7 let, 12 mesecev

drsanje Soči olimpijske igre

Nedelja, 9. 2. 2014, 14.52

Nizozemci nadaljujejo šov v hitrostnem drsanju, tokrat zmaga Wustovi

Nizozemska hitrostna drsalka Irene Wust je zmagovalka preizkušnje na 3000 metrov na olimpijskih igrah v Sočiju.

Irene Wust je Nizozemski zagotovila že drugo zlato kolajno v hitrostnem drsanju na teh igrah, potem ko je v soboto na 5000 metrov pri moških zmagal Sven Kramer, sebi pa že tretjo, potem ko je bila na tej razdalji najboljša že v Torinu 2006 in na 1500 metrov pred štirimi leti v Vancouvru.

Branilka naslova Čehinja Martina Sablikova, ki je v Vancouvru osvojila zlati kolajni na 3000 in 5000 metrov, se je morala zadovoljiti s srebrom, je pa domače gledalce razveselila Grafova s prvo kolajno za Rusijo na teh igrah. Sablikova je sicer v zadnjem desetletju zaznamovala ta šport, saj je na 5000 metrov osvojila šest naslovov svetovne prvakinje in dva naslova svetovne prvakinje na 3000 metrov.

Nemka Pechsteinova, legenda tega športa, se je morala danes zadovoljiti z leseno kolajno za četrto mesto. Potem ko nekaj let zaradi dopinga ni smela tekmovati, izpustiti je morala tudi olimpijske igre v Vancouvru 2010, je danes lovila že deseto olimpijsko odličje, a za las ostala brez njega. Z zlato kolajno bi se na lestvici najboljših tega športa na vrhu izenačila z Rusinjo Lidijo Skoblikovo, ki jih je osvojila šest. Njen rekord je v veljavi že 50 let.

"Zdaj sem osvojila že tretje zlato odličje, ne morem verjeti. Pritisk je bil velikanski, dala sem vse od sebe. Nisem se osredotočala na čas, želela sem le zbrano drsati. Prav zaradi tega najbrž nisem dobro štartala," je po osvojenem zlatu dejala Nizozemka, ki je zdaj najuspešnejša nizozemska športnica na zimskih olimpijskih igrah.

Hitrostni drsalci bodo na ovalu arene Adler tudi v ponedeljek, moške čaka šprinterska preizkušnja na 500 metrov.