Četrtek, 7. 11. 2013, 13.10
5 let
Mnoga zeliščna prehranska dopolnila niso to, za kar se izdajajo
Znanstveniki univerze Guelph v Ontariu so testirali 44 priljubljenih prehranskih zeliščnih dodatkov in ugotovili, da jih tretjina ne vsebuje ekstraktov, ki so bili navedeni na embalaži. Še več, nekateri med njimi so vključevali sestavine, ki so strupene ali lahko povzročajo alergijske reakcije. Le dve izmed 12 podjetij, katerih izdelke so testirali, sta imeli povsem originalne izdelke.
V Sloveniji uradni nadzor nad prehranskimi dopolnili izvaja ministrstvo za zdravje oziroma Zdravstveni inšpektorat RS. Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so nam povedali, da do zdaj še niso preverjali kakovosti prehranskih dopolnil rastlinskega izvora, so pa pred leti preverili kakovost probiotičnih in vitaminsko-mineralnih prehranskih dopolnil ter odkrili kar nekaj nepravilnosti.
Sicer pa, kot še pove Tanja Pajk Žontar, rezultati raziskav, ki so bili objavljeni v mednarodnih znanstvenih revijah, kažejo, da vitaminsko-mineralna prehranska dopolnila pogosteje uživajo ženske, osebe z višjo izobrazbo, priporočeno telesno težo in tiste, ki imajo večje psihične ali fizične obremenitve.