Nedelja, 28. 4. 2024, 10.54
7 mesecev, 3 tedne
Igričarska industrija v Srbiji v razcvetu
Igričarska industrija je lani v Srbiji ustvarila 175 milijonov evrov prihodkov, kar je 17 odstotkov več kot leta 2022. Število zaposlenih se je podvojilo in po trenutnih ocenah znaša okoli 4.300 ljudi, kakor je zapisano v poročilu Zveze industrij videoiger Srbije (SGA).
Letno poročilo SGA je po poročanju srbske tiskovne agencije Beta pokazalo, da več kot polovica podjetij, ki so za to dejavnost registrirana v Srbiji, razvija nove izdelke.
Igre, ki so jih razvili v Srbiji, so uporabniki kupili ali si jih naložili več kot stomilijonkrat. Največ jih izvažajo v ZDA, Veliko Britanijo in Nemčijo, v prihodnjih letih pa načrtujejo tudi izvoz na Kitajsko, Japonsko in v Južno Korejo.
Med vidnejšimi srbskimi razvijalci video iger je beograjski Nordeus
Glavni razvojni centri za to industrijo so v Beogradu, Novem Sadu in Nišu. Največ zaposlenih dela na področju programiranja, umetniškega ustvarjanja in nadzora kakovosti, najtežje pa delodajalci najdejo kadre za trženje in pridobivanje uporabnikov. Letos v tej industriji načrtujejo odprtje 475 novih delovnih mest.
Med vidnejšimi razvijalci video iger, ki imajo sedež v Srbiji, je beograjski Nordeus. Slednji je predvsem znan po igri za pametne telefone Top Eleven - Be a Football manager, ki jo je na svoje naprave naložilo več kot sto milijonov uporabnikov.
V Beogradu ima med drugimi svojo podružnico tudi francoski Ubisoft. Studio Ubisoft Belgrade je tako sodeloval pri razvoju nekaterih bolje prepoznavnih video iger, kot so Assassin's Creed Mirage, Rainbow 6 Extraction in Ghost Recon Breakpoint, je navedeno v poročilu SGA.