Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 2. 2018,
17.00

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,16

Natisni članek

Natisni članek

olimpijske igre Pjongčang 2018 risi slovenska hokejska reprezentanca

Ponedeljek, 5. 2. 2018, 17.00

6 let, 10 mesecev

Klubska popotnica hokejistov na OI

Prebujenje na Švedskem, poškodba v Nemčiji, ki ne bo preprečila poti na OI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,16
slovenska hokejska reprezentanca EIHC Cergy | Foto HZS/Drago Cvetanovič

Foto: HZS/Drago Cvetanovič

Slovenska hokejska reprezentanca bo v torek odpotovala v Južno Korejo, kjer jo že v četrtek čaka edino pripravljalno srečanje pred olimpijskimi igrami – v Seulu se bo pomerila z gostiteljico iger. Pred poletom Slovencev v Azijo smo preverili, s kakšno popotnico se odpravljajo na tekmovanje petih krogov.

Le še dober teden slovensko izbrano vrsto loči od premiernega obračuna na olimpijskih igrah v Pjongčangu, kjer ji bodo v skupinskem delu nasproti stali enaki nasprotniki kot v Sočiju, ko se je presenetljivo prebila vse do četrtfinala in končala na sedmem mestu.

Slovenski štab je pred dvema tednoma naznanil 25 potnikov in šest rezerv, v zadnjih dneh pa skrbno pogledoval proti klubskemu udejstvovanju risov in upal, da ne bo poškodb. Po zadnjih informacijah Hokejske zveze Slovenije bo v Južno Korejo odpotovala zamišljena 25-erica, tudi izkušeni napadalec Marcel Rodman, ki na zadnjih tekmah zaradi poškodbe ni branil barv nemškega drugoligaša Tölzer Löwen.

Vratarji (3)

Luka Gračnar (Red Bull Salzburg, liga EBEL) - 24-letni čuvaj mreže že osmo sezono vztraja pri Salzburgu, pri katerem je ob Bernhardu Starkbaumu drugi vratar rdečih bikov. Ti so po skromnejšem začetku našli pravi ritem in si že v prvem delu tekmovanja zanesljivo priigrali končnico. Trenutno sta za njimi dve tekmi drugega dela, v katerem se borijo za čim boljše izhodišče. Na obeh so zmagali, tako da zaostajajo le za prvakom Dunajem. Gračnar je na 46 tekmah razširjenega avstrijskega prvenstva priložnost za branjenje dobil na 18 tekmah in bil pri svojem delu 90,9-odstotno zanesljiv, v povprečju je prejel 2,7 zadetka na tekmo. Med vratnicama Salzburga je stal še na petih tekmah hokejske lige, na katerih je zaustavil 92,8 odstotka vseh strelov. Salzburg je četrti.

Gašper Krošelj je bil na zadnjih reprezentančnih akcijah prvi vratar. | Foto: Vid Ponikvar Gašper Krošelj je bil na zadnjih reprezentančnih akcijah prvi vratar. Foto: Vid Ponikvar

Gašper Krošelj (Rødovre Mighty Bulls, danska metalligaen) – V zadnjem času se je v slovenski reprezentanci uveljavil kot prvi vratar, a za čuvajem, ki mu je nekdanji selektor Zupančič najbolj zaupal, je precej turbulentna sezona. Začel jo je pri Medveščaku, kjer je branil na le šestih tekmah in bil 84,6-odstotno zanesljiv, kar je bilo premalo, da bi ostal v Zagrebu. Po mesecu in pol je decembra našel nov klub. Preselil se je na Dansko k Rødovre Mighty Bulls, kjer mu je pripadla vloga prvega vratarja. Za zdaj je odigral 17 tekem in zaustavil 92,6 odstotka strelov, kar ga uvršča na četrto mesto po zanesljivosti v ligi. V povprečju je prejel 2,25 zadetka na tekmo. Rødovre je četrti.

