Četrtek, 10. 5. 2018, 22.30

SVETOVNO PRVENSTVO V HOKEJU, 7. DAN

Čehi na krilih novih NHL okrepitev končali sijajen ruski niz

ZDA Latvija SP v hokeju | Foto Reuters

Sedmi dan svetovnega prvenstva v hokeju na ledu je bilo najbolj zanimivo na večernem derbiju med Češko in Rusijo, ki ga je s 4:3 po podaljšku dobila prva. Blestela sta NHL-ovca David Pastrnak in David Krejci, ki sta tik pred tekmo iz ZDA priletela na Dansko. Podaljšek je določil zmagovalca tudi na tekmi med ZDA in Latvijo, zmagali so Američani. Do novih točk sta prišli tudi Slovaška in Kanada.

Gostitelji prihodnjega svetovnega prvenstva Slovaki so po dveh porazih in zmagi nad Avstrijo drugo zmago ujeli proti Francozom, ki tako po štirih tekmah ostajajo pri eni zmagi. Slovaki so do vodstva prišli že v šesti minuti in ga na začetku druge tretjine zvišali na 2:0, galski petelini pa so poskrbeli, da je po 40 minutah na semaforju pisalo 2:1. Zaostanek je v 34. minuti znižal Valentin Claireaux. Ob koncu so Francozi izenačenje lovili brez vratarja, kar je z zadetkom v prazen gol kaznoval Mihal Čajkovski in postavil končnih 3:1.

Latvijci pretili ZDA

Američani so po podaljšku strli Latvijce in se zavihteli na prvo mesto skupine B. | Foto: Reuters Američani so po podaljšku strli Latvijce in se zavihteli na prvo mesto skupine B. Foto: Reuters

Za točke so se popoldan borili tudi neporaženi Američani, ki so šele v podaljšku strli odpor Latvije, ki se je proti favorizirani izbrani vrsti odlično držala. ZDA so sicer povedle prek Chrisa Kreiderja, a so Latvijci do konca tretjine z zadetkom Balinskisa izenačili, na začetku drugega dela pa po golu Dzerinsa ob igralcu več povedli.

Američani so se dve minuti pred drugim odmorom z zadetkom Colina Whita vrnili v igro. Ob koncu 60 minut zmagovalca ni bilo, sledil je podaljšek, v njem pa lepa prednost igre z igralcem več za Američane, ki jo je z zadetkom za četrto zaporedno zmago kronal Cam Atkjinson. ZDA so po novi zmagi prevzele vodstvo v skupini B.

Veliko veselje Čehov na tekmi proti Rusiji. | Foto: Reuters Veliko veselje Čehov na tekmi proti Rusiji. Foto: Reuters

Čehi v podaljšku končali ruski niz, Kanada zlahka čez Vikinge

Poslastica dneva je bila zvečer v Köbenhavnu, kjer so na led stopili Rusi in Čehi. Olimpijski prvaki iz Rusije so prve tri tekme dobili zelo suvereno (razmerje v golih 20:0) in na tem prvenstvu gola niso prejeli 180 minut, s čimer so svoj rekord na prvenstvih brez gola (prejšnji je bil 139 minut 47 sekund iz leta 1983). V četrtek so lovili izboljšanje še rekorda brez gola na vseh tekmah (ne le na SP), a so jim povsem prerojeni Čehi to preprečili.

Rusi bi morali brez zadetka zdržati do 22. minute (rekord 201 minuta, 50 sekund), a je nova okrepitev češke izbrane vrste David Krejči, ki je skupaj s soigralcem Boston Bruins Davidom Pastrnakom tik pred tekmo priletel na Dansko, izenačil v 15. minuti. Pred iztekom tretjine je sper udaril prvi napad, po podajah omenjene dvojice je zadel še Jaškin in Rusi so se sploh prvič na SP znašli v zaostanku. Do konca rednega dela tekme so nato izenačili na 3:3 in sledil je podaljšek. V četrti minuti je spet zadel Pastrnak in Čehom prinesel odmevno zmago.

V drugi večerni tekmi je favorizirana Kanada, ki ji je na prvih treh tekmah spodrsnilo proti ZDA, zlahka premagala Norveško, ki ima na računu tri točke. Javorjevi listi so zmagali s 5:0.