Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 12. 2013,
16.58

Osveženo pred

4 leta, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

invalidi lutka trgovina

Petek, 6. 12. 2013, 16.58

4 leta, 1 mesec

Izložbene lutke ustvarjene po invalidnih osebah (foto&video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsak dan znova jih srečujemo v izložbah. Lutke, ki niso prav nič podobne nam, našim postavam in videzu. A ni razloga za to, da ne bi izložbene lutke odražale naše resnične podobe.

Organizacija Pro Infirmis, ki se ukvarja z invalidnimi osebami, je začela akcijo ustvarjanja izložbenih lutk, ki so natančen posnetek postave resničnih ljudi. K sodelovanju so pritegnili Jasmine Rechsteiner, zmagovalko lepotnega tekmovanja Miss Handicap, in Erwina Aljukića, igralca s prirojeno boleznijo kosti. Projekt so poimenovali Ker kdo pa je popoln? Pridite bliže.

Ves projekt ustvarjanja lutk so ujeli tudi na video (ogledate si ga lahko spodaj), ujeli pa so tudi vse srečne trenutke in obraze modelov, ko so ugledali končni izdelek, lutko, ki so ustvarili po vzoru njihovega telesa, njegove oblike in podobe. Lutke so ob koncu procesa tudi postavili v izložbena okna, da so zaživele svoje življenje in ljudi na ulici opozorile na to, da je ideal lepote velikokrat zelo oddaljen od resničnega stanja in življenja.

"Videti končen izdelek je bil zame kar velik šok," je povedal eden od modelov, to pa je obenem tudi glavni namen akcije. Gre namreč za dvigovanje zavesti o invalidnih osebah, ki živijo, delajo in ustvarjajo v našem vsakdanu, v zadnjih letih pa so tudi vse bolj vpete v modno industrijo. Med njimi je na primer Kelly Konx, vrhunska manekenka brez roke, ta je tudi podpornica agencije Models of Diversty, ki združuje invalidne modele.

Nekatere trgovine so že izrazile željo, da bi v svoje izložbe vključile omenjene izložbene lutke, enako se dogaja tudi z omenjenimi modeli, saj vse večkrat dobijo delo na modnih revijah, modnih dogodkih in v modnem časopisju. Podjetje Nordstrom invalidne osebe uporablja za modele v svojih katalogih že vse od leta 1991, podjetje Debenham pa je v katalogu za pomlad 2013 prav tako uporabilo manekenke iz omenjene agencije.

Ne spreglejte