Ponedeljek, 24. 2. 2020, 13.10
4 leta, 8 mesecev
Siniša Anđelković o težavah s koronavirusom
Slovenski nogometaš v Italiji: Strah nas je, v glavah nismo več enaki
Širjenje okužb s koronavirusom je ohromilo življenje v Italiji, kjer si nogometni kruh služi kar nekaj Slovencev. Med njimi je tudi nekdanji reprezentant Siniša Anđelković, ki nastopa za tretjeligaša iz Padove, mesta, kjer je koronavirus prejšnji petek spravil v grob prvega Italijana. "Ni še kakšne množične panike, nas je pa vse skupaj strah," iz Padove sporoča 34-letni Gorenjec. S klubom še vedno vsakodnevno trenira, drugače pa se bolj ali manj zadržuje le doma. Na varnem.
34-letni Gorenjec je v dresu članske izbrane vrste zbral pet nastopov. Ni več med najmlajšimi nogometaši. V življenju je izkusil že marsikaj, zaigral petkrat tudi za člansko slovensko reprezentanco. Siniša Anđelković v Italiji nastopa vse od leta 2011, a česa takšnega, čemur je priča v zadnjih dneh, še ni doživel. Dogajanje ga spominja na prizore iz kakšnega filma, v katerem osrednjo negativno vlogo igra skrivnostni virus, ki jemlje življenja in seje strah med ljudmi.
"Res ni prijetno. Vsak dan, ko pridem domov, se uležem na kavč in razmišljam o koronavirusu, ki se vsak dan širi na drugem koncu Italije. Tega, kje bo novo žarišče, ne moreš vedeti, zato te je strah in si najraje le doma. Potem prižgeš televizijo, zamenjaš kanal, pa neprenehoma poslušaš le o koronavirusu. Zaradi tega me že boli hrbet. Doma sem cele dneve. Hvala bogu, da imamo vsaj še treninge," je iz Padove, kjer v deželi Benečiji zaradi koronavirusa vladajo izredne razmere, potožil dolgoletni slovenski nogometni legionar.
Ko se je koronavirus začel širiti tudi po Apeninskem polotoku, se je v Italiji marsikaj obrnilo na glavo. Začeli so odpovedovati javne prireditve, med njimi tudi glasbeni koncerti in športne tekme, na ulicah je bistveno manj ljudi, šole so začasno zaprle vrata … Tako je v nedeljo brez načrtovane tekme v tretji italijanski ligi ostal tudi Anđelković.
Na policah v trgovinah manj testenin
Zaradi koronavirusa vse več Italijanov nosi zaščitne zdravstvene maske.
"Okrog polnoči v soboto smo prejeli sporočilo, da bo tekma verjetno odpadla, ob 10. uri dopoldne v nedeljo je sledila potrditev. Vse tekme v tem delu Italije so bile odpovedane, še huje pa je v Lombardiji, pri Milanu in Bergamu. Koronavirus se širi, vsi se bojimo. Nov primer so zaznali celo blizu italijanske Gorice," je v skrbeh nekdanji slovenski reprezentant, ki v zadnjih dneh v Padovi in njeni okolici zaznava nove navade ljudi.
"Nevarno je, vedno več ljudi hodi naokrog v zaščitnih maskah ali pa imajo okrog obraza oviti šal. Tega je vedno več. Ulice so vse bolj prazne, v trgovinah in restavracijah ni več toliko ljudi. Na veliko se prodajajo razkužila za roke in maske za obraz, ponekod je po policah opaziti, da zmanjkuje testenin. Te se kupujejo na veliko."
Italijani v zadnjih dnevih na veliko nakupujejo hrano.
V klubu so mu svetovali, naj se ne zadržuje v trgovinah, večjih trgovskih središčih ali restavracijah, hkrati pa naj poskrbi za večjo zalogo hrane in je doma. "Tega se držim. S hrvaškim soigralcem Antonom Krešićem se izmenjujeva v kuharskih nalogah. Dostava hrane ne pride v poštev," se drži klubskih navodil.
Na trening brez dodatnih ukrepov
Edina maska, ki jo je nosil v Italiji, je bila zaščitna maska pri Palermu. To je bilo kar nekaj let pred širitvijo koronavirusa na Apeninskem polotoku. Klubski zdravnik je igralcem Padove pojasnil, da je koronavirus podoben vrsti gripe, prehlada, ki stori veliko hudega zlasti starejšim ljudem s slabšim imunskim sistemom. "Pojavijo se težave dihali. Podobno kot pri gripi, zaradi katere umirajo ljudje po vsem svetu, a to ne pride toliko v javnost. Zdaj, ko se je koronavirus tako razširil in se ve, da je nalezljiv, je drugače," sporoča branilec Padove, ki kljub izrednim razmeram na tem delu severa Italije vsakodnevno trenira.
