današnjim dnem narasla na 140,5, poroča APA.
Zaradi slabega epidemiološkega trenda in ob dejstvu, da se širijo nove različice virusa, predvsem na Tirolskem tudi južnoafriška, se v Avstriji vse glasneje ugiba tudi o ponovni zaostritvi ukrepov za zajezitev epidemije, še poroča APA. Avstrijska vlada bo o nadaljnjih ukrepih sicer odločala v ponedeljek. Minister za zdravje Rudolf Anschober je za APA ocenil, da bo zaostrovanje neizbežno v primeru, "da bi se za prihodnje tedne nakazoval zelo močan, nenadzorovan porast" okužb. Verjetnejše se mu sicer zdi zaostrovanje ukrepov po posameznih regijah.
Oblasti so prav danes sklenile, da bo dovoljeno občino Mayrhofen v dolini Zillertal na avstrijskem Tirolskem zaradi širjenja južnoafriške različice virusa od sobote do srede zapustiti le z največ 72 ur starim negativnim testom na okužbo z novim koronavirusom. Vse nenujne trgovine bodo v omenjenih dneh tam zaprte, prav tako vrtci in šole. (STA)
-
13:33
Covax: Gana prejela cepivo
Gana je danes kot prva država prejela cepivo proti bolezni covid-19 iz mednarodne pobude za pravično razdelitev cepiva Covax. Z dostavo cepiva v Gano se začenja kampanja množičnega cepljenja, v katero bo zajetih 20 afriških držav.
"To je pomemben dogodek, saj je prihod cepiva proti covid-19 v Gano nujen za končanje pandemije," sta v skupni izjavi poudarila predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Gani Francis Kasolo in predstavnica Sklada ZN za otroke (Unicef) v tej zahodnoafriški državi Anne-Claire Dufay.
Na letališče v Akri je danes prispela prva pošiljka s 600 tisoč odmerki cepiva AstraZenece, ki so ga proizvedli v indijskem inštitutu Serum. Covax je sicer Gani namenil skupno 2.412.000 odmerkov, poročajo tuje tiskovne agencije.
V okviru pobude Covax nameravajo letos razdeliti skoraj dve milijardi odmerkov cepiva proti covid-19.
V Gani, kjer so poleg cepiva AstraZenece odobrili tudi rusko cepivo Sputnik V, nameravajo začeti kampanjo cepljenja prihodnji torek. Kot je napovedal minister za informiranje Kojo Oppong Nkrumah, bodo najprej prišli na vrsto zdravstveni delavci, nato starejši od 60 let, ljudje s kroničnimi boleznimi, zaposleni v kritični infrastrukturi in učitelji.
V Gani so od začetka epidemije potrdili 80.759 primerov okužbe z novim koronavirusom, za boleznijo covid-19 je umrlo 582 ljudi.
Po podatkih WHO se je do zdaj cepljenje proti covid-19 začelo v manj kot 20 afriških državah. Na črni celini so do zdaj potrdili več kot 3,8 milijona primerov okužbe z novim koronavirusom in več kot 102 tisoč smrtnih primerov. (STA)
-
13:32
Danska odpira trgovine in šole
Danska načrtuje, da bo marca odprla več trgovin in nekatere šole. Se pa vlada zaveda, da bi to lahko povečalo število hospitalizacij zaradi bolezni covid-19.
Danska vlada je danes napovedala, da bodo dovolili odprtje trgovin z manj kot pet tisoč kvadratnimi metri površine ter aktivnosti na prostem za do 25 ljudi. V delih države bodo znova odprli tudi šole, vendar se bodo morali učenci testirati dvakrat tedensko, poroča tiskovna agencija Reuters na svoji spletni strani.
Ob tem opozarjajo, da bi lahko ukrepi pomenili izjemno povečanje hospitalizacij zaradi covid-19. "Več aktivnosti pomeni tudi več okuženih in s tem hospitalizacij," je opozoril danski minister za zdravje Magnus Heunicke.
Glede na projekcije predvidevajo, da bo vrhunec hospitalizacij v sredini aprila, ko se bo v danskih bolnišnicah zdravilo predvidoma 880 covidnih bolnikov, kar je trikrat več od sedanjih 247.
