Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 8. 2023,
8.20

Osveženo pred

8 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,27

Natisni članek

Nazaj v šolo delovni zvezki učbeniki cena starši otroci šola

Torek, 29. 8. 2023, 8.20

8 mesecev, 1 teden

Koliko morajo starši za prvošolce in devetošolce odšteti v začetku šolskega leta?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,27
Učbenik | Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je junija začela zbirati šolske potrebščine in polniti program Polna šolska torba.  | Foto STA

Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je junija začela zbirati šolske potrebščine in polniti program Polna šolska torba.

Foto: STA

Začetek šolskega leta je za marsikatero družino s šoloobveznim otrokom veliko finančno breme. Po podatkih Mladinske knjige morajo starši za potrebščine za prvošolca odšteti okoli 60 evrov brez šolske torbe, pri devetošolcu ti stroški lahko dosežejo 150 evrov. Družinam, ki bremena ne zmorejo, pomagajo tudi dobrodelne organizacije.

"Vsa gradiva, tako učbeniki kot delovni zvezki, so za učence prvega triletja brezplačna, saj ta dobijo v šolah. Glede na to, da so seznami od šole do šole različni, so posledično tudi zneski za nakup potrebščin, ki jih otroci potrebujejo, zelo različni," so pojasnili v Mladinski knjigi.

Šole predpišejo na primer komplet barvic, ki pa se na trgu dobijo v različnih izvedbah in po različnih cenah: odvisno od kakovosti, proizvajalca in cen, ki jih ima določen prodajalec.

Po podatkih Mladinske knjige, na primer, za šolske potrebščine otroka, ki gre prvič v osnovno šolo, starši odštejejo okoli 60 evrov, v kar pa ni všteta šolska torba. Cene teh se gibljejo od 80 do 250 evrov, s tem da najdražja, ki je običajno kakovostnejša, vključuje dve peresnici in vrečko za čevlje.

Povprečen strošek staršev devetošolca znaša okoli 150 evrov, od tega gre 100 evrov za delovne zvezke in okoli 50 evrov za nakup šolskih potrebščin. Učbenike si učenci lahko sicer brezplačno izposodijo iz šolskih skladov.

Družinam v stiski pomagajo dobrodelne organizacije 

Seznami učbenikov in delovnih zvezkov se razlikujejo ne le od šole do šole, ampak lahko tudi od razreda do razreda. Izbira je v domeni šol oziroma učiteljev in ravnateljev, izbiro delovnih zvezkov pa potrdijo tudi sveti staršev.

Da bi olajšale finančno breme pred začetkom šolskega leta, družinam v socialni stiski pomagajo tudi dobrodelne organizacije z različnimi akcijami.

Kot je povedal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič, na Karitasu začenjajo zbirati materialno in finančno pomoč že maja z dobrodelno akcijo Otroci nas potrebujejo. Z akcijo običajno zberejo od 150 tisoč do 180 tisoč evrov in tudi letos upajo, da bodo zbrali sredstva v tem obsegu. "Zbiramo tudi zvezke po osnovnih šolah. Letos smo jih zbrali več kot 40 tisoč. V teh dneh sodelavci Karitasa pomoč tudi že razdeljujejo v obliki paketov šolskih potrebščin ali bonov oz. naročilnic za nakup delovnih zvezkov in šolskih potrebščin," je dejal. Skupaj na letni ravni zajamejo 12 tisoč socialno ogroženih otrok.

Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je junija začela zbirati šolske potrebščine in polniti program Polna šolska torba. "Do danes smo razdelili že 43 tisoč kosov šolskih potrebščin v 48 društvih ZPM, ki jih bodo ta razdelila približno 3.300 otrokom. Društva, ki so se prijavila v ta program, so letos prejela že okvirno 25 tisoč evrov za nakup delovnih zvezkov," je pojasnila generalna sekretarka Breda Krašna. Nekaj društvom, ki bodo poskrbela za posamezne družine, so dali tudi vrednostne bone.

V tem tednu v ZPMS po njenih besedah pričakujejo še kar nekaj donacij od večjega števila podjetij. Ob tem je poudarila, da se je zbiranje šolskih potrebščin nekoliko zavleklo predvsem zaradi razmer, ki so nastale po avgustovski ujmi. "Kljub temu bodo otroci šolske potrebščine prejeli pravočasno, tudi na poplavljenih območjih," je dejala. Kot je spomnila, so prejeli večjo donacijo DZS, ki bo šla neposredno na poplavljena območja, kjer bodo društva ZPM poskrbela, da bodo šolske potrebščine razdeljene pravočasno.

Rdeči križ Slovenije bo tudi letos del sredstev, zbranih v tednu Rdečega križa, namenil za nakup šolskih potrebščin za otroke iz socialno ogroženih družin. Del sredstev zagotavljajo tudi območna združenja RKS, ki ob koncu šolskega leta oz. čez poletne počitnice namenjajo pomoč v obliki šolskih potrebščin. Letos bodo pomagali več kot 6.000 otrokom, so sporočili iz RKS.

poklic, moški, služba, delavec
Novice Kako do poklica prihodnosti?
FUDŠ
Trendi Postani psihosocialni svetovalec v športu
Baby center
Trendi Veselo in brezskrbno v vrtec in šolo
abaja
Novice V Franciji bodo v šolah prepovedali abaje
Ne spreglejte