Petra Vlhova Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Ilka Štuhec Ilka Štuhec Corinne Suter Courchevel alpsko smučanje Sofia Goggia

COURCHEVEL, smuk (Ž)

Odločen korak Mikaele Shiffrin proti glavni nagradi, konec sezone za Ilko Štuhec

Ilka Štuhec | Ilka Štuhec je osvojila 14. mesto. | Foto Reuters

Ilka Štuhec je osvojila 14. mesto.

Alpske smučarke so se danes v Courchevelu pomerile na zadnjem smuku za svetovni pokal. Zmage se je v drami stotink veselila Američanka Mikaela Shiffrin, ki je z njo naredila velik korak proti osvojitvi velikega kristalnega globusa. Le deset stotink sta za njo zaostali Švicarka Joana Hählen in Avstrijka Christine Scheyer. Ilka Štuhec je na svojem zadnjem nastopu v sezoni osvojila 14. mesto, mali kristalni globus pa je pripadel Italijanki Sofii Goggi.

V Courchevelu se so se smučarke danes pomerile na zadnjem smuku sezone. Najhitreje je z zadnjim smukom na novi progi Eclipse opravila Američanka Mikaela Shiffrin, ki je s številko 21 postavila najboljši čas in naredila velik korak proti velikemu kristalnemu globusu. Američanka je bila sicer najhitrejša že na zadnjem treningu, v tej sezoni pa je do danes nastopila le na dveh smukih. V Lake Louisu je bila 26. in 38. To je sicer njena tretja zmaga na smukih za svetovni pokal v karieri, skupno pa že 74. Nazadnje je bila na smukaških stopničkah pred dvema letoma z zmago v Banskem.

Deset stotink sta za njo zaostali Švicarka Joana Hählen in Avstrijka Christine Scheyer. Kar 19 smučark se je na zadnjem preizkusu v kraljevi disciplini zvrstilo znotraj sekunde.

Mikaeli Shiffrin je v ciljnem izteku čestital tudi njen izbranec Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je pred tem osvojil mali kristalni globus v smuku. | Foto: Reuters Mikaeli Shiffrin je v ciljnem izteku čestital tudi njen izbranec Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je pred tem osvojil mali kristalni globus v smuku. Foto: Reuters

Velika konkurentka Shiffrinove v boju za veliki kristalni globus Slovakinja Petra Vlhova je danes osvojila 16. mesto (+0,78) in je tako ostala brez točk svetovnega pokala, Shiffrinova pa je prednost pred njo v skupnem seštevku povečala na 156 točk.

Štuhčeva za konec 14.

Ilka Štuhec, ki je v torek potrdila, da bo tudi v naslednji sezoni nastopala v svetovnem pokalu, se je po progi podala s številko osem. Začela je zelo odločno, do tretjega vmesnega časa je bila najhitrejša, še na zadnjem vmesnem času je bila v boju za vrh, v zaključku pa je nato malce popustila in je na koncu za zmagovalko zaostala 75 stotink. Osvojila je 14. mesto, ki si ga je razdelila z veleslalomsko specialistko iz Italije Marto Bassino. Za Štuhčevo je to tretji najboljši izid v tej sezoni. Najboljša je bila peta na smuku v Val d'Iserju. Skupno je v smukaškem seštevku v tej sezoni zasedla 21. mesto.

Štuhčeva je sezono sklenila kot 21. smukačica sezone. | Foto: Reuters Štuhčeva je sezono sklenila kot 21. smukačica sezone. Foto: Reuters

"Že nekajkrat letos je bilo na 'knap', ampak tako zelo pa nikoli. Takole bi si človek včasih mislil, pa joj tistih nekaj stotink bi še stisnila. Moram pa reči, da sem z vožnjo danes zelo zadovoljna. V zadnjem delu ni bilo super, to je dejstvo. V zadnjem času sem premlevala neke stvari in sem sprejela neke odločitve. Sedaj ponovno smučam in mi je zelo 'fajn'," je po koncu nastopa dejala Štuhčeva.

Goggii smukaški globus

Pred zadnjo tekmo je bil odprt tudi boj za mali kristalni globus. Italijanka Sofia Goggia je imela pred zadnjim smukom 75 točk prednosti pred Švicarko Corinne Suter, ki bi morala danes tako osvojiti vsaj drugo mesto, če bi vsaj teoretično želela poseči v boj za kristalni globus. A Suterjeva je že ob prihodu v cilj zasedla tretje mesto, kar je pomenilo, da je Goggia že pred svojim startom še tretjič v karieri osvojila mali kristalni globus. Goggia je sicer zadnji smuk sklenila na 12. mestu (+0,68), Suterjeva pa je na 19. mestu ostala brez točk (+0,98). Goggia je na koncu v seštevku smuka zbrala 97 točk več od Švicarke. Tretje mesto je pripadlo Ledecki.

Sofia Goggia je osvojila mali kristalni globus. | Foto: Reuters Sofia Goggia je osvojila mali kristalni globus. Foto: Reuters

V finalu sezone svetovnega pokala sicer nastopa po 25 najboljših v skupnem seštevku vsake discipline, olimpijska prvakinja, svetovna prvakinja med mladinci ter tekmovalke, ki so v sezoni zbrali več kot 500 točk. Točke za svetovni pokal dobi 15 najboljših smučark.

V četrtek bosta na sporedu superveleslaloma, kjer Slovenija v letošnji sezoni nima svojega predstavnika.