Matija Pintarič je najbolj zanesljiv vratar francoske Ligue Magnus. | Foto: Vid Ponikvar Matija Pintarič je najbolj zanesljiv vratar francoske Ligue Magnus. Foto: Vid Ponikvar

Matija Pintarič (Rouen, Saxoprint Ligue Magnus) – Najboljši vratar lanske sezone prve francoske lige letos igra za enega najboljših klubov tamkajšnjega tekmovanja Rouen. Tudi letos jim gre odlično, saj jim prav vsi tekmeci gledajo v hrbet. Samozavesten pa je lahko tudi Pintarič, sicer prva vratarska violina Rouena, ki mu je šlo na zadnjih tekmah dobro od rok. Štajerec je odigral 38 tekem Ligue Magnus in zaustavil 92 odstotkov strelov, kar je najvišji vratarski odstotek.V povprečju je prejel 2,23 zadetka na tekmo.

Branilci (8)

Blaž Gregorc (HK Mountfield, češka extraliga) –  Mountfield Hradec Kralove je lani premierno zaigral v polfinalu, letos želijo še dlje, vse do naslova češkega prvaka. Pri tem jim izdatno pomaga edini Slovenec v elitni češki ligi. Gregorc je za trenutno drugo moštvo češke elitne lige, ki si je že pred časom zagotovilo končnico, odigral 48 prvenstvenih tekem, dosegel štiri zadetke in v statistiko dodal 16 podaj (razmerje +/- ima 9). Na ledu preživi v povprečju 20 minut. Zaradi zahtev kluba bo proti Južni Koreji poletel z enodnevno zamudo.

Blaž Gregorc na olimpijske igre prihaja z zamudo. | Foto: Vid Ponikvar Blaž Gregorc na olimpijske igre prihaja z zamudo. Foto: Vid Ponikvar

Sabahudin Kovačević (Karlovy Vary, liga WSM) – Branilec se je pred sezono iz Belorusije preselil na Slovaško, kjer pa je konec oktobra zaradi neurejenih razmer končal sodelovanje s klubom Nove Zamky. Zanj je odigral 16 tekem in zbral tri podaje. Sredi novembra se je preselil v drugo češko lig WSM k trenutno drugemu klubu Karlovy Vary, pri katerem ima slovensko družbo Matica Podlipnika. Slovenski branilski duo si je že zagotovil končnico. Kovačević je odigral 19 tekem, trikrat zadel in devetkrat podal. Na ledu v povprečju preživi 20:49, razmerje +/- ima 14. 

Aleš Kranjc (Eispiraten Crimmitschau, DEL2) – Najstarejši ris na olimpijskem seznamu drugo leto zapored igra v drugi nemški ligi. Iz Bad Nauheima se je preselil k Eispiraten Crimmitschau, ki se je lani komaj rešil izpada v tretjeligaško tekmovanje, letos pa mu kaže bolje. Trenutno je osmi med 14 klubi, a le tri točke za mesti, ki prinašajo neposredno uvrstitev v končnico. 36-letni Kranjc, čigar razmerje +/- je 7, je zbral 43 tekem, na katerih je enkrat zadel in 30-krat podal, kar ga uvršča med 20 najboljših podajalcev lige.

Žiga Pavlin (Češke Budejovice, češka druga liga, WSM) – Potem ko ga zadnje čase v reprezentanci nismo videli, si je izkušeni branilec z odličnimi igrami na Češkem in prihodom Savolainena priigral olimpijske igre. Lani je bil v dresu vodilnih Čeških Budejovic najboljši tujec po točkah, sicer pa drugi med branilci. Pavlin v povprečju igra 17 minut in 24 sekund, na dozdajšnjih 39 tekmah je soigralcem pomagal z dvema zadetkoma in osmimi podajami. Na ledu preživi v povprečju 17:21.

Žiga Pavlin bo spet sodeloval na pomembni reprezentančni akciji. | Foto: Vid Ponikvar Žiga Pavlin bo spet sodeloval na pomembni reprezentančni akciji. Foto: Vid Ponikvar

Matic Podlipnik (Karlovy Vary, češka druga liga, WSM) – Matic Podlipnik je ob vrnitvi na Češko zaživel. Po odličnem začetnem strelskem in podajalskem izkupičku so se njegove številke nekoliko umirile, a še vedno se lahko pohvali z lepo statistiko. Je četrti najučinkovitejši igralec in prvi med branilci trenutno drugega moštva lige, ki si je že zagotovilo končnico. Na 41 tekmah je zbral 11 zadetkov in 19 podaj, njegovo +/- razmerje je pri 18, na ledu v povprečju preživi 20:31.

