Torek, 1. 6. 2021, 13.28
3 leta, 5 mesecev
Morska sluz prekrila morje, Turčija na robu okoljske katastrofe #video #foto
V Marmarskem morju na jugu Istanbula se skrb vzbujajoče širi debela plast sluzi, ki pomeni vse večjo grožnjo morskemu življenju in ribiški industriji. K temu naj bi pripomogli tudi podnebne spremembe in onesnaževanje okolja, opozarjajo ekologi. Sluz je posledica delovanja planktonskih alg, ki proizvajajo organske snovi in jih pod določenimi pogoji izločajo v morje.
Posnetki dronov, ki so zakrožili v svetovnih medijih, opozarjajo na okoljsko katastrofo s to viskozno, sivkasto in sluzasto prevleko v Marmarskem morju.
''To je rezultat ljudi, rezultat gospodinjskih odpadkov in onesnaževanja,'' je dejal Tahsin Ceylan, režiser dokumentarnega filma o tej problematiki. ''Mislim, da si narava tega ne zasluži,'' je še dodal.
Strokovnjaki izredno veliko količino sluzi v zadnjem času povezujejo tudi z višjimi temperaturami morja, ki so posledica podnebnih sprememb in spuščanja odplak v morje.
Turški okoljski minister Murat Kurum je težavo ocenil kot izjemno resno in pojasnil, da je na terenu 300-članska ekipa, ki pregleduje na desetine mest v Marmarskem morju, nadzira čistilne naprave in išče vire onesnaževanja. Akcijski načrt za zaščito morja bodo objavili v nedeljo, je še napovedal Kurum.
Hidrobiolog Levent Artuz pa izhoda iz ekoloških težav ne vidi, če ljudje ne bodo spremenili svojega vedenja in navad.
8