Petek, 9. 11. 2018, 4.04
6 let
Proti Airbusu in Boeingu: To je kitajsko-rusko letalo
Kitajska in Rusija razvijata novo potniško letalo, ki so ga premierno predstavili na največjem letalskem salonu na Kitajskem. Novi širokotrupni CR929 želi prekiniti prevlado Airbusa in Boeinga, za letalske družbe pa bo nova možnost v enem velikostno najbolj priljubljenih razredov.
Skupen razvoj Kitajske in Rusije
Za razvoj letala CR929 skrbi China-Russia Commercial Aircraft International Corporation (CRAIC), ki pod eno streho združuje kitajski Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) in ruski United Aircraft Corp (UAC). Novi igralec v letalstvu bo imel 63,8 metra dolg in 5,92 metra širok trup. Razpon kril bo 63,9 metra, 280 sedežev pa bo postavljenih v tri vrste (v vsaki vrsti bodo trije sedeži). Njegov doseg bo 12 tisoč kilometrov.
Glede na svojo velikost bo predstavljal največjo konkurenco airbusu A330-300, ki je eno najbolj priljubljenih letal na Kitajskem. Hkrati bo konkurenca tudi nekoliko večjemu A350-900 ter boeingu 787-9 in 787-10. Kitajsko-ruska naveza namerava prevzeti deset odstotkov trga, ki bo do leta 2035 močno rasel. Kot predvideva Boeing, bodo svetovne letalske družbe potrebovale vsaj 9.100 novih letal, od tega jih bo največ kupljenih med letoma 2021 in 2018, ko bo večina letalskih družb iskala zamenjave za ostarela letala.
Prva letala bodo poletela leta 2023
' "Naš program napreduje in poteka po urniku. Trenutno smo v predhodni oblikovni fazi ter fazi izbiranja dobaviteljev in opreme, ki jo bomo končali ob koncu leta 2019," je ob razkritju makete dejal Jurij Sljusar, predsednik UAC.
Maketa, s katero so napovedali novo letalo, je dolga 22 metrov, visoka 6,5 metra in široka 5,9 metra. Z njeno pomočjo so pokazali notranjost in prostornost v ekonomskem razredu ob nameščenih vseh devetih sedežih v treh vrstah. V pilotski kabini so bile nameščene le navidezne kontrolne ročice. Končni videz in način upravljanja bosta znana ob izbiri dobaviteljev, a najverjetneje bo šlo za podoben sistem kot pri Airbusu.
Skupen razvoj pomeni, da bodo trup izdelovali na Kitajskem, krila pa v Rusiji. Za zdaj ni znana niti izbira motorjev. Finalista pri dobavi motorjev sta General Electric in Rolls-Royce, ne ve pa se še, kdo bo zmagovalec tega posla, ki bo na koncu kratkotrajen. CRAIC razvija svoje motorje, ki jih bodo začeli vgrajevati takoj, ko bo to mogoče, do takrat pa bodo uporabljali motorje drugega proizvajalca.
2