Jurij Repe (Kladno, češka druga liga, WSM) – Poleti in v začetku tekmovalnega obdobja je okreval po poškodbi noge, nato pa našel svoje mesto v ekipi. Odigral je 30 tekem in v statistiko vpisal zadetek in osem podaj. 23-letnik v povprečju igra slabih 18 minut, njegovo razmerje +/- je pri 7. Tudi Kladnu gre dobro, trenutno je na tretjem mestu lige WSM in v končnici.

Slovenska hokejska izbrana vrsta je druga najstarejša na OI. Branilec Jurij Repe je s 23 leti njen najmlajši član. | Foto: Sportida Slovenska hokejska izbrana vrsta je druga najstarejša na OI. Branilec Jurij Repe je s 23 leti njen najmlajši član. Foto: Sportida

Mitja Robar (KAC Celovec, liga EBEL) - Dolgoletni član reprezentance, ki se je v zadnjih dneh v središču pozornosti znašel tudi zaradi nominacije za zastavonošo na OI, drugo sezono nosi dres bogatega Celovca. Temu v zadnjem času ne gre najbolje, a si je kljub seriji januarskih porazov že zagotovil končnico. V drugem delu, v katerem se bori za čim boljše izhodišče pred četrtfinalom, so dvakrat izgubili in so četrti med šestimi ekipami. 35-letnik je na 38 tekmah v tej sezoni prispeval štiri zadetke, soigralcem pa pomagal še z osmimi podajami. Njegovo razmerje +/- je 6.

Luka Vidmar (Szekesfehervar, liga EBEL) – Luka Vidmar v tej sezoni premierno igra v razširjenem avstrijskem prvenstvu za madžarski Fehervar, ki se v drugem delu tekmovanja bori za dve preostali četrtfinalni vstopnici. Madžari so drugi del začeli odlično, z dvema zmagama in so tretji. 31-letnik je za moštvo vzhodnih sosedov odigral vseh 46 tekem, dvakrat zadel in vknjižil 15 podaj (njegovo razmerje +/- je -12).

Napadalci (14)

David Rodman je drugi po točkah v francoski Saxoprint Ligue Magnus. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida David Rodman je drugi po točkah v francoski Saxoprint Ligue Magnus. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Boštjan Goličič in David Rodman (Grenoble, Saxoprint ligue magnus) – Slovenski dvojec v napadu Grenobla je med najučinkovitejšimi v ligi. Rodman je s 56 točkami (11 zadetkov, 45 podaj) na 38 tekmah na drugem mestu po točkah. Je tudi najboljši podajalec lige. Goličič je odigral 37 prvenstvenih tekem in statistiko obogatil s 50 točkami (19 zadetkov, 31 podaj), kar ga uvršča na sedmo mesto po točkah. Odlično gre v prvenstvu tudi njunemu Grenobolu, ki ga vodi pomočnik selektorja Karija Savolainena Edo Terglav, saj je na drugem mestu prvenstvene lestvice in si je že zagotovil končnico. V francoskem pokalu je obstal v osmini finala.

Andrej Hebar (HK SŽ Olimpija, alpska liga) – Izkušeni napadalec je edini hokejist, ki se je v olimpijsko ekipo prebil z igranjem v domačem klubu. Z Olimpijo igra v Alpski ligi, v kateri so po 37 tekmah na šestem mestu in blizu končnice. 33-letnik je točkovno 12. najučinkovitejši hokejist. Vknjižil je 19 zadetkov in 25 podaj.

