Torek, 1. 10. 2019, 22.19

Atletsko SP v Dohi, 5. dan

Sloveniji 10. mesto, ameriški Bolt do prvega naslova, nov podvig Bosanca

2

Martina Ratej | Martina Ratej je v finalu ženskega meta kopja zaostala za pričakovanji. | Foto Reuters

Martina Ratej je v finalu ženskega meta kopja zaostala za pričakovanji.

V torek smo na atletskem svetovnem prvenstvu v Dohi videli še tretji finalni slovenski nastop. Martina Ratej je finale ženskega meta kopja končala na 10. mestu. Maja Mihalinec je obstala v polfinalu teka na 200 metrov. Luka Janežič je bil brez možnosti v kvalifikacijah teka na 400 metrov. Dobili smo tri svetovne prvake in eno svetovno prvakinjo.

Martina Ratej je v svojem četrtem nastopu v finalih svetovnih prvenstev zaostala za svojimi najboljšimi izidi (njen osebni rekord je 67,16, najboljši izid sezone pa 63,79 metra) in pristala na 10. mestu. Ni se uvrstila med najboljših osem finalistk, ki imajo na voljo šest metov. V prvo je kopje vrgla 58,98, v drugo 57,22, v tretje pa 57,32 metra daleč.

Svetovna prvakinja je postala Avstralka Kelsey-Lee Barber, ki je največji uspeh dosegla z metom 66,56 metra v zadnjem poskusu. Finalni rezultat nove svetovne prvakinje je, zanimivo, slabši od državnega rekorda Ratejeve.

Luka Janežič
Sportal Atletski rekorder, ki bi mu moral prisluhniti vsak Slovenec

V torek smo videli še dva slovenska nastopa. Slovenski rekorder v teku na 400 metrov Luka Janežič je bil s časom 46,84 šesti v svoji skupini, s tem pa močno zaostal za svojim osebnim državnim rekordom (44,84) in tudi najboljšim izidom sezone (45,49). Bil je daleč od napredovanja.

Maja Mihalinec je lahko zadovoljna s tem, kar je dosegla na letošnjem svetovnem prvenstvu. | Foto: Reuters Maja Mihalinec je lahko zadovoljna s tem, kar je dosegla na letošnjem svetovnem prvenstvu. Foto: Reuters

Maja Mihalinec, ki je v kvalifikacijah z novim osebnim rekordom 22,78 napredovala v polfinale teka na 200 metrov, se pričakovano ni uvrstila v finale. V tretji kvalifikacijski skupini je s časom 22,81 pristala na tretjem mestu in za napredovanjem zaostala za 20 stotink. Zasedla je končno 12. mesto.

Prvo zlato za ameriškega naslednika Usaina Bolta

Kaj se je še dogajalo v svetovni konkurenci? V središču pozornosti je bil predvsem 22-letni Američan Noah Lyles, ki ga mnogi vidijo kot naslednika legendarnega jamajškega svetovnega rekorderja (19,19) Usaina Bolta. Ne samo zaradi obnašanja, ampak tudi in predvsem zaradi rezultatov, ki jih dosega. Letos je 200 metrov pretekel v času 19,50, zato smo z zanimanjem pričakovali, kaj pripravlja za katarski finale. Zmagal je, a s časom ni navdušil. V cilj je pritekel v času 19,83 in osvojil prvo medaljo na velikih tekmovanjih.

Američan Noah Lyles je pričakovano prišel do naslova svetovnega prvaka v teku na 200 metrov. | Foto: Getty Images Američan Noah Lyles je pričakovano prišel do naslova svetovnega prvaka v teku na 200 metrov. Foto: Getty Images

V moškem teku na 800 metrov je z izjemnim tekom Američan Donovan Brazier poskrbel za rekord svetovnih prvenstev (1:42,34) in osvojil prvo medaljo na največjih tekmovanjih. Drugi je bil bosanski rekorder in dober prijatelj slovenskega rekorderja Žana Rudolfa, Amel Tuka, ki je tako po bronasti medalji iz Pekinga leta 2015 osvojil še drugo medaljo s svetovnih prvenstev.

V skoku s palico je s 597 preskočenimi centimetri zmagal Američan Sam Kendricks in tako osvojil drugi naslov svetovnega prvaka v nizu.