Petek, 26. 2. 2016, 15.47
8 let, 7 mesecev
Zelje, ki je v resnici repa
Februar je najbolj nesrečen kuharski mesec. V kaščah se valjajo oveneli ostanki korenja, krompirja in kolerabe, mlade zelenjave pa še ni. Regrat še ne poganja, v najboljšem primeru vam teta s Primorske prinese radič ali prvi blušč. Zapoved lokalne prehrane je februarja res na preizkušnji.
Na srečo imamo diskontne trgovine, ki nas zalagajo s sezonsko zelenjavo. Ena takih je kitajsko zelje. Naravnost s slovenskega vrta bi bilo poznojesenska zelenjava, neposredno iz kontejnerja pa je to v trgovinah prava zimska zelenjava.
Kmalu pa se je izkazalo, da ima kitajsko zelje za slovenske brbončice premalo izrazit okus. Bodimo iskreni: surovo kitajsko zelje je približno tako, kot da bi jedli hrustljavi stiropor. Kar vedo tudi Kitajci. Zato je najbolj razširjena oblika kitajskega prehranjevanja s kitajskim zeljem ta, da ga okisajo oziroma bolj fermentirajo, saj ga kisajo le nekaj dni. To kitajsko superživilo se imenuje suan cai, kislo zelje, kar so Korejci spremenili v kimči, precej bolj znano korejsko in nenadoma tudi zahodnjaško superživilo.
V iztekajoči zimi sicer ni treba hiteti v kmetijsko trgovino po sod za kisanje kitajskega zelja. Dovolj bo že, da ga oplemenitite po instantni metodi z limono. V čakanju na prvi regrat bo to ravno prava solata za kosilo ob koncu tedna.
Zimska solata s kitajskim zeljem in porom
manjša glava kitajskega zelja 2 rdeči papriki rog polovica pora (zeleni del) sok ene limone sezamovo olje sol čili v prahu
Kitajsko zelje narežemo na tanke rezance. Posolimo in prelijemo z limoninim sokom ter pustimo, da stoji vsaj dvajset minut, da se zelje zmehča. Papriko narežemo na kolobarje in dodamo zelju. Por narežemo ter na hitro prepražimo v vročem voku, tako da še ostane hrustljav. Primešamo ga solati. Če želimo, lahko dodamo tudi nekaj kolobarjev surovega pora. Vse prelijemo z nekaj kapljicami sezamovega olja, premešamo, po potrebi dosolimo ali dolijemo še malo limoninega soka. Potresemo s čilijem v prahu in postrežemo.