Andrej Hebar je edini hokejist z olimpijskega seznama, ki igra v slovenskem klubu. | Foto: Sportida Andrej Hebar je edini hokejist z olimpijskega seznama, ki igra v slovenskem klubu. Foto: Sportida

Žiga Jeglič (Neftehimik Nižnekamsk, liga KHL) – Za Žigo Jegličem, ki se mu je KHL-ovec Torpedo Nižni Novgorod po skromnih štirih podajah na 15 tekmah v začetku oktobra zahvalil za sodelovanje, je sezona pretresov. 29-letnik naj bi se sprva preselil k podružnici v ligo VHL, a so v klubu razdrli pogodbo, tako da je lahko ostal v močni razširjeni ruski ligi. Pod svoje okrilje ga je vzel drugi KHL-ovec Neftehimik Nižnekamsk, za katerega je odigral 26 tekem, dvakrat zadel in štirikrat podal. Trenutno s soigralci zaseda tretje mesto vzhodne konference, v kateri so si že zagotovili končnico. V tej bo zaigral drugič v karieri.

Anže Kuralt (Amiens, Saxoprint ligue magnus) – Kuralt se je po lanski sezoni iz Grenobla preselil k Amiensu, ki v prvenstvu zaseda tretje mesto in si je že priigral izločilne boje. Slovenski napadalec je za svoje moštvo na 41 prvenstvenih tekmah dosegel 17 zadetkov in dodal 16 podaj. Njegovo razmerje +/- je 19.

Jan Muršak (Frolunda, švedska liga SHL) – V zadnjem času kapetan slovenske reprezentance se tudi v tej sezoni ubada s poškodbo. Tokrat mu jo je zagodla poškodba zapestja, ki se mu je pripetila še pred sezono in ga za lep čas oddaljila od ledenih ploskev. Muršak je sezono tako začel pri Torpedu iz Nižnega Novgoroda, a zaradi bolečin odigral le 13 tekem, na katerih je zmogel le eno podajo. Decembra se je z Rusi razšel in se podal v lov za novim klubom. V začetku januarja je delodajalca našel v elitni švedski ligi SHL, kjer mu je sistem igre pri trenutno petem klubu Frölunda HC precej bolj pisan na kožo. 30-letnik je tam dočakal pravi preporod, na devetih tekmah sledi točki na tekmo - dosegel je pet zadetkov in dodal štiri podaje.

Jan Muršak ima po selitvi na Švedsko več razlogov za smeh. | Foto: Sportida Jan Muršak ima po selitvi na Švedsko več razlogov za smeh. Foto: Sportida

Aleš Mušič (Szekesfehervar, liga EBEL) – Otrok Olimpije je po zadnji sezoni naredil križ čez zeleno-beli tabor, pri katerem je preživel vso kariero, in se prvič odpravil v tujino. Delo je našel pri sosedovem EBEL-ligašu na Madžarskem, ki se v drugem delu bori za dve preostali četrtfinalni vstopnici. Madžari so ga odprli odlično, z dvema zmagama in tako na tretjem mestu ostajajo v resni igri za četrtfinale. Za Fehervar je Mušič, ki je imel nekaj težav s poškodbo, odigral 39 tekem, na njih pa zbral tri zadetke in šest podaj (+/- -2).

Ken Ograjenšek (Graz 99ers, liga EBEL) – Celjski napadalec je drugo leto zapored član Gradca, s katerim se v ligi EBEL bojuje za dve dodatni vstopnici za četrtfinale. Bitke niso začeli najbolje, saj so obakrat izgubili, tako da so četrti med šestimi moštvi. Ograjenšek je na 46 tekmah desetkrat zadel in soigralce zaposlil z 21 podajami, kar ga uvršča na drugo mesto podajalcev Gradca. Njegovo razmerje +/- je -6.

Žiga Pance (Dornbirn, liga EBEL) – Osmoljenec zadnjega svetovnega prvenstva (poškodoval se je na prizorišču SP in tekme spremljal s tribune) letos igra za peti klub v ligi EBEL. Član Dornbirna se v drugem delu boru za četrtfinale. Trenutno so na prvem mestu spodnjega doma. Pance, za katerega se je v zadnjih dneh namigovalo, da bi lahko zapustil Dornbirn, je odigral 46 tekem, statistiko pa obogatil z 12 zadetki in 15 podajami. Njegovo razmerje +/- -11.

