Ponedeljek, 12. 12. 2022, 9.21
1 leto, 11 mesecev
Projekt nove sodne palače v Ljubljani zamrznjen
Projekt nove sodne stavbe ob Dunajski cesti v Ljubljani so na ministrstvu za pravosodje ustavili tik pred podpisom pogodbe za projektiranje, poroča Dnevnik. Pripravili naj bi poglobljeno analizo stanja ter stalno spreminjajočih se prostorskih in drugih potreb pravosodnih organov, na podlagi tega pa izhodišča za nadaljnje aktivnosti.
Projekt so na ministrstvu za pravosodje, ki ga vodi Dominika Švarc Pipan, zamrznili, odločitev, da pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije za sodno stavbo z arhitekturnim birojem ne podpišejo, pa naj bi sprejeli v luči načela učinkovitosti, preglednosti, gospodarnosti in nezagotovljenih proračunskih sredstev, še piše spletni Dnevnik.
Projekt naj bi zato začasno zamaknili, medtem pa opravili celovito analizo dejanskih potreb, tudi v smeri, ali so razpoložljivi prostori optimalno uporabljeni, še poročajo.
Do odločitve so kritični na vrhovnem sodišču (VS), kjer že dolgo opozarjajo na nemogoče prostorske razmere, v katerih delujejo sodišča v Ljubljani, ki so raztresena na osemnajstih različnih lokacijah na območju vsega mesta.
"Pomisleki so netočni in nekorektni"
"Pomisleki (predvsem vodstva VSRS), ki jih je v zadnjih dneh mogoče zaslediti v medijih, da je ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan ob napovedi zamika izgradnje nove sodne stavbe ravnala nerazumno in nepotrebno, vse skupaj pa naj bi bil samo priročen argument, da se nujno potrebna investicija ustavi, so netočni in nekorektni," so za Siol.net odgovorili s pravosodnega ministrstva.
Ministrica je večkrat poudarila, da je projekt gradnje sodne palače začasno zamaknjen, saj javnofinančni položaj preprosto ne omogoča zadostnih sredstev, da bi ta projekt izpeljali, so še navedli. "Treba se je zavedati, da bi ta zgradba samo v fazi projektiranja stala osem milijonov evrov, nova sodna zgradba pa je, kot je bila predvidena, ovrednotena na skoraj dvesto milijonov evrov."
Švarc Pipanova: Ta projekt se je pripravljal precej na pamet
Po mnenju Švarc Pipanove se je v preteklosti ta projekt pripravljal precej na pamet, brez ustreznih analiz in načrtov.
"Zato smo se intenzivno lotili priprave celovite analize prostorskih potreb ljubljanskih sodišč in tudi mogoče rešitve, alternative. Lahko, da se bomo na koncu odločili, da gremo v gradnjo sodne stavbe, vendar ne za vsako ceno. Verjamem, da za to ne bo treba porabiti 200 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja," je povedala.
8