Ponedeljek, 25. 3. 2013, 14.03
4 leta, 8 mesecev
Kdo sploh potrebuje ocene restavracij?
Konec aprila bo znana letošnja, po sponzorju San Pellegrinu poimenovana lestvica najboljših restavracij na svetu, ki jo s svojimi glasovi oblikujejo novinarji, kulinarični pisci, kritiki in drugi strokovnjaki iz sveta gastronomije. Lestvico, na kateri je zadnja tri leta kraljevala köbenhavnska restavracija Noma, kuharski mojstri in lastniki restavracij že nestrpno pričakujejo.
Tovrstna ocenjevanja in lestvice namreč niso kar tako, čemur pritrjuje večina kuharjev. Seveda predvsem tistih, ki se znajdejo na vrhu. Lani je recimo prvi mož Nome Rene Redzepi ob vnovični uvrstitvi na vrh San Pellegrinove lestvice na Twitterju zapisal: "1204 ljudje na čakalnem seznamu za nocoj. Isti dan leta 2008 (ponedeljek, 28. april) smo imeli v celem dnevu 14 gostov." Podobno je pred kratkim v pogovoru za spletno stran Eater dejal tudi Giuseppe Palmieri, sommelier in vodja restavracije Osteria Francescana v Modeni, ki meni, da rezultati San Pellegrinove lestvice vplivajo predvsem na obisk mlajših generacij: "Ko smo se uvrstili na četrto mesto, se je vse spremenilo. Prav neverjetno je, koliko mladih in zanimivih ljudi te obišče, ko si med prvih deset."
Ni dvoma, da se številni gostje, predvsem tujci, ki kulinarične scene v neki državi ne poznajo, zatečejo k vodnikom in tam poiščejo priporočila, katere restavracije se izplača obiskati. Za najprestižnejšega velja Michelinov vodnik, sicer pa obstaja cela kopica bolj lokalno usmerjenih, v katerem priložnost iščejo tudi slovenski kuharji, ki jih Michelin kar noče in noče zaznati. Recimo vodnik italijanskega tednika l'Espresso, ki že nekaj let vključuje tudi slovenske primorske restavracije. Ne le to, kot drugo najboljšo restavracijo v Furlaniji navaja Gostilno pri Lojzetu na dvorcu Zemono, kar se po besedah lastnika in glavnega kuharja Tomaža Kavčiča zelo pozna pri obisku predvsem italijanskih gostov: "Tisti blizu meje nas tako ali tako poznajo, zelo pa se vpliv uvrstitve v vodnik opazi pri gostih iz bolj oddaljenih delov Italije. Zadnja štiri leta, odkar smo v njem, mi predvsem poleti vsak drugi italijanski gost reče, da je prišel, ker nas je našel v l'Espressovem vodniku."
Ali bo kateri od slovenskih restavracij uspel skok na San Pellegrinovo lestvico, kot je to uspelo Janezu Bratovžu, ki se je s svojo restavracijo JB leta 2010 uvrstil na 89. mesto, bomo izvedeli 29. aprila. Do takrat pa se lahko za nasvete oziroma priporočilo zatečete k našim ocenam in izboru najboljših restavracij v Sloveniji in bližnji okolici.