Marcel Rodman | Foto: Vid Ponikvar Foto: Vid Ponikvar

Marcel Rodman (Tolzer Lowen, DEL2) – Drugi najstarejši na olimpijskem hokejskem seznamu vztraja v drugi nemški ligi, kjer brani barve Tölzer Löwen. Zadnje štiri tekme je zaradi poškodbe, ki naj ne bi bila prehuda, izpustil in bo po zagotovilih potoval na OI. Za zadnje moštvo druge nemške lige je 36-letni Slovenec odigral 39 tekem, v statistiko pa vpisal 12 zadetkov in 21 podaj. Za deseterico, ki prinaša dodatne boje za končnico, zaostajajo že skoraj 20 točk.

Robert Sabolič (Torpedo Nižni Novgorod, liga KHL) – Sabolič je sezono začel pri KHL-ovcu iz Vladivostoka, ki pa ga je po 44 tekmah, 10 zadetkih in 15 podajah zapustil konec decembra. Vzrok naj bi bila finančna disciplina ruskega kluba. Preselil se je k Torpedu iz Nižnega Novgoroda, za katerega so v tej sezoni igrali tako Jeglič, Muršak kot Tičar. Za zdaj je za novi klub odigral šest tekem in štirikrat podal (razmerje/- 3). Trenutno s soigralci zaseda peto mesto zahodne konference. Razmerje +/- -3. Torpedo je na petem mestu zahodne konference in se je že uvrstil v končnico.

Sibiru iz Novosibirska, katerega barve brani Rok Tičar, gre v zadnjem obdobju odlično. Na 14 tekmah so zmagali 12-krat in se povzpeli na mesta, ki vodijo v končnico. | Foto: Sibiru iz Novosibirska, katerega barve brani Rok Tičar, gre v zadnjem obdobju odlično. Na 14 tekmah so zmagali 12-krat in se povzpeli na mesta, ki vodijo v končnico.

Rok Tičar (Sibir Novosibirsk, liga KHL) – Podobno kot Jeglič je tudi Tičar med sezono zamenjal klub. Pravzaprav dva. Začel jo je pri Avtomobilistu Jekaterinburgu, od katerega se je po štirih podajah na osmih tekmah poslovil konec septembra. Preselil se je k Torpedu in na 15 tekmah trikrat podal. Vodstvo kluba iz Nižnega Novgoroda se mu je sredi novembra zahvalilo za sodelovanje in spet se je moral seliti. Novo domovanje je našel pri Sibiru iz Novosibirska, katerega dres je oblekel na 13 tekmah, v statistiko pa vpisal po tri zadetke in tri podaje (+/- 3). Sibir je z odlično serijo v zadnjem času poskočil na sedmo mesto vzhodne konference in j v dobrem položaju za končnico.

Jan Urbas (Fischtown Pinguins, Bremerhaven, DEL) – Urbasu je letos uspel drugi preboj med nemško elito, kjer mu za zdaj kaže odlično. Po 48 tekmah ima v statistiki 21 zadetkov in 19 podaj, kar ga uvršča na 11. mesto po točkah med nemško smetano. Z Bremerhavnom, katerega vlečni člen je, je na sedmem mestu prve nemške lige, le točko za šestim mestom, ki vodi neposredno v končnico.

Miha Verlič (VSV Beljak, liga EBEL) – Štajerski napadalec se z Beljakom v drugem delu lige EBEL bojuje za dve preostali četrtfinalni vstopnici. Korošci so bitko za eno od dveh mest začeli odlično, z dvema zmagama. Verlič je na igral prav na vseh tekmah sezone (46), v statistiko pa vpisal 15 zadetkov in 18 podaj (+/- 9). Beljak je med šestimi ekipami trenutno tretji.

Hokejski olimpijski turnir, Pjongčang, tekme Slovenije

Sreda, 14. februar 2018
13.10* ZDA - Slovenija

Petek, 16. februar 2018
8.40* Rusija - Slovenija

Sobota, 17. februar 2018
13.10* Slovenija – Slovaška

*Srednjeevropski časovni pas (lokalni čas: +8 ur)

Ne spreglejte