termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Pol milijarde evrov davkoplačevalskega denarja bo dobil državni Holding slovenskih elektrarn (HSE). Medtem ko si energetiki po Evropi zaradi visokih cen električne energije manejo roke in beležijo rekordne dobičke, slovensko državno podjetje v času elektroenergetske zlate mrzlice potrebuje finančno pomoč države. Zaradi 500-milijonske dokapitalizacije HSE se je danes ob 9. uri sestala komisija državnega zbora za nadzor javnih financ.
Nemčija je s 1. decembrom uvedla višje davke za elektroenergetska podjetja, katerih dobički so zaradi vojne v Ukrajini in posledični eksploziji cen energentov poleteli v višave. In glede na načrte Berlina bodo energetiki višje davke plačevali vse do leta 2024. Podobna situacija je skoraj v vseh članicah EU. Največji elektroenergetik v Sloveniji bo dobil slabih 500 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja.
Kot so za Časnik Finance včeraj pojasnili na ministrstvu za finance, je denar za HSE že rezerviran v proračunu za letošnje leto. So pa na ministrstvu priznali, da ne poznajo nobenega primera v zgodovini Slovenije, ko je država morala z dokapitalizacijo reševati likvidnostne težave podjetja v državni lasti.
V imenu države bo stotine milijonov v skupino HSE v obliki dokapitalizacije dal Slovenski državni holding (SDH), ki je 100-odstotni lastnik skupine. Prvo injekcijo v višini 300 milijonov evrov je v HSE dobil 5. decembra, še 192 milijonov pa bo SDH elektroenergetiku dal do 15. decembra. Kot so pojasnili pri SDH, je HSE zmanjkalo denarja.
SDH med razlogi za finančni kolaps slovenskega velikana vidi v:
SDH sicer trdi, da bo HSE vrnil ves denar. Vendar seveda pod pogojem, če "bo poslovanje HSE to omogočalo".
Zaradi izrednih razmer bo HSE imel v letu 2022 za 460 milijonov evrov "negativnega vpliva", so 5. decembra ob najavi dokapitalizacije zapisali pri HSE. Med razlogi, zakaj so se znašli v finančni luknji, imajo enake argumente kot SDH, dodali pa so, da potrebujejo denar tudi za cenovno ščitenje prodaje lastne proizvodnje in potrebnih nakupov CO2 kuponov.
Je pa HSE tudi razkril, da so navkljub državnemu poroštvu v višini 800 milijonov evrov uspeli dobiti od bank le za 185 milijonov evrov kreditov.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.