Domen Škofic plezanje

Nedelja, 9. 9. 2018, 20.15

Svetovno prvenstvo, plezanje, finale težavnost

Škofic po vodstvu v polfinalu končal pod stopničkami, nova zmaga za Avstrijo

Domen Škofic | Domen Škofic je končal na petem mestu, po katerem ni skrival razočaranja. | Foto Luka Fonda

Domen Škofic je končal na petem mestu, po katerem ni skrival razočaranja.

Avstrijec Jakob Schubert je na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Innsbrucku osvojil naslov svetovnega prvaka v disciplini težavnost. Srebro je pripadlo Čehu Adamu Ondri, bron Nemcu Alexandru Megosu. Edini slovenski finalist Domen Škofic, ki je vodil po polfinalu, je osvojil peto mesto.

Domen Škofic se je prepričljivo s prvim dosežkom polfinala uvrstil v finale težavnosti, a v finalu njegova višina ni zadoščala za stopničke. V smer se je podal kot zadnji finalist, a je odnehal na oprimku 29+, kar je pomenilo, da se razmerje na vrhu ni spremenilo.

Samega sebe je vrgel iz stene

"Na začetku sem res užival, a je bilo naporno plezati zadnji, sploh potem, ko se je občinstvu zmešalo, ko je Jakob dosegel najvišjo točko. Samega sebe sem vrgel iz stene, saj nisem užival toliko, kot sem hotel. V polfinalu mi je uspelo imeti občinstvo na svoji strani, tokrat pa ni šlo. Zbegal me je komplet, ki ga nisem mogel vpeti, poskusil sem rešiti, a ni šlo. Za ta mentalni pritisk moraš biti dovolj močan, da ga zdržiš, fizično sem res dobro pripravljen, čeprav v finalu ni bilo videti tako. Razočaran sem, ampak hkrati sem še vedno v polfinalu pokazal super plezanje in s tem grem naprej v sezono," je bil razočaran Radovljičan.

Škofic je letos že dvakrat stal na tretji stopnički v svetovnem pokalu, v skupnem seštevku katerega je trenutno četrti, na preteklih dveh svetovnih prvenstvih, leta 2016 v Parizu in 2014 v Gijonu, pa si je v težavnosti priplezal četrto mesto: "To so dobri rezultati. Če pogledam zadnja tri prvenstva, je najslabše peto mesto, kar ni slabo, a želim si več, priznam. Do neke točke sem tokrat plezal tekoče, nato pa hotel stvari delati preveč gotovo, a na takšni tekmi z gotovostjo ne gre, na taki tekmi moraš dati vse od sebe in tvegati. Svetovni prvak mora tvegati, sicer ne postane svetovni prvak."

Huda bitka za prvo mesto

V finalu in polfinalu sicer nobeden od tekmovalcev ni osvojil vrha smeri. Prvouvrščena v finalu Schubert in Ondra sta dosegla oprimek 36+, Avstrijec pa je zlato dobil na podlagi boljšega izida iz polfinala, ko je bil drugi, Ondra pa peti. Ondra tako ni ubranil zlata, ki ga je osvojil pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v Parizu.

Domačin Jakob Schubert je svetovni prvak. | Foto: Žiga Zupan/Sportida Domačin Jakob Schubert je svetovni prvak. Foto: Žiga Zupan/Sportida

V današnjem polfinalu je od Slovencev nastopil tudi 16-letni debitant Luka Potočar, ki si je na repu polfinala razdelil 24. mesto s še dvema plezalcema.

Škofic na svetovnem prvenstvu še ni osvojil kolajne, na prvenstvih leta 2014 in 2016 je končal na četrtem mestu.

Domačini prvenstva so lahko po prvih dveh finalih v obeh konkurencah zelo zadovoljni, saj so bogatejši za dve zlati kolajni.

Luka Potočar je končal na 24. mestu. | Foto: Luka Fonda Luka Potočar je končal na 24. mestu. Foto: Luka Fonda

Pri ženskah v soboto avstrijsko zmagoslavje

V Innsbrucku so v soboto prve kolajne na tokratnem svetovnem prvenstvu podelili športnim plezalkam. V veliko veselje domačinov so zaigrali avstrijsko himno v čast Jessici Pilz, ki je osvojila svoje prvo zlato na svetovnih prvenstvih.

Po zaslugi Janje Garnbret je med dobitnicami kolajn tudi Slovenija. Garnbretova je osvojila srebro. Bron je pripadel Jain Kim iz Južne Koreje. Druga slovenska finalistka Mia Krampl je v svojem debiju na članskih svetovnih prvenstvih osvojila sedmo mesto.