Četrtek, 12. 12. 2024, 10.28
1 mesec
V Siriji med zaporniki našli pogrešanega Američana
Po zrušitvi režima Bašarja Al Asada so v Siriji našli pogrešanega Američana, ki je bil več kot pol leta zaprt v tamkajšnjem zaporu. Nove sirske oblasti nameravajo sodelovati z ameriškimi pri iskanju drugih pogrešanih, med katerimi je tudi ugrabljeni novinar Austin Tice, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
16.51 V Siriji našli pogrešanega Američana, ugrabljenega novinarja še iščejo
11.00 HRW poziva h končanju zlorab v Siriji po vladavini Al Asada
16.51 V Siriji našli pogrešanega Američana, ugrabljenega novinarja še iščejo
Po zrušitvi režima Bašarja Al Asada so v Siriji našli pogrešanega Američana, ki je bil več kot pol leta zaprt v tamkajšnjem zaporu. Nove sirske oblasti nameravajo sodelovati z ameriškimi pri iskanju drugih pogrešanih, med katerimi je tudi ugrabljeni novinar Austin Tice, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriškega državljana Travisa Timmermana so zadnjič videli na Madžarskem, kjer je policija avgusta 29-letnika tudi prijavila kot pogrešanega.
We found Travis Timmerman from Urbana Missouri - an American prisoner liberated from one of Assad’s most notorious prisons. He’s fine. A bit dazed. Didn’t realize the regime had fallen until this morning. pic.twitter.com/kuQmWfp0nA
— Elizabeth Palmer (@CBSLizpalmer) December 12, 2024
Sirski mediji so sprva menili, da gre pri Timmermanu za ameriškega novinarja Austina Ticea, ki so ga ugrabili pred več kot desetletjem.
Lokalni mediji so objavili fotografije in posnetke zdaj najdenega Američana. V intervjujih je pojasnjeval, da mu je ime Travis in je kot romar prečkal mejo. V zaporu je preživel sedem mesecev, zanj pa so dobro skrbeli, je dodal. Za ameriško televizijo NBC je še dejal, da je zavrnil možnost, da bi imel stik z ameriškimi oblastmi.
Državni sekretar Antony Blinken je sicer danes zagotovil, da nameravajo Timmermana prepeljati v domovino.
Sirske oblasti so danes zagotovile, da nadaljujejo iskanje ugrabljenega ameriškega novinarja Ticea. Pripravljeni pa so tudi sodelovati z ZDA pri iskanju Američanov, ki so izginili v času Asadovega režima.
Ameriški predsednik Joe Biden je nedavno izrazil prepričanje, da je Tice še živ in da je mogoča njegova vrnitev v ZDA. Da je 43-letni Tice živ, je prepričana tudi njegova družina.
Ticea, ki je delal za francosko tiskovno agencijo AFP, ameriški CBS in druge medije, so avgusta 2012 neznanci ugrabili na kontrolni točki v predmestju prestolnice Damask. Po navedbah njegove družine se je nekaj tednov pozneje pojavil videoposnetek, na katerem je bil s skupino oboroženih moških. Leta 2022 je ameriška vlada sporočila, da z gotovostjo ve, da ga je pridržal sirski režim, ki pa je to zavrnil.
11.00 HRW poziva h končanju zlorab v Siriji po vladavini Al Asada
"Sirsko ljudstvo je preživelo več kot desetletje okrutne represije in konfliktov," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejala direktorica HRW za Bližnji vzhod in severno Afriko Lama Fakih. Dodala je, da je zdaj odločilen trenutek za ponovno vzpostavitev zaupanja in postavitev temeljev za sirsko družbo, v kateri bodo vsi obravnavani dostojanstveno.
Nevladna organizacija vztraja pri pomenu zagotavljanja odgovornosti in zaščite Sircev ne glede na njihovo etnično poreklo ali politično pripadnost. Zavezništvo upornikov pod vodstvom Hajat Tahrir al Šam (HTS) se je po strmoglavljenju Al Asada, ki je v nedeljo pobegnil v tujino, zavezalo k temu.
Grozljivo obdobje vladavine družine Al Asad
Po navedbah HRW se je v 54 letih vladavine družine Al Asad v Siriji zgodilo grozljivo število kršitev človekovih pravic. Več kot dve desetletji vladavine Bašarja Al Asada so zaznamovali grozodejstva, zločini proti človeštvu in druge zlorabe, kot so množične sistematične samovoljne aretacije, mučenje in prisilna izginotja. Obsodila je tudi uporabo kemičnega orožja, lakoto kot vojno orožje ter vsesplošne in usmerjene napade na civiliste.
Je pa organizacija opozorila, da so nekatere skupine upornikov, kot so HTS in frakcije milice Sirske narodne vojske (SNA), ki jih podira Turčija in so vodile bliskovito ofenzivo proti Al Asadu, odgovorne tudi za kršitve človekovih pravic in vojne zločine.
HRW je predstavila vrsto ukrepov, ki jih morajo sprejeti nove sirske oblasti, ki jih v trimesečnem prehodnem obdobju začasno vodi Mohamed Al Bašir. Ti ukrepi vključujejo zagotavljanje pravice in odgovornosti za pretekle zlorabe, zaščito civilistov, manjšin in kulturne dediščine, reševanje vprašanja pridržanja in izginulih oseb ter reformo vodenja države in preprečevanje nadaljnjih zlorab oboroženih skupin.
Ukinitev zloglasnih zaporov
Skupina HTS je danes že sporočila, da namerava zapreti zloglasne zapore pod vodstvom režima in preganjati tiste, ki so vpleteni v ubijanje ali mučenje zapornikov. Po strmoglavljenju Al Asada so iz najbolj zloglasnega sirskega zapora Sajdnaja izpustili več tisoč zapornikov. Po navedbah organizacije Sirski observatorij za človekove pravice naj bi v teh zaporih mučili in ubili skoraj 60 tisoč ljudi.
Vodja skupine Ahmed al Šara, znan tudi kot Abu Mohamed al Džolani, je v izjavi, ki jo je videla tiskovna agencija Reuters, napovedal tudi, da bo razpustil varnostne sile nekdanjega režima.
V sredo pa so oboroženi moški zažgali grobnico nekdanjega sirskega predsednika Hafeza Al Asada, očeta Bašarja Al Asada, v njegovem rojstnem mestu Kardaha na zahodu Sirije, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Hafez Al Asad je državi vladal med letoma 1971 in 2000.
Stranka Al Asada Baas, ki je bila na oblasti od 60. let prejšnjega stoletja, je v sredo sporočila, da je do nadaljnjega prekinila svoje delovanje. Na svoji spletni strani je še zapisala, da bo notranjemu ministrstvu izročila vse svoje premoženje, vozila in orožje, vse svoje nepremičnine in finančna sredstva pa bo imela na razpolago nova sirska vlada, poročajo agencije.