Četrtek, 26. 3. 2015, 9.25
10 mesecev, 1 teden
Zbiralnik za deževnico kot okrasni element hiše
Zakaj bi za zalivanje vrta in cvetlic uporabljali tekočo pitno vodo, če lahko v ta namen zbirate deževnico, ki bo rastlinam še bolj koristila kot trda in klorirana voda iz vodovoda. Neoporečna pitna voda postaja vedno bolj cenjena in draga dobrina, zato moramo z njo ravnati preudarno.
Med najbolj gospodarnimi ukrepi za varčevanje z vodo je zbiranje deževnice. Za rastline namreč ni boljše vode, kot je deževnica – je čista, mehka in vedno prave temperature. Najboljše pa je, da je brezplačna.
Hladna in trda pitna voda, ki jo črpajo globoko pod površjem zemlje, je pogosto tudi močno klorirana in zato ni prava izbira za naše rastline.
Zbiralnik za mediteransko ali moderno hišo
Zbiralnik za deževnico je lahko dekorativni element, ki ga bomo z veseljem postavili ob fasado hiše. Poslovite se od zarjavelih sodov in starih kadi, ki ste jih skrivali v kotu vrta, saj prihajajo dekorativni zbiralniki, s katerimi boste polepšali vrt in okolico hiše, hkrati pa boste veliko prihranili pri stroških za vodo.
Na voljo je več kot 60 različnih vrst nadzemnih rezervoarjev, ki se razlikujejo po obliki, barvi in prostornini.
Izbirate lahko med modernimi oblikami, posodami s pridihom antike ali v imitaciji kamna. Za mediteranske hiše bo posebej primerna posoda v obliki grške amfore, medtem ko boste podeželsko hišo polepšali z lesenim zabojem za zbiranje deževnice.
Montaža nadzemnega zbiralnika deževnice
Postavitev nadzemnega rezervoarja za zbiranje deževnice je preprosta:
- izberite velikost, obliko in barvo rezervoarja, ki bo polepšal vašo okolico,
- dobro utrdite tla, kjer bo rezervoar stal,
- če je mogoče, izberite prostor, kjer ne bo ves dan izpostavljen soncu,
- rezervoar postavite v bližino žleba,
- s pomočjo filtrov ga priklopite na padno cev žleba, in sicer vodoravno na rezervoar v zgornjem delu. Tako priklopljen filter bo služil kot čistilnik deževnice ter istočasno kot preliv viška vode, ko bo rezervoar poln.