Stina Nilsson biatlon smučarski tek prestop

Olimpijska prvakinja menja šport

Lampičeva ostala brez konkurentke, slavna Švedinja odslej biatlonka

Stina Nilsson | Stina Nilsson iz smučarskega teka prestopa v biatlon. | Foto Grega Valančič/Sportida

Stina Nilsson iz smučarskega teka prestopa v biatlon.

Švedska smučarska tekačica Stina Nilsson je danes potrdila, da zapušča karavano smučarskega teka. Seli se v biatlonske vode. Olimpijska prvakinja iz Pjongčanga v sprintu je letos v svetovnem pokalu nazadnje tekmovala v švicarskem Lenzerheideju na začetku tekaške turneje Tour de Ski, ko je po prvi etapi zaključila nastope zaradi poškodbe.

Anamarija Lampič
Sportal Na Anamarijo smo lahko ponosni, a ne samo zaradi njenih uspehov

Kasneje se v svetovni pokal ni več vrnila, danes pa je sporočila, da bo zamenjala šport in se posvetila biatlonu. To je sicer načrtovala šele po sezoni 2021/22, a je odločitev po koncu letošnje sezone spremenila.

"Prvotna ideja je bila, da bi v tem olimpijskem ciklu še tekmovala v smučarskem teku, torej do konca sezone 2021/22, po poškodbi, tehtnem premisleku in vadbah na strelišču pa sem se odločila, da ne bom več čakala," je 26-letnica sporočila v izjavi za javnost.

Nilssonova je v svetovnem pokalu nastopila 108-krat. Dosegla je 41 uvrstitev med najboljše tri, od tega 23 zmag. Zadnjič je na stopničkah stala ravno v Planici, ko je ob koncu decembra lani osvojila drugo mesto v obeh sprintih, posamičnem in ekipnem.

Na olimpijskih igrah je v Sočiju leta 2014 osvojila bronasto kolajno v ekipnem sprintu, štiri leta kasneje pa je v Pjongčangu osvojila še štiri kolajne. Zlata je bila v sprintu, srebrna v obeh štafetah, klasični in sprinterski, na 30-kilometrski preizkušnji pa je bila bronasta.

Na svetovnih prvenstvih je od leta 2015 do 2019 osvojila dve zlati in pet srebrnih kolajn.