Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 11. 2022,
14.20

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,28

15

Natisni članek

Natisni članek

migranti schengenska meja nadzor meja Italija Francija

Sobota, 12. 11. 2022, 14.20

2 leti

Francija zaostrila nadzor na meji z Italijo: nastale so dolge kolone vozil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,28

15

Francosko-italijanska meja | Z mejnega prehoda med italijanskim mestom Ventimiglio in francoskim Menton poročajo o dolgih kolonah. | Foto Shutterstock

Z mejnega prehoda med italijanskim mestom Ventimiglio in francoskim Menton poročajo o dolgih kolonah.

Foto: Shutterstock

Francija je zaradi spora glede sprejema migrantov zaostrila nadzor na meji z Italijo. Z mejnega prehoda med italijanskim mestom Ventimiglia in francoskim Menton poročajo o dolgih kolonah, ki so nastale, ker francoska žandarmerija pregleduje vozila, ki prihajajo iz Italije.

Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA okoli 500 francoskih policistov izvaja nadzor na več kot desetih prehodih na meji med državama, medtem ko italijanska tiskovna agencija Ansa za zdaj poroča o treh prehodih, kjer Francozi izvajajo nadzor – poleg mosta San Ludovico med Ventimiglio in Mentonom še nedaleč stran na avtocesti A10 in na bližnjem mostu San Luigi.

Tatjana Bobnar
Novice Ministrica: Varnost ob meji s Hrvaško ostaja enako visoka tudi po odstranitvi žice

Gianni Berrino je že protestiral

A San Ludovico je obenem med turisti zelo priljubljena razgledna točka, ki ponuja čudovit pogled na Sredozemsko morje, zato je tam danes nastala večja gneča, pojasnjuje Ansa.

Senator skrajno desnih Bratov Italije Gianni Berrino je medtem že protestiral. Po njegovem je nedoumljivo, da je Francija omejila prost pretok ljudi na notranji meji schengna, še slabše pa je, da je to storila kot "povračilni ukrep za eno samo ladjo nevladnikov, ki je priplula v francosko sredozemsko pristanišče".

Pri tem je imel v mislih ladjo Ocean Viking, ki jo upravlja francoska nevladna organizacija SOS Mediterranee, pluje pa pod norveško zastavo. Ta je v petek z več kot 230 rešenimi migranti na krovu prispela v francosko mesto Toulon, potem ko je pred Sicilijo tri tedne zaman čakala na dovoljenje italijanskih oblasti za vplutje v pristanišče.

Francija v znak protesta ne bo sprejela 3.500 prosilcev za azil iz Italije

Ladja Ocean Viking je povzročila veliko vroče krvi med Rimom in Parizom, francoski notranji minister Gerald Darmanin je v četrtek celo sporočil, da Francija v znak protesta ne bo sprejela 3.500 prosilcev za azil iz Italije. Preostale članice EU, ki sodelujejo v evropskem mehanizmu premestitve beguncev, pa je pozval k enakemu ravnanju.

Italijanska premierka Giorgia Meloni je nato Parizu v petek očitala, da se je odzval agresivno ter da je njegova kritika Rima nerazumna in neupravičena. "Ocean Viking z 230 ljudmi na krovu je prva reševalna ladja, ki jo je Francija sprejela letos. V Italiji je medtem od začetka letošnjega leta pristalo že 90 tisoč migrantov," je dejala Melonijeva.

Pritožila se je, da evropski sistem prerazporejanja beguncev, v katerem naj bi sodelovalo 13 držav EU, ne deluje. Po njenih besedah so v drugih državah EU letos sprejeli le 117 oseb, od tega 38 v Franciji.

Mejni prehod, meja, Avstrija
Novice Avstrija podaljšuje nadzor na meji, na MZZ kritični
martinovo
Trendi Največja zabava ob martinovanju tudi letos v Mariboru, policisti opozarjajo
Ne spreglejte