Odprtje trgovin bo sicer pomemben korak za okrevanje gospodarstva, saj bo danskemu gospodarstvu na mesečni ravni prineslo več kot dve milijardi kron (268,7 milijona evrov), je pojasnil minister za finance Nicolai Wammen.
Na Danskem so doslej sicer potrdili 208.556 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 2.343 covidnih bolnikov. (STA)
-
10:54
Po svetu upad novih okužb
Število okužb z novim koronavirusom po svetu je v zadnjem tednu padlo za 11 odstotkov na 2,4 milijona okužb na teden, kar je manjši upad, kot so ga beležili v minulih štirih tednih, v poročilu opozarja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Največjo upočasnitev upada novih okužb so opazili v Evropi, Afriki in azijsko-pacifiški regiji.
Glede na tedensko poročilo WHO so medtem v Jugovzhodni Aziji in na Bližnjem vzhodu opazili porast števila okužb. V obeh Amerikah medtem še naprej beležijo padec števila okužb, poroča STA. Britansko različico so do zdaj potrdili v 101 državi, južnoafriško v 51 državah, brazilsko različico pa so za zdaj odkrili v 28 državah.
-
08:57
Srhljivo znanstveno odkritje
Epidemija bolezni covid-19 je povzročila veliko prezgodnjih človeških smrti glede na pričakovano naravno življenjsko dobo. Po vsem svetu je bilo iz tega vidika skupaj izgubljenih 20,5 milijona let življenja, od tega tri četrtine pri mlajših od 75 let, so izračunali znanstveniki. Ta izguba je od dvakrat do devetkrat večja kot pri sezonski gripi, poroča STA.
Znanstveniki z univerze Pompeu v Barceloni so preučili več kot 1,27 milijona smrtnih primerov zaradi bolezni covid-19 v 81 državah, in sicer v obdobju od začetka pandemije do šestega januarja letos. Pri tem so starost umrlega primerjali s pričakovano naravno življenjsko dobo za posamezno državo.
Rezultate raziskave so objavili na spletni strani znanstvene revije Scientific Reports. Kot so zapisali, je bilo med pandemijo covid-19 zaradi prezgodnje smrti skupno izgubljenih 20,5 milijona let življenja oziroma v povprečju 16 let na umrlega bolnika s covid-19. "To ustreza izgubi več kot 270 tisoč celotnih življenj ljudi, ki bi živeli od rojstva do naravne smrti," so dodali.
Na Madžarskem od treh potrjenih cepiv proti bolezni covid-19 v EU poleg prej omenjenega kitajskega uporabljajo tudi rusko cepivo Sputnik V, ki pa v EU prav tako še ni odobreno. Vlada pod vodstvom premierja Viktorja Orbana je prejšnji mesec sporočila, da je s podjetjem Sinopharm dosegla dogovor o nabavi petih milijonov odmerkov cepiva. Prvih 550 tisoč odmerkov je v Budimpešto prispelo prejšnji teden.
Do konca tega tedna naj bi po besedah vodje vladne delovne skupine za cepljenje Istvana Gyorgyja število cepljenih proti covid-19 na Madžarskem preseglo 800 tisoč. V naslednjih dneh naj bi prvi odmerek kitajskega cepiva prejelo 275 tisoč starejših bolnikov, s cepivom AstraZenece pa naj bi cepili 41 tisoč ljudi, ki so mlajši od 60 let in imajo kronične bolezni. Še nadaljnjih 52 tisoč starejših pa naj bi prejelo cepivo Pfizerja.
Do zdaj je na Madžarskem prvi odmerek cepiva prejelo 457 tisoč ljudi, z dvema odmerkoma so cepili 206 tisoč ljudi. Na Madžarskem so od začetka pandemije potrdili več kot 400 tisoč okužb z novim koronavirusom, za boleznijo covid-19 pa je umrlo skoraj 15 tisoč bolnikov, poroča STA.
Na Hrvaškem ob začetku tedna za 30 odstotkov več okužb
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 7.763 testih potrdili 688 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 15 bolnikov z boleznijo covid-19. Od začetka tedna Hrvaška beleži za 30 odstotkov več okužb kot v prvih treh dneh minulega tedna. V državi so prejšnjo sredo potrdili 502 novi okužbi, teden dni pred tem pa 577 okužb, je po poročanju STA povedal direktor hrvaškega zavoda za javno zdravje (HZJZ) Krunoslav Capak.
