Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 6. 2024,
4.00

Osveženo pred

7 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,68

Natisni članek

Natisni članek

Zlatko Zahović Noriaki Kasai Dražen Petrović na današnji dan

Četrtek, 6. 6. 2024, 4.00

7 mesecev, 2 tedna

Na današnji dan (6. junij) ...

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,68

 


Zlatko Zahović je moral zapustiti svetovno prvenstvo. | Foto: Zlatko Zahović je moral zapustiti svetovno prvenstvo. … leta 2002 je afera v slovenskem nogometnem taboru na SP Južni Koreji, nastala po hudem sporu med prvim igralcem reprezentance Zlatkom Zahovićem in selektorjem Srečkom Katancem, dobila epilog. Približno pet minut po tem, ko je avtobus druge nogometaše odpeljal na sicer za javnost zaprti trening, se je Zahović s taksijem odpeljal na letališče v Jeju, od koder je odpotoval v Seul in nato v Lizbono.

"Rad bi se zahvalil igralcem, da so me v športnem smislu podprli. Igralcem se dogajanja niso zdela korektna in zato sem se tudi opravičil. Za športno podporo bi se zahvalil še enkrat, toda nogometna zveza je včeraj odločila, da ostanem na SP, ne glede na voljo Srečka Katanca. Na žalost je NZS tako vodena, da ima nekdo lahko novinarsko konferenco in se lahko zjoče, drugi pa pač ne sme povedati, kaj misli in kaj čuti. Menim, da je tako zdaj najboljše in prav, da odidem. Zaradi miru v reprezentanci, več kot potrebnega pred naslednjimi tekmami," je pred slovesom od Južne Koreje dejal Zahović.

Z odhodom zvezdnika, ki je zmotil domnevno idiličen mir v moštvu, naj bi se po mnenju vodstva Nogometne zveze Slovenije neprijetne razmere umirile, reprezentanca pa naj bi se v miru pripravljala na nadaljevanje prvenstva. Na žalost privržencev nogometa pa se ta pričakovanja niso izpolnila in Slovenija je izgubila preostali tekmi na turnirju ter se predčasno vrnila domov.


Kaj vse se je še zgodilo?

... leta 2021 je mlada nemška nogometna reprezentanca v ljubljanskih Stožicah osvojila naslov evropskih prvakov v starostni kategoriji do 21 let. V finalu prvenstva, ki je v dveh delih potekalo v Sloveniji in na Madžarskem, je ugnala Portugalsko z 1:0.

... leta 2018 je sodišče v Osijeku nepravnomočno obsodilo nekdanjega predsednika hrvaške nogometne zveze in šefa nogometnega kluba Dinamo Zdravka Mamića na šest let in pol zapora zaradi finančnega oškodovanja zagrebškega kluba in hrvaškega državnega proračuna. Tudi ostali trije obtoženci so bili obsojeni na zaporne kazni.

... leta 2016 je v 86. letu starosti umrl šahovski velemojster Viktor Korčnoj, ki je v letih 1978 in 1981 igral za naslov svetovnega prvaka, a obakrat izgubil poti Anatoliju Karpovu. Prvič na Filipinih s 5:6, drugič pa v Italiji z 2:6.

... leta 2015 so nogometaši Barcelone v finalu lige prvakov v Berlinu s 3:1 (1:0) premagali Juventus in še petič osvojili evropsko klubsko lovoriko. Prvi gol je v četrti minuti dosegel Ivan Rakitić, v 55. minuti je izenačil Alvaro Morata, v 68. je zadel Luis Suarez, v sodniškem dodatku pa še Neymar. 

leta 2004 je Argentinec Gaston Gaudio v finalu OP Francije v Parizu premagal rojaka Guillerma Corio in prišel do naslova na tem prestižnem grand slam turnirju.

leta 2001 je Slovenija pod taktirko Srečka Katanca igrala tekmo kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu 2002 proti Švici v Baslu in zmagala z 1:0. Pred 30 tisoč navijači je bil mož odločitve v 82. minuti rezervist Sebastjan Cimerotić, ki je izkoristil veliko napako Stephana Henchoza in prišel sam pred vrata Marca Pascola ter ga matiral, sam pa se prvič v izbrani vrsti vpisal med strelce.

