Sreda, 13. 1. 2021, 6.37
4 leta
Predstavniški dom kongresa potrdil resolucijo s pozivom za odstavitev Trumpa
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v skladu s pričakovanji potrdil resolucijo, ki poziva podpredsednika Mika Pencea in člane vlade k odstavitvi predsednika Donalda Trumpa v skladu s 25. amandmajem ameriške ustave. Pence je tak ukrep zavrnil že pred glasovanjem.
Za resolucijo je glasovalo 223 kongresnikov, med njimi tudi republikanec, 205 jih je bilo proti, pet pa se je glasovanja vzdržalo. Vzporedno in v pričakovanju Penceove zavrnitve resolucije so demokrati sprožili že drugo ustavno obtožbo Trumpa v štirih letih, o čemer bodo glasovali danes, piše STA.
Kongresni demokrati Trumpu očitajo, da je svoje podpornike spodbudil k vdoru v kongres 6. januarja in zaustavitvi formalne potrditve volilne zmage demokrata Josepha Bidna na predsedniških volitvah novembra lani.
Demokrati so najprej Trumpa pozivali k odstopu, kar je gladko zavrnil, nato so poskusili še z resolucijo, ki poziva Pencea in vlado k odstavitvi Trumpa, ker predstavlja nevarnost za republiko.
Vsi upravitelji ustavne obtožbe so demokrati
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je v torek imenovala devet tako imenovanih upraviteljev ustavne obtožbe, ki bodo nastopali v vlogi tožilcev. Vsi so demokrati. Vodil jih bo 58-letni Jamie Raskin iz Marylanda, piše STA.
Republikanci so pred dnevi blokirali sprejetje resolucije o 25. amandmaju po hitrem postopku, zato je bila v torek pripravljena posebna seja na to temo z razpravami in glasovanjem.
Trump ni imel veliko glasnih zagovornikov. Med redkimi je bil Jim Jordan iz Ohia, ki je dan prej od predsednika ZDA dobil najvišje civilno odlikovanje, predsedniško medaljo svobode. Nekaj republikancev je vztrajalo, da demokrati z ukrepi proti Trumpu tik pred iztekom mandata delijo državo.
Pence je pred glasovanjem o resoluciji Pelosijevi poslal javno pismo z zavrnitvijo uporabe 25. amandmaja, piše STA.
"Vi in demokrati zahtevate, naj jaz in kabinet sprožimo proces po 25. amandmaju, ko je do konca predsednikovega mandata ostalo le še osem dni. Ne verjamem, da je takšna smer v najboljšem interesu države in niti v skladu z ustavo," je sporočil Pence in izrazil mnenje, da je 25. amandma predviden za odstavitev predsednika, ki fizično ali duševno ni sposoben opravljati svojega dela in ne kot kazen.
Trump je v odzivu novinarjem dejal, da 25. amandma zanj ne predstavlja nobene grožnje.
Do konca glasovanja o resoluciji so najmanj štirje republikanski člani predstavniškega doma javno podprli ustavno obtožbo Trumpa, New York Times pa je poročal, da to podpira tudi vodja senatne večine republikanec Mitch McConnell.
"Takšne izdaje prisege ustavi predsednika ZDA v zgodovini še ni bilo"
Hčerka nekdanjega podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Liz Cheney, ki zastopa Wyoming, je sporočila, da takšne izdaje prisege ustavi predsednika ZDA v zgodovini še ni bilo.
"Predsednik ZDA je sklical drhal in zanetil napad," je dejala in podprla ustavno obtožbo. To so storili tudi republikanci Adam Kinzinger iz Illinoisa, Fred Upton iz Michigana in John Katko iz New Yorka.
Za stranko, ki je bila doslej povsem pod Trumpovim nadzorom, je to prelomnica kot tudi poročanje New York Timesa in Axiosa, da McConnell podpira ustavno obtožbo. To lahko pomeni, da bo senat o tem morda glasoval, še preden se Trumpu 20. januarja konča mandat, še piše STA.
Pravosodno ministrstvo ZDA načrtuje obtožnice zaradi vstaje proti vladi
Zvezni tožilec, pristojen za prestolnico ZDA Michael Sherwin je medtem v torek na novinarski konferenci v Washingtonu dejal, da se zaradi vdora v ameriški kongres 6. januarja z aretacijami in obtožnicami sooča več sto ljudi. Nekatere bodo obtožili tudi vstaje proti vladi in zarote. Zvezni tožilci so do torka vložili že 70 obtožnic. Sherwin je ob tem izrazil pričakovanje, da bo številka narasla v več sto. Vršilec direktorja zveznega preiskovalnega urada (FBI) v Washingtonu Steven D'Antuono pa je dodal, da so doslej odprli 160 preiskav, kar je le vrh ledene gore, piše STA.
Vojaški vrh ZDA obsodil nasilje
Celotni štab združenih poveljstev ameriške vojske na čelu z načelnikom, generalom Markom Milleyjem je v torek v sporočilu vsem pripadnikom oboroženih sil ZDA obsodil vdor podpornikov predsednika Trumpa na ameriški kongres pred tednom dni. To je prvi odziv Milleya in poveljnikov vseh rodov ameriške vojske na nasilje v kongresu, še piše STA.
Preberite še:
5