Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 12. 2022,
13.44

Osveženo pred

2 leti, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,65

72

Natisni članek

Natisni članek

osamosvojitev Borut Pahor Slovenija priznanje

Torek, 13. 12. 2022, 13.44

2 leti, 1 mesec

Pahor jim je izročil, kar so leta 1993 vrnili. Kučan presenečen. #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,65

72

Predsednik republike Borut Pahor je danes šestim predstavnikom slovenske osamosvojitve na slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode, ki so jih z odprtim pismom simbolno zavrnili 21. junija 1993. Prvak prve slovenske vlade Lojze Peterle se je ob tem predsedniku zahvalil za vse poklone slovenski osamosvojitvi. Prvi predsednik države Milan Kučan je izrazil presenečenje, saj meni, da današnje dejanje ne more izbrisati dejstva, da so bila odlikovanja vrnjena državi, in argumentacije za vrnitev, ki je govorila o poskusu politične destabilizacije.

Leta 1992 je bilo skupaj podeljenih 21 zlatih častnih znakov svobode Republike Slovenije, 27 srebrnih in 113 častnih znakov svobode RS. Prvi odlikovanci, pripadniki Teritorialne obrambe in slovenske policije, so deset zlatih odličij in 27 častnih znakov prejeli 24. junija 1992. Med nagrajenci so bili tudi politiki Igor Bavčar, France Bučar, Janez Drnovšek, Janez Janša, Jelko Kacin, Alojz Peterle in Dimitrij Rupel.

osamosvojitev, Slovenija, častni znak svobode | Foto: STA/Katja Kodba Foto: STA/Katja Kodba

Znak in listino zavrnili iz protesta

Junija 1993 jih je šest – Bučar, Janša, Kacin, Peterle, Rupel in Bavčar – v pismu takratnemu slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu sporočilo, da vračajo prejeta odlikovanja Zlati častni znak svobode RS. Zadnje so naredili iz protesta zaradi, kot so zapisali takrat, poskusov razvrednotenja slovenske samostojnosti ter vse glasnejših pobud za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije. Znak in listino so nato tudi fizično vrnili, in sicer v zdaj že znameniti plastični vrečki proizvajalca čevljev.

Predsednik republike Pahor je, kot so zapisali v predsednikovem uradu, v luči obeleževanj 30. obletnic ustanovitve, obrambe in mednarodnega priznanja Republike Slovenije po dialogu z omenjenimi prejemniki zlatega častnega znaka svobode vzel na znanje, da so v duhu spoštovanja države in njenega dostojanstva pripravljeni sprejeti odlikovanja, ki so jih vrnili leta 1993.

osamosvojitev, Slovenija, častni znak svobode | Foto: STA/Katja Kodba Foto: STA/Katja Kodba

Pahor: Mislim, da je prav, da so stvari na svojem mestu 

Na današnji slovesnosti so odlikovanja sprejeli Bavčar, Janša, Kacin, Peterle in Rupel. V imenu pokojnega Bučarja pa je odlikovanje sprejel njegov sin, Janez Bučar. "Omenjeni so danes prišli v predsedniško palačo, da bi tisto, kar so leta 1993 vrnili, lahko zdaj dobili nazaj," je po tem povedal Pahor. V Pahorjevem uradu so že pred slovesnostjo navedli izjavo odlikovancev, v kateri so izrazili pripravljenost, da s spoštovanjem do slovenske države sprejmejo vrnjena odlikovanja. "Predlog vrnitve odlikovanj sem sprejel, ker mislim, da je prav, da so stvari na svojem mestu," je dejal Pahor po slovesnosti.

osamosvojitev, Slovenija, častni znak svobode | Foto: STA/Katja Kodba Foto: STA/Katja Kodba

Po besedah predsednika osamosvojitvene vlade Peterleta je slovenska samostojna država sad narodove volje, slovenske pomladi, žrtev junakov in milosti. Ob današnjem ponovnem prejemu odlikovanj se je predsedniku Pahorju zahvalil v imenu vseh odlikovancev. "Zahvalil bi se mu za vse poklone slovenski osamosvojitvi, za prazničnega duha ob 30-letnici, ki jo letos zaokrožujemo. Zahvalil bi se mu tudi za to, ker je bil predsednik vseh Slovencev," je poudaril. Odlikovanja po njegovih besedah jemljejo kot pozornost do celotne Demosove vlade. "Še posebej pa se poklanjajo tistim, ki jih danes ni več med nami, torej skoraj tretjini Demosove vlade," je dejal.