leta 1999 je teniški igralec Andre Agassi v finalu OP Francije premagal Rusa Andreja Medvedeva in kot prvi po 30 letih osvojil vse štiri velike turnirje za grand slam. Po Wimbledonu (1992), New Yorku (1994) in Melbournu (1995) je Američan na največjih teniških turnirjih prišel še do zadnje lovorike, ki mu je manjkala. To je bila velika vrnitev teniške legende iz Las Vegasa, ki je zatem dobil še štiri turnirje za grand slam.

leta 1993 je na prijateljski tekmi proti Čilu (1:0) v Bogoti prvič za reprezentanco zaigral Faustino Asprilla, z 20 goli v 57 tekmah drugi najboljši strelec Kolumbije vseh časov. Že na prvi tekmi se je vpisal med strelce.

leta 1986 je Nemec Jürgen Schult na atletskem mitingu v Neubrandenburgu v metu diska dosegel svetovni rekord v metu diska (74,08 metra), ki ga še danes ni presegel nihče.

leta 1987 je takrat vsega 17-letna Steffi Graf v finalu grand slam turnirja OP Francije premagala Martino Navratilovo in postala najmlajša zmagovalka v zgodovini pariškega turnirja. Njen rekord v Parizu je leta 1990 izboljšala Monica Seles, ki je zmagala pri 16 letih.

... leta 1993 je v poljskem Wroclawu v prijateljski košarkarski tekmi Slovenija premagala Hrvaško s 94:90. To je bila zadnja tekma legendarnega Dražena Petrovića. Naslednji dan je umrl v prometni nesreči blizu Ingolstadta.

leta 1993 je Španec Sergi Bruguera po štirih urah v petih nizih v finalu teniškega grand slam turnirja OP Francije premagal Američana Jima Courierja in prišel do osme zmage na grand slam turnirjih.

leta 1972 je v Montevideu na povratni tekmi finala Independiente z 2:1 po podaljških premagal Colo Colo in s skupnim izidom 2:1 osvojil pokal libertadores (južnoameriška različica lige prvakov).


Rodili so se …

2007 slovenski nogometaš Mark Kerin
2001 
slovenski nogometaš Omar Kočar
1998 
hrvaški nogometaš Dario Vizinger
1995 
slovenski alpski smučar Štefan Hadalin
1994 
švicarski nogometaš Yvon Mvogo
1994 
nemški alpski smučar Alexander Schmid
1994
ruski nogometaš Grigori Morozov
1992 
ameriški igralec ameriškega nogometa DeAndre Hopkins
1990
slovenski nogometaš Vid Belec
1989 poljski atlet, skakalec s palico Pawel Wojciechowski
1985 
švedski nogometaš Sebastian Larsson
1978 nekdanja slovenska rokometašica Lidija Krajnc
1978 nekdanji slovenski košarkar Marko Verginella
1977 nekdanji irski nogometaš David Connolly
1977 nekdanji slovenski smučarski tekač Vasja Rupnik
1974 nekdanji kostariški nogometaš Rolando Fonseca
1974 nekdanji slovenski kajakaš na divjih vodah Miha Štricelj
1972 japonski smučarski skakalec Noriaki Kasai
1966 nekdanji ganski nogometaš Tony Yeboah
1956 nekdanji švedski teniški igralec Björn Borg
1954 nekdanji poljski nogometaš Wladislaw Zmuda
1949 nekdanji grški nogometaš in trener Ioannis Matzourakis
1945 nekdanji ruski trener in umetnostni drsalec Nikolaj Velikov

Slovenija Španija 2002 Katanec Zahović
Sportal Na današnji dan (5. junij) ...
mima jausovec
Sportal Na današnji dan (4. junij) ...
Igor Benedejčič
Sportal Na današnji dan (3. junij) ...
Srečko Katanec
Sportal Na današnji dan (2. junij) …
Sportal Na današnji dan (1. junij) ...
Ne spreglejte