Od začetka tedna Hrvaška beleži za 30 odstotkov več okužb kot v prvih treh dneh minulega tedna.
Capak je dejal, da so v prvih treh dneh tega tedna v državi potrdili za 30 odstotkov več novih okužb, kot jih je bilo od ponedeljka do srede prejšnji teden. Dodal je, da 14-dnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev znaša 115,3 okužbe. Stopnja smrtnost na milijon prebivalcev je 1.340. Na novinarsko vprašanje, ali je možno, da se bodo v državi prvega marca spet zaostrili protikoronski ukrepi, je hrvaški notranji minister Davor Božinović odgovoril, da sta za zdaj na mizi obe možnosti, torej zaostritev ali omilitev ukrepov.
Če bo prišlo do omilitve ukrepov, jih bodo spremljali strogi epidemiološki ukrepi, je še dejal Božinović. Ob tem je minister napovedal, da bosta hrvaška vlada in nacionalni štab civilne zaščite o tem razpravljala do konca tedna. Na Hrvaškem je trenutno 26.79 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zaradi okužbe z novim virusom zdravi 791 bolnikov, od tega jih je 63 na ventilatorjih. Na Hrvaškem so do zdaj potrdili 241.048 okužb z novim koronavirusom, za covid-19 je umrlo 5.477 ljudi.
Proizvajalci cepiv: do poletja se bodo lahko cepili vsi Američani
Predstavniki ameriških farmacevtskih podjetij Pfizer, Moderna in Johnson & Johnson so v torek v ameriškem kongresu zagotovili, da bo cepiva proti novemu koronavirusu do poletja več kot dovolj za cepljenje vseh prebivalcev ZDA. Pfizer in Moderna naj bi do konca marca dobavila 220 milijonov odmerkov cepiva. Kmalu bo zeleno luč pristojnih organov dobilo tudi cepivo podjetja Johnson & Johnson, ki zagotavlja zaščito pred novim koronavirusom že z enim samim odmerkom in ne dvema, kot to velja za cepivi Pfizerja in Moderne. Johnson & Johnson zagotavlja, da bo do konca marca dostavil 20 milijonov odmerkov.
Proizvajalci cepiv proti novemu koronavirusu zagotavljajo, da bo do poletja na voljo dovolj cepiva za cepljenje vseh prebivalcev ZDA.
Pfizer in Moderna do poletja napovedujeta dobavo vsak po 300 milijonov odmerkov, Johnson & Johnson pa sto milijonov. Do takrat bosta najbrž odobreni tudi cepivi podjetij Novavax in AstraZenece. Poslovni direktor Pfizerja John Young je zagotovil, da imajo sestavin za proizvodnjo cepiva dovolj in zato ne pričakuje težav pri izpolnitvi obljub. Podobno sta zagotovila tudi predstavnika Moderne in podjetja Johnson & Johnson.
Ankete kažejo, da več kot 30 odstotkov prebivalcev ZDA ne želi cepiti
V ZDA so do zdaj z najmanj enim odmerkom Pfizerja in Moderne cepili 44 milijonov ljudi, kar je približno 14 odstotkov prebivalcev. Za ustavitev širjenja pandemije je treba cepiti od 70 do 80 odstotkov ljudi. Poročil o kakšnih hujših stranskih učinkih ni, vendar ankete kažejo, da se več kot 30 odstotkov prebivalcev ZDA ne želi cepiti.
V državi se je z novim koronavirusom do zdaj okužilo 28,26 milijona ljudi, zaradi bolezni covid-19 pa jih je umrlo več kot 502.500. Ameriška Univerza Johnsa Hopkinsa je v torek naštela 56 tisoč novih okužb, umrlo pa je 1.400 bolnikov z boleznijo covid-19. Epidemija se v ZDA sicer umirja. V New Yorku so po letu dni spet dovolili prisotnost gledalcev v dvoranah Barclays Center in Madison Square Garden za ogled tekem košarkarske lige NBA in hokejske lige NHL. Obisk je omejen na deset odstotkov kapacitet.