Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 7. 2013,
17.59

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Damir Dugonjić Barcelona

Ponedeljek, 29. 7. 2013, 17.59

8 let

Dugonjić za las ob kolajno: Plaval sem dobro, bil sem zelo blizu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Slovenski plavalec Damir Dugonjić je v finalu na 100 metrov prsno na svetovnem prvenstvu v Barceloni zasedel 4. mesto. Le za las je zaostal za bronastim odličjem.

S časom 59,68 je le za tri stotinke zaostal za bronom, ki je pripadel Brazilcu Felipeju Limi. Zmagal je Avstralec Christian Sprenger (58,79), srebro je pripadlo olimpijskemu prvaku Južnoafričanu Cameronu Van der Burghu (58,97).

Dugonjić je v Barceloni dosegel najboljšo slovensko uvrstitev na svetovnih prvenstvih po osamosvojitvi. Doslej je bila temu najbližja Sara Isaković, ki se ji je medalja na 200 m prosto v Montrealu na petem mestu izmuznila za borih 15 stotink. Po tekmi so bili občutki seveda mešani: "Prevladuje veselje in jeza. Plaval sem dobro, boril sem se, a stotinke so pač takšne, da ti včasih pridejo prav, včasih pa se ne izide. Škoda. Plaval sem dobro, bil sem zelo blizu ... Zdaj sem zelo vesel, malo pa tudi žalosten, saj bi mi ta medalja pomenila ogromno. Seveda sem tudi zadovoljen s tem četrtim mestom."

Razplet tekme za orjaka s Koroške ni bil presenetljiv, saj sta Sprenger in van der Burgh veljala za favorita. "Tretje mesto pa je bilo odprto za vse nas, česar sem se zavedal. Mislim, da smo to vedeli vsi in se borili za ta bron. Na koncu sva bila jaz in Scozzoli zelo blizu temu, Lima je bil malo hitrejši in seveda mu čestitam."

Dugonjić je plaval skoraj identično kot v polfinalu. Na obratu je bil stotinko hitrejši, obračal kot sedmi, na drugih 50 metrih pa nato najhitrejši in še enkrat je z 59,68 izboljšal svoj osebni rekord v tekstilu, lastnemu državnemu rekordu iz obdobja visokotehnoloških kopalk pa se je približal na vsega dve stotinki sekunde. "Včeraj sem poskusil tak start, ki mi očitno zelo leži. Prvih 50 metrov plavam zelo sproščeno in za drugih 50 metrov mi ostane veliko moči. Mislim, da zdaj vem, kaj mi najbolj ugaja. Hitrih, sproščenih prvih 50 metrov. Zelo luštno je nato v drugem delu, saj dobiš dodaten zagon, ko tekmece dohitevaš."

Na sami tekmi je na polovici kazalo, da je medalja popolnoma nedosegljiva. Olimpijski prvak in svetovni rekorder Cameron van der Burgh je pokazal vso svojo hitrost in s 26,8 obračal kar 1,7 sekunde hitreje od 25-letnega Korošca, Lima s 27,2 in prvi favorit, olimpijski podprvak Sprenger, pa sta imela 1,2 sekunde in več prednosti. V drugem delu je Dugonjić napadel iz ozadja in šele počasen posnetek je pokazal, da je bil Lima v cilju hitrejši.

Med vrsticami je tudi plavalec ravenskega Fužinarja priznal, da je medaljo izgubil na prvih 50 metrih. "Na prvih 50 metrih sem imel celo en zavesljaj manj kot v polfinalu in mislil sem, da sem celo malo počasnejši. Po obratu sem bil malo tudi preglobok in to so stotinke, ki se naberejo. A sama dirka je bila dobro odplavana. Majhne napake so vedno prisotne," je povedal "Dugi", najhitrejši Evropejec na tekmi, ki je dobil potrdilo, kaj je izgubil v lanskem finalu evropskega prvenstva v Debrecenu, ko so se mu na startu strgale kopalke.

Da je bila medalja dosegljiva s hitrejšim začetkom, je bila tudi misel slovenskega selektorja Mihe Potočnika: "A moramo biti realni. Cilj pred tekmo je bilo 16. mesto, saj Damir do medalje ni prišel niti na sredozemskih igrah in v primerjavi s tekmeci je bil v sezoni še brez pravega rezultata. Upam, da bo zdaj sprejel tudi disciplino 100 m prsno za svojo. Če je njegov cilj nastop v Rio de Janeiru, je časa več kot dovolj, da svoj dosežek še popravi in nas razveseli na tej glavni tekmi tega cikla. Seveda so tri stotinke grenak priokus, a obenem je Dugonjić dokazal, da sodi med najboljše, pomembna je tudi zmaga nad Scozzolijem."

A zamujena priložnost je bil tudi velik uspeh slovenskega rekorderja, ki je nazadnje na SP v 25-metrskih bazenih v Carigradu v tej disciplini osvojil srebro. Glede na sezono, kjer je z 1:01,5 aprila v Eindhovnu dosegel najboljši izid, so v slovenskem taboru napovedovali samo polfinale, na koncu se je trenutno najboljši slovenski plavalec boril za medaljo: "Če bi mi to kdo napovedal lani, bi mislil, da se heca. Zelo sem napredoval, več kot sekundo, a vem, da je lahko še boljše. Vesel sem tudi, da me pritisk ni pokopal."

Dosežek je bil tudi lepa popotnica za tekmo na 50 m prsno, ki se bo začela s predtekmovanji v torek. "Mislim, da sem spet med najhitrejšimi. Rezultatsko sem na 100 m napredoval več kot sekundo in tudi na 50 prsno pričakujem osebne rekorde. Če pa izboljšam osebni rekord, bo to tudi zelo blizu kolajni. Možnosti so tam večje."

Na tem prvenstvu pa je padel tudi že prvi svetovni rekord. Novo najboljšo znamko je v polfinalu 100 m prsno postavila komaj 16-letna Litovka Ruta Meilutyte (1:04,35). Prejšnji rekord Američanke Jessice Hardy iz leta 2009 je popravila za desetinko. Prireditelji so razdelili še tri komplete medalj. Na 50 metrov delfin je naslov iz Šanghaja 2011 ubranil Brazilec Cesar Cielo Filho. V ženski konkurenci se je zmage na 200 m mešano veselila madžarska evropska rekorderka Katinka Hosszu, razočaranje je bilo četrto mesto olimpijske prvakinje Kitajke Ye Shiwen. Na 100 m delfin pa je bila najboljša švedska svetovna prvakinja iz leta 2009 Sarah Sjöström. Branilka naslova in olimpijska prvakinja Dana Vollmer iz ZDA je bila tretja.

Ne spreglejte