Želi si, da bi bila Slovenija cela, nedeljena, zdrava in vesela. Vsem navzočim je na koncu tudi zaželel lepe praznike, predvsem pa voščil lepo in močno praznovanje prihajajočega dneva samostojnosti in enotnosti.

osamosvojitev, Slovenija, častni znak svobode | Foto: STA/Katja Kodba Foto: STA/Katja Kodba

Kučan izrazil presenečenje

Prvi predsednik države Milan Kučan je v odzivu na predsednikovo vračilo odlikovanj izrazil presenečenje. Kot meni, današnje dejanje ne more izbrisati dejstva, da so bila odlikovanja vrnjena državi, in argumentacije za vrnitev, ki je govorila o poskusu politične destabilizacije.

Po mnenju Kučana namreč ne more izbrisati argumentacije za vrnitev odlikovanj, ki je jasno govorila o poskusu politične destabilizacije države in ki je svoje nadaljevanje dobila z razkrivanjem trgovine z orožjem. "Ne more zabrisati njihovega takratnega hotenja zanikati rezultate predsedniških volitev," je napisal v odzivu.

Kot je dodal, ni nikdar dvomil v utemeljenost odlikovanj, ki jih je šesterici vročil za njihov prispevek k osamosvojitvi Slovenije. Predpostavlja pa, da predsednikova odločitev o ponovni vročitvi zlatega znaka svobode pomeni tudi zavračanje in odrekanje argumentom, s katerimi so odlikovanje vrnili. "Verjamem, da je predsednik prebral pismo, s katerim so utemeljevali vrnitev in ki je bilo priloženo Bata vrečki z odlikovanji, preden se je odločil za vrnitev odlikovanj," je še navedel Kučan.

Novice Države članice EU podprle strategijo za Podonavje

Pirc Musarjeva: Svečana podelitev je neprimerna

Novoizvoljena predsednica države Nataša Pirc Musar je v odzivu na vračilo odlikovanj na Twitterju zapisala, da bi jim sama vrnitev odlikovanj omogočila, ponovna svečana podelitev pa je neprimerna. Ob tem je napovedala, da bo država pod njenim vodenjem usmerjena v prihodnost.

Pirc Musar, ki bo Pahorja nasledila prihodnji teden, je v tvitu pojasnila, da jo je veliko novinarjev danes vprašalo glede ponovne izročitve leta 1993 vrnjenega zlatega častnega znaka nekaterim prejemnikom.

Kot je navedla, odlikovanje podeljuje predsednik v imenu države. "Z vrnitvijo so izkazali odnos do države, ne do tistega, ki ga izroči. Menim, da vračilo ni primerno dejanje za izkaz nestrinjanja s trenutnimi političnimi razmerami," je dodala.

Pojasnila je še, da ne vidi ovir za spoštovanje volje odlikovancev, ki so si premislili. Sama bi jim vrnitev omogočila, ponovna svečana podelitev pa je po njenem mnenju neprimerna.

Novice Sklad za zunanje meje EU za leto 2012 z več sredstvi za države članice
brexit
Novice Kaj države članice EU zahtevajo od Velike Britanije
Donald Trump
Novice Donald Trump države članice EU začasno izvzel iz carin
Migrant
Novice Države članice EU z dogovorom o reformi evropske mejne straže
mejni prehod
Novice Na zelenem seznamu ni več nobene države članice EU
Janez Janša
Novice Janša: Vidimo močno Evropo, ki jo sestavljajo močne države članice #video
Viktor Orban
Novice Države članice EU za zamrznitev 6,3 milijarde evrov evropskih sredstev Madžarski
Ne spreglejte