"Ko smo v nedeljo izvedeli, da je odpovedana tekma, smo imeli na stadionu trening. Tako bo tudi danes. Poleg nas trenirajo tudi igralci ragbija. Ko pridemo na trening, ne vladajo kakšni posebni ukrepi. Ni tako, da bi nam neprestano merili telesno temperaturo ali kaj drugega. Treniramo povsem običajno, vsi nogometaši smo zdravi," zagotavlja Anđelković, ki je pred odhodom v Italijo največjo slavo v domovini doživel kot branilec Maribora. Pripravljajo se na sredino gostovanje v Ravenni, čeprav je tekma za zdaj vprašljiva.
Zaznati je določen preplah
Opaža, da je stanje med ljudmi vse prej kot sproščeno. Prisoten je velik strah, zlasti zato, ker je virus tako nepredvidljiv in se še ne ve točno, kako dolga je inkubacijska doba po okužbi z njim. "S soigralci se pogovarjamo le še o koronavirusu. Ni več nogometnih tem. Nekateri tujci so poslali družinske člane domov. Meni tega ni bilo treba storiti, saj sem v Italiji sam, družina pa je v Sloveniji, kjer sin obiskuje prvi razred osnovne šole," ima Anđelković skrb manj, ker živi v Italiji sam, od družine pa ga loči le poltretja ura vožnje po avtocesti.
V italijanskih lekarnah je veliko povpraševanja po razkužilih in zaščitnih maskah.
Padova je priljubljena destinacija med turisti. Ima veliko kulturno-zgodovinskih znamenitosti. "Govorili so o tem, da v Padovo ne spuščajo več toliko turistov, a sem jih v nedeljo v središču opazil kar veliko. Se pa ljudje večinoma gibljejo z maskami. Sam se zadržujem le doma. Po opravljenem treningu grem domov in ne hodim po ulicah. Pa še nekaj je. Ko spremljam medije, vidim, da je zaznati že določen preplah na nekaterih letališčih, pa na podzemnih železnicah v nekaterih mestih. Zdravniki nas po drugi strani mirijo, da vendarle ne bi smeli biti tako prestrašeni," vneto spremlja kaotične razmere v Italiji, kjer prevladujejo takšne in drugačne informacije, katerih skupni imenovalec je strah.
Sploh ne razmišljajo o tekmah
V nedeljo je brez tekem ostalo veliko slovenskih nogometašev v Italiji. Tudi Jasmin Kurtić (Parma), nekdanji soigralec Anđelkovića pri Palermu. Klub jih redno obvešča o novicah. Čeprav številni meščani hodijo po Padovi le še z maskami, jim jih klub ni dal, prav tako ni predpisal, naj jih nosijo. "Zdravniki so nam rekli, da je vseeno, ali jo nosiš po ulici. Da pride prav le takrat, če greš v kakšen prostor, kjer se zadržuje ogromno ljudi. Na primer v trgovino, kamor pa več ne zahajam," je pojasnil Kranjčan.
Konec prejšnjega tedna je bilo odpovedanih ogromno tekem, v nedeljo so tako brez njih ostali tudi dobri Andjelkovićevi znanci Josip Iličić, Jasmin Kurtić, Valter Birsa in Samir Handanović, kar je dodatna težava za vodstvo tekmovanj. Spomladi namreč primanjkuje dodatnih terminov, ker se bodo lige zaradi letošnjega evropskega prvenstva (igralo se bo tudi v Rimu) končale prej kot običajno. Italija od Eura pričakuje ogromno, v kvalifikacijah je blestela kot že dolgo ne.
Siniša Anđelković si je pri Mariboru delil slačilnico tudi z Josipom Iličićem in Arminom Bačinovićem, s katerim se je pozneje družil tudi v Palermu.
"Zdravje je na prvem mestu. Igralci sploh ne razmišljamo o tekmah. Strah nas je, v glavah nismo več enaki. Vse skupaj je nekaj novega, vedno več je preplašenih ljudi" nam je iz prve roke predstavil dogajanje iz Benečije, kjer vladajo izredne razmere. Srčno upa, da se bo stanje izboljšalo in bodo našli zdravstveno rešitev za virus, ki je po svetu vzel že ogromno življenj in je v neposredni bližini Slovenije.
Kitajcem v Padovi se godi krivica
V Padovi živi velika kitajska skupnost. "Največ jih živi v bližini železniške postaje. Nekateri so mestni redarji, imajo veliko frizerskih salonov in čistilnih servisov. Godi se jim krivica, saj zdaj ljudje gledajo na njih z drugačnimi očmi, čeprav so bili verjetno ves čas v Italiji in niso mogli prinesti okužbe iz Azije v Evropo," pojasnjuje 34-letni branilec na delu v Italiji.
Strah pred širitvijo koronavirusa je tako razširjen, da Italijani v trgovinskih središčih ne nakupujejo več brez zaščitnih mask.