Ponedeljek, 23. 9. 2024, 11.29
1 mesec, 4 tedne
Glasbenik Tim Kores rešil življenje dekletu z levkemijo
Slovenski glasbenik Tim Kores je na svojih družbenih omrežjih delil plemenito zgodbo izpred štirih let. Z darovanjem kostnega mozga je namreč rešil življenje 29-letnemu dekletu, ki je zbolelo za levkemijo.
"Ne vem, kako naj to napišem, da ne bi bilo videti, kot da se tolčem po prsih in hvalisam, zato bom napisal tako, kot je bilo," je zapisal v objavi. Pred slabimi štirimi leti je z darovanjem kostnega mozga namreč rešil življenje 29-letnemu dekletu, ki je zbolelo za levkemijo.
"Točno tak klic sem dobil dva meseca prej, ob 8. uri zjutraj, iz klinike za transfuzijsko medicino: Ti si darovalec za to dekle in si njeno zadnje upanje, bi daroval kostni mozeg? Zveni dramatično, ampak tako je dejansko bilo. Brez ovinkov," je pojasnil 35-letni Mariborčan.
Pozval k vpisu v register potencialnih darovalcev
Svojo zgodbo je delil na dan, ko smo obeležili svetovni dan darovalcev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic (KMC). Ob tem je pozval vse, "ki imajo malo časa in energije, da se nesebično dodajo v register potencialnih darovalcev kostnega mozga".
"Po vsej verjetnosti vas nikoli ne bodo poklicali, ampak ko vas bodo, boste naredili največjo stvar na svetu. Odšli na nekaj pregledov, si pet dni pred darovanjem dajali injekcije Neupogena, ki vam umetno proizvede debele količine kostnega mozga, in darovali. Traja šest ur, ni bav bav in naredili ste nekaj najbolj plemenitega. Verjemite mi," je sklenil.
Tima Koresa poznamo kot glasbenika in radijskega voditelja. Aprila letos je sporočil, da bosta s partnerko Julijo Veleski, članico dua De Liri, kmalu postala starša. Pred oltar sta stopila septembra lani, poroke pa so se udeležili številni znani Slovenci.
Kot je zapisano na spletni strani Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo L&L, se lahko za darovanje KMC odločijo bolnikovi sorodniki, ki zaradi tkivne neskladnosti niso vedno primerni darovalci. V Sloveniji darovalca za presaditev, ki ni sorodnik, tako vsako leto potrebuje povprečno 50 bolnikov, kar je 75 odstotkov vseh. Od teh jih v domačem registru najdejo do deset odstotkov.
Preberite tudi: