Liga NBA Denver Nuggets Dallas Mavericks Nikola Jokić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić

Dončić po drami tragični junak Dallasa, neverjetna trojka Čančarja #video

3

Luka Dončić Dallas Mavericks | Luka Dončić je z Dallasom izgubil proti Denverju. | Foto Reuters

Luka Dončić je z Dallasom izgubil proti Denverju.

V noči na ponedeljek je bil v ligi NBA še drugič v dveh dneh na sporedu slovenski obračun. Vlatko Čančar se je tokrat z oslabljenim Denverjem maščeval Dallasu in Luki Dončiću za petkov poraz in v dramatični končnici zmagal z 98:97, potem ko je v zadnji sekundi tekme Ljubljančan zgrešil trojko za zmago. Dončić je tokrat tekmo končal pri 22 točkah, devetih skokih in osmih asistencah, Čančar je na drugi strani dosegel sedem točk, ob tem pa ob izteku drugega polčasa zadel trojko s svoje strani igrišča.

"Ko našim tekmecem manjkajo superzvezdniki, izgubljamo. Po tem smo znani," je po zadnji tekmi Dallasa in Denverja opozarjal Luka Dončić in njegove črne napovedi so se za Mavericks uresničile tudi na drugi medsebojni tekmi v dveh dneh. Čeprav je Denver z Vlatkom Čančarjem tako kot v noči na soboto pogrešal prvega zvezdnika Nikolo Jokića, ki je v proticovidnem protokolu, prav tako ni bilo Jamala Murrayja in Aarona Gordona, je v tesni končnici dosegel veliko zmago z 98:97. A tudi Dallas je nastopil nekoliko oslabljen, saj sta zaradi zdravstvenih težav v zasedbi Jasona Kidda manjkala Reggie Bullock (težave z vratom) in Maxi Kleber (hrbet).

Neuspešen poskus Dončića za zmago:

V izenačeni končnici je Dallas, ki je na tekmi vodil z največ štirimi točkami prednosti, slabi dve minuti pred koncem po košu Powlla in asistenci Dončića še vodil s 97:93, nato pa je najprej dobro minuto pred koncem prosta meta zadel prvi strelec tekme Nah'Shon Hyland, zatem pa je bil po zgrešeni trojki Doriana Finneyja-Smitha 55 sekund pred koncem izza črte za tri točke za 98:97 natančen še Michael Porter Jr. Pri Dallasu je nato s trojko takoj poskusil Finney-Smith in bil neuspešen, a so imeli Mavericks osem sekund pred koncem v rokah še eno žogo za zmago. Odgovornost je prevzel Dončić, ki je poskusil z metom za tri, a bil neuspešen, ob tem pa je od jeze raztrgal svoj dres in se spravil tudi v besedni dvoboj s sodniki.

Bizarna sodniška odločitev, Čančar z neverjetno trojko

Tekma v American Airlines Areni je sicer minila ob eni bolj bizarnih odločitev v zadnjih sezonah. Tik pred koncem drugega polčasa je dve sekundi pred iztekom igralnega časa trojko dosegel Dončić, a so sodniki med polčasom pregledali posnetek koša in odločili, da je 23-letni slovenski košarkar ob tem stopil v avt. Zato so tik pred začetkom tretje četrtine košarkarji v American Airlines Areni še enkrat odigrali zadnji dve sekundi prvega polčasa. Žoga je tako ob izgubljeni žogi Dončića pripadla Denverju, v roke jo je dobil Čančar, ki je s svoje polovice dosegel najlepši koš na srečanju, ob katerem nista ostala hladna niti Saša Dončić ter predsednik KZS Matej Erjavec, ki sta si ogledala še drugi zaporedni obračun Dallasa in Denverja.

Razveljavljena trojka Dončića:

Nora trojka Čančarja:

Po tekmi je koš Čančarja komentiral tudi Dončić, ki je koš reprezentančnega soigralca v smehu pospremil z besedami: "Tega sem ga jaz naučil." "To je bil res izjemen koš, a ne moremo reči, da je odločil tekmo," je povedal Dončić, ob tem pa se je ob obregnil tudi ob sodniško odločitev, po kateri je sam ostal brez dosežene trojke. "Med polčasom sem si ogledal posnetek in meni se ni zdelo, da sem stal v avtu, moja peta je bila v zraku," je še dejal prvi zvezdnik Dallasa.

"V ekipi ga kličemo 'pol igrišča Vlatko'. Zato sem ga tudi poslal v igro. Fant ima neizmerno sposobnost, da zadene takšne mete s polovice igrišča. Mislim, da je prav njegov koš danes spremenil potek tekme in nam prinesel zmago," je o Čančarju po tekmi dejal trener gostov Michael Malone.

Šele tretja tekma z manj kot 30 točk

Dončić je tokrat lento najboljšega strelca pri Dallasu predal v roke Josha Greena, ki je dosegel 23 točk, ob čemer je dosegel šest trojk iz sedmih poskusov. Dončić je tekmo končal pri 22 točkah (5/8 za 2, 2/8 za 3, 6/10 prosti meti), devetih skokih in osmih asistencah. To je bila sicer šele njegova tretja tekma v sezoni, na kateri je dosegel manj kot trideset točk. Dallas je med drugim pokopalo slabo izvajanje prostih metov, saj so jih Mavericks izkoristili le 12 v 21 poskusih. za nameček je v v zasedbi Dallasa v zadnji četrtini izpah rame utrpel Spencer Dinwiddie, ki pa je po tekmi dejal, da ni utrpel hujših posledic.

Pri Denverju je Nah'Shon Hyland z 29 točkami postavil strelski rekord kariere, Čančar je k zmagi svoje ekipe prispeval sedem točk, ob tem pa je bil nezgrešljiv (2/2 za 2, 1/1 za 3).

Vrhunci tekme:

Čančar bo z Denverjem v četrtek gostil Detroit, Dončića pa z Dallasom zdaj čakajo tri tekme v gosteh. Prva že v sredo, ko bo gostoval pri vodilni ekipi vzhodne konference, Bostonu.

Dallas Denver Luka Dončić
Sportal Dallas dosegel 127 točk, Dončić pa nov zgodovinski mejnik #video

Vrnitev Irvinga

Prvič po koncu suspenza se je v zasedbo Brooklyn Nets vrnil Kyrie Irving. Ta je ob zmagi Brooklyna nad s 127:115 dosegel 14 točk, tekmo pa je začel v prvi peterki. Najboljši strelec mrežic je bil vnovič zvezdnik Kevin Durant s 26 točkami, s čimer je svoj niz podaljšal na 17 tekem z vsaj 25 točkami. V Houstonu je ostrostrelec bojevnikov Klay Thompson dosegel 41 točk in popeljal Golden State Warriors do zmage s 127:120 nad raketami, najslabšo ekipo zahodne konference. Thompson je dosegel deset od skupno 24 trojk gostov. Sedem jih je dosegel Stephen Curry, ki je 33 točkam dodal še 15 asistenc.

Slovenija : Belgija, slovenska košarkarska reprezentanca, EuroBasket 2022 Luka Dončić
Sportal "Luka Dončić je sodelovanje na SP potrdil minuto po zmagi nad Nemčijo"

Liga NBA, 20. november:

Dallas Mavericks : Denver Nuggets 97:98
Green 23 (6/7 za 3), Dončić 22 (5/8 za 2, 2/8 za 3, 6/10 prosti meti), 9 sk., 8 as., 1 ukr. žoga, 4 izg. žoge v 35:39, Bertans 15; Hyland 29, Porter Jr. 14, Brown 12 (8 as.), ..., Čančar 7 (2/2 za 2, 1/1 za 3), 4 sk., 2 ukr. žogi, 3 izg. žoge v 11:07

Phoenix Suns : New York Knicks 116:95
Payne 21 (7 sk., 9 as.), Booker 20, Lee 15; Brunson 27, Barrett 12, Grimes 10 (8 as.)

Sacramento Kings : Detroit Pistons 137:129