Sobota, 23. 2. 2019, 6.45
5 let, 9 mesecev
Zmagovalci 13. Festivala gorniškega filma
Žirijo prepričal Dawn Wall, pohvala tudi slovenskim Nepoškodovanim
Ameriški film Dawn Wall, prikaz tanke meje med predanostjo in obsedenostjo, je zmagovalec 13. Festivala gorniškega filma. Častno pohvalo žirije v kategoriji gorska narava in kultura je prejel slovenski film Nepoškodovane.
Zmagovalni film 13. Festivala gorniškega filma se osredotoča na podvig Tommyja Caldwella in Kevina Jorgesonona, ki sta leta 2015 svet navdušila s plezanjem v 900-metrski smeri Dawn Wall v dolini Yosemite. V steni sta preživela več tednov. Za Tommyja je bil Dawn Wall vrhunec dolgoletnih prizadevanj in številnih premaganih težav.
Glavno nagrado mesta Domžale si je prislužil film Dawn Wall ameriških režiserjev Josha Lowella in Petra Mortimerja, ki se osredotoči na prikaz življenjskega vzpona in preizkusa prijateljstva Tommyja Caldwella in Kevina Jorgesona.
Preberite še:
"Film je iskren prikaz tanke meje med predanostjo in obsedenostjo, obenem pa neprestano preseneča in skrbi, da gledalec v nobenem trenutku ne izgubi zanimanja. Popotovanje v globine Hada, od koder je pobeg mogoč samo v trdni navezi s soplezalcem," je svojo odločitev obrazložila festivalska žirija, ki so jo sestavljali predsednik Mednarodne zveze gorniškega filma Javier Barayazarra, alpinist in filmski ustvarjalec Stipe Božić ter fotograf in snemalec Marko Magister.
Film Manaslu je bil izbran za najboljši alpinistični film.
Za najboljši alpinistični film je žirija izbrala film Manaslu (Gerald Salmina, Nemčija), v katerem s pomočjo fotografije, naracije in igranih prizorov gledalec spozna uspehe in tragedije Hansa Kammerlanderja, obenem pa razkrije lepoto in okrutnost gora.
Najboljši plezalni film je Free Solo (Jimmy Chin in Elizabeth Chai Vasarhelyi, ZDA) z izstopajočo fotografijo in izjemno zahtevnim, skoraj nemogočim športnim dosežkom, najbrž enim od največjih v zadnjem stoletju.
Nagrado za najboljši film o gorah, športu in avanturi je prejel film Življenje z gorami, študija in kolaž izjemnih ljudi, ki jih privlačijo življenje in avanture v gorah.
Nagrado za najboljši film o gorah, športu in avanturi je prejel film Življenje z gorami (Grant Baldwin, Kanada), študija in kolaž izjemnih ljudi, ki jih neustavljivo privlačijo življenje in avanture v gorah, v kategoriji gorska narava in kultura pa je slavil Zeleni Everest (Jean-Michel Jorda, Francija), ki razbija stereotipe o naraščajočem številu obiskovalcev Himalaje in njenega najvišjega vrha, kjer ostaja veliko smeti.
Film Zeleni Everst je zmagal v kategoriji gorska narava in kultura.
Nagrado za kratki gorniški film je prejel Viacruxis (Ignasi López Fàbregas, Španija), ki predstavi alpinistične stereotipe in tradicije.
Med 32 filmi je bilo tudi pet slovenskih. Film Nepoškodovane Rožleta Bregarja o gibanju Balkan River Defence in njegovem protagonistu Roku Rozmanu ter o zadnjih prosto tekočih rekah Evrope na Balkanu, je dobil častno pohvalo žirije.
Žirija je podelila tudi častne pohvale alpinističnemu filmu Marcel na vrhuncu moči (Nicolas Falquet, Švica), plezalnemu Odločitve (Teresa Hoerl, Nemčija), filmu Odprava na konec sveta (Alastair Lee, Velika Britanija) v kategoriji gore, šport in avantura, med filmi o gorski naravi in kulturi pa slovenskemu Nepoškodovane Rožleta Bregarja o gibanju Balkan River Defence in njegovem protagonistu Roku Rozmanu ter o zadnjih prostotekočih rekah Evrope na Balkanu.
Nemški film Jochena Schmolla A. O. - V Coni, ki se posveča češkemu plezalcu Adamu Ondri, za mnoge najboljšemu na svetu, je dobil nagrado Televizije Slovenija.
Televizija Slovenija (žirijo so sestavljali Aleša Valič, Andrej Otovčevič in Andraž Pöschl) je nagradila nemški film Jochena Schmolla A. O. - V Coni, ki ga odlikuje poglobitev v svet vrhunskega plezanja. Filmska pripoved gledalcu približa skrajne napore in nepredstavljive detajle, ki prinesejo vrhunski rezultat, temveč ga hkrati vizualno in čustveno posrka v svet cone Adama Ondre.
1