STUTTGART, SVETOVNO PRVENSTVO V ŠPORTNI GIMNASTIKI

Simone Biles obogatila zbirko kolajn s SP, prvo zlato na Filipine

Simone Biles | Američanka Simone Biles je nesporna kraljica ženske gimnastike. | Foto Reuters

Američanka Simone Biles je nesporna kraljica ženske gimnastike.

Ameriška gimnastična zvezdnica Simone Biles je prvi dan finalov na 49. svetovnem prvenstvu v Stuttgartu še obogatila zbirko zlatih kolajn s SP, potem ko je zmagala v finalu preskoka. To je bila zanjo še 23. kolajna s SP, že 17. zlata. Filipinec Carlos Yulo pa je z zmago v finalu parterja osvojil zgodovinsko prvo zlato kolajno za svojo državo.

V prvi finalni odločitvi dneva je najmlajši med finalisti parterja, 19-letni Yulo, priredil presenečenje in zasluženo osvojil svetovni naslov. Nastop na olimpijskih igrah v Tokiu prihodnje leto si je sicer prislužil že s petkovim mnogobojem, ki ga je končal na desetem mestu, danes ga je z zmago le še potrdil. Yulo, ki živi in trenira v Tokiu, sicer ni prvič stal na stopničkah SP; lani je na parterju osvojil bron.

Ruski as Nikita Nagornij, ki je v petek osvojil prestižno mnogobojsko krono, je zapravil priložnost, da v zbirko doda še eno zlato v 24 urah, potem ko si je prislužil 0,3 točke odbitka, kar ga je potisnilo na šesto mesto.

Simone Biles
Sportal Simone Biles v Stuttgartu osvojila še peto mnogobojsko krono

Simone Biles podira rekorde

Vnovič je za navdušenje v razprodani dvorani Hanns Martin Schleyer poskrbela 22-letna Američanka Bilesova, ki se je na preskoku s 23. kolajno na SP, rekordno znamko med telovadkami, izenačila z legendarnim beloruskim telovadcem Vitalijem Šerbom. Zdaj iz preostalih dveh finalov potrebuje le še eno odličje, da bo sama na vrhu lestvice tako med telovadkami kot telovadci.

Štirikratna olimpijska prvakinja iz Ria 2016 je na tem SP že osvojila zlato v mnogoboju, skupno peto v tej prestižni gimnastični disciplini, ter zlato z ameriško ekipo. Danes je na preskoku ubranila naslov iz leta 2018 v Dohi. Manj kot leto dni pred OI v Tokiu lahko Bilesova na enem SP osvoji skupno šest kolajn, saj bo v nedeljo nastopila še v finalu gredi in parterja.

Carlos Yulo je osvojil zgodovinsko prvo zlato kolajno v gimnastiki za Filipine. | Foto: Reuters Carlos Yulo je osvojil zgodovinsko prvo zlato kolajno v gimnastiki za Filipine. Foto: Reuters

Ob odsotnosti Bertonclja zlato Whitlocku

Na konju z ročaji, kjer se slovenskemu adutu Sašu Bertonclju po napaki v kvalifikacijah ni uspelo prebiti v današnji finale, je še tretji svetovni naslov osvojil Britanec Max Whitlock, tudi olimpijski prvak iz Ria na tem orodju. Šestindvajsetletni telovadec, kot mladinec nekdanji varovanec slovenskega trenerja Klemna Bedenika, je bil svetovni prvak na tem orodju v letih 2015 in 2017, s SP 2013 in 2018 pa ima dve srebrni medalji.

Sašo Bertoncelj
Sportal Sašo Bertoncelj še ni vrgel puške v koruzo

Belgijka Nina Derwael je na dvovišinski bradlji nastopila zadnja med osmerico finalistk, nastopila brez napak in ubranila naslov svetovne prvakinje iz Dohe 2018. Zlato na krogih pa je odšlo v Turčijo v roke Ibrahima Colaka, najboljšega tudi v kvalifikacijah, ki je le za malo ugnal Italijana Marca Lodadia.

V nedeljo se bo 49. svetovno prvenstvo v športni gimnastiki v Stuttgartu končalo s finali na preskoku, bradlji in drogu za telovadce ter gredjo in parterjem za telovadke.