Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 7. 2018,
16.41

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,32

4

Natisni članek

Natisni članek

Andrej Plenković Hrvaška

Ponedeljek, 23. 7. 2018, 16.41

6 let, 4 mesece

Na Hrvaškem več kot 150 tisoč državljanom odpisali dolgove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,32

4

Andrej Plenković | Foto Reuters

Foto: Reuters

Hrvaški premier Andrej Plenković je danes v Zagrebu potrdil, da je pretekli konec tedna stopil v veljavo zakon o odpisu dolga državljanom, ki imajo blokirane račune. V prvem valu so zajeli 150.474 državljanov, ki imajo dolgove do države v znesku do 10 tisoč kun (1.350 evrov), je danes na novinarski konferenci v Banskih dvorih pojasnil Plenković.

Hrvaški premier je dodal, da si s paketom zakonov, ki so jih predlagali prejšnji mesec, prizadevajo, da bi odpisali del dolgov za 326 tisoč hrvaških državljanov, ki so imeli 31. maja letos blokirane račune.

Terjatve so odpisovali v skladu z zakonom

Povedal je, da je državna finančna agencija (Fina) v soboto začela odpisovati terjatve do državljanov v skladu z zakonom, ne da bi državljani osebno vložili zahtevo za odpis dolgov.


Ante Ramljak
Novice Plenković še nima naslednika za Ramljaka. Ta za zdaj ostaja. #video

"Fina je začela uveljavljanje zakona in je uspešno izvedla prvi ukrep, kar pomeni, da so odpisani dolgovi za 150.474 državljanov, ki so imeli dolg do države in z državo povezanimi osebami v znesku do 10 tisoč kun plus obresti," je povedal Plenković.

Vrednost tako odpisanih terjatev do državljanov je znašala več kot 1,3 milijarde kun (175 milijonov evrov), je poudaril. Dodal je, da po uveljavitvi prvih zakonskih ukrepov 6.248 hrvaških državljanov nima več blokiranih računov.

Pričakuje, da bodo tudi enote lokalne samouprave in tudi preostali upniki, kot so operaterji mobilne telefonije, sledili zgledu države in odpisali del dolgov državljanom z blokiranimi računi. Pri tem jim bo država kot davčno olajšavo priznala odpis dolgov v vrednosti do 10 tisoč kun. Za dolgove v vrednosti nad 10 tisoč kun je z zakonom predvideno obročno odplačevanje.

Bodo sprejeti zakoni ''povzročili državno nasilje''?

Plenković je napovedal, da bodo v začetku avgusta uveljavili tudi zakon, ki bo omejil izvajanje izvršb nad denarnimi sredstvi za fizične osebe, ki imajo blokirane račune več kot tri leta. Pričakuje, da bodo s tem zakonom zajeli približno 70 tisoč državljanov, ki imajo za približno 32 milijard kun (4,1 milijarde evrov) dolgov.

Andrej Plenković HDZ
Novice Plenković: Oskrunili so hrvaško zastavo in žalili saborsko delegacijo

V paketu zakonov je tudi hitrejši in enostavnejši postopek osebnega stečaja, ki se nanaša na približno 88 tisoč državljanov z do 20 tisoč kun (2.700 evrov) dolga in več kot tri leta blokiranimi računi.

Miro Cerar, Andrej Plenković
Novice Plenković: Evropska komisija je ravnala pravilno

Hrvaški državljani z blokiranimi računi so imeli konec marca za več kot 42 milijard kun (5,7 milijarde evra) dolgov. Od tega je večina, 97 odstotkov, obveznosti starejših od leta dni. Takšnih obveznosti ima približno 80 odstotkov državljanov z blokiranimi računi, je navedla hrvaška vlada, ko je junija predlagala paket zakonov za pomoč prebivalcem z blokiranimi računi.

Andrej Plenković
Novice Plenković: Hrvaški predlog je boljši kot pravosodna pot

Iz hrvaškega združenja blokiranih državljanov Blokirani so danes na svoji strani na Facebooku znova objavili svoje kritike, ki so jih imeli aprila, ko je bil paket zakonov prvič predstavljen na vladi. Pričakovali so, da jih bo država zaščitila in ustavila oderuštvo, a menijo, da bodo sprejeti zakoni "povzročili novi val finančnega in državnega nasilja".

Pri uveljavljenih ukrepih ne bo šlo za pozitivne posledice

Ko gre za uveljavljene ukrepe, ki jih je danes predstavil Plenković, menijo, da ne bo nobene pozitivne posledice glede na to, da so "zamudne obresti oblikovali na podlagi neobstoječih prihodkov". "Terjatve 'bodočih' prihodkov so neustavne in tako tudi protipravne. Zakonom je treba preprečiti takšne terjatve", so zapisali.

Medtem je Fina danes objavila, da so bili konec junija letos blokirani računi 323.758 državljanov, ki so imeli 43,81 milijarde kun (5,9 milijarde evrov) dolgov. Obresti so znašale še približno 22 milijard kun (tri milijarde evrov).

Glede na podatke Fine so s prvimi ukrepi vlade na podlagi novega zakona znižali število blokiranih državljanov za dva odstotka, za približno dva odstotka pa je znižan tudi znesek vsega dolga blokiranih.

Ne spreglejte