Prepoved prodaje alkohola v več delih Egipta sproža nejevoljo pri dopustnikih, ki se bojijo, da na počitnicah ne bodo več mogli niti nazdraviti.
Egiptovska vlada, ki jo vodi Mohamed Mursi, član Muslimanske bratovščine, je sporočila, da v več urbanih območjih v Egiptu ne bo več izdajala licenc za prodajo alkohola. Gre za tako imenovane satelitske soseske, ki so zrasle ob večjih mestnih središčih, medtem ko se ukrep za zdaj še ni dotaknil letovišč, ki so izjemno priljubljena počitniška destinacija tudi za Evropejce. Pojavlja pa se bojazen, da bo vse bolj konservativna egiptovska politika kmalu začela vplivati tudi na turizem. Neki kairski spletni portal je ukrep recimo označil za "konec alkohola v Egiptu".
Turizem je gonilna sila egiptovskega gospodarstva
Po drugi strani pa so turistični delavci na Zahodu prepričani, da ni razlogov za paniko. Kot je za Telegraph dejal Peter Lilley, direktor britanskega združenja za promocijo turizma v arabskem svetu, se egiptovske oblasti zaradi finančnih razlogov najverjetneje ne bodo odločile za širšo prepoved prodaje alkohola. "Razmere v Egiptu so sicer negotove in ničesar ni mogoče trditi zagotovo, vendar je turizem gonilna sila egiptovskega gospodarstva. Tudi tisti člani vlade, ki nasprotujejo za muslimane žaljivim vidikom turizma – recimo alkoholu –, vedo, da bi bilo nespametno na ta način odganjati obiskovalce."
V letoviščih veljajo drugačna pravila
Lilley je še pojasnil, da so letovišča ob Rdečem morju, recimo priljubljeni Šarm El Šejk, že od nekdaj nekakšna turistična enklava, v kateri veljajo drugačna pravila kot v preostanku države. "Zato tudi ni zelo verjetno, da bi tam uveljavili prepoved prodaje alkohola. Če že, bi se to lahko prej zgodilo višje ob Nilu, v zgodovinskih krajih, kot sta Luksor in Asuan, ki bi jih turisti verjetno obiskovali v vsakem primeru," je pojasnil.
Skrajneži so za ločene plaže za moške in ženske
Tudi Richard Spencer, Telegraphov poročevalec s Srednjega vzhoda, se strinja, da se na hitro ne bo nič spremenilo. Opozarja pa, da je prihodnost Egipta kot turistične destinacije na dolgi rok negotova. "Če primat v opoziciji prevzamejo skrajni salafisti, ki že zdaj omenjajo ločene plaže za moške in ženske in preusmeritev na verski in zdravstveni turizem, bo ogrožena tako prodaja alkohola kot nočni klubi, skratka, cela turistična industrija," je opozoril.
Po ljudskih vstajah se turizem spet pobira
Egiptovskemu turizmu tako grozijo nove težave, potem ko so se številke končno spet začele dvigati. V času nemirov oziroma tako imenovane arabske pomladi so namreč zabeležili oster padec števila turistov, zdaj pa so se ti začeli vračati. Lani je tako v Egipt odpotovalo 11,5 milijona turistov, kar je za 17 odstotkov več kot leta 2011. Še vedno pa niso dosegli številk iz časa pred "spomladanskimi" nemiri – leta 2009 so recimo našteli kar 14,7 milijona turistov.