Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
11. 2. 2019,
9.58

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

brexit služba delovna mesta

Ponedeljek, 11. 2. 2019, 9.58

5 let, 2 meseca

Brexit brez dogovora bi ogrozil več kot 600.000 služb

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06
borzna hiša brexit | Foto Reuters

Foto: Reuters

Če bo Velika Britanija Evropsko unijo zapustila brez dogovora, bi lahko po vsem svetu delo izgubilo 612.000 ljudi, od tega 100.000 v Nemčiji, kaže v nedeljo objavljena študija. Medtem pa je lani selitev svojih dejavnosti z Otoka na Nizozemsko preselilo ali pa napovedalo selitev več kot 40 podjetij.

Študija upošteva zgolj izgubo delovnih mest zaradi padca v izvozu, ki bo posledica novih carin na uvoz v Veliko Britanijo v primeru neurejenega brexita. Nadaljnjih tveganj za trg dela, kot je manjše zanimanje za vlaganje, niso upoštevali.

V Nemčiji bo najverjetneje zaradi manjšega izvoza najbolj prizadeta avtomobilska industrija. Po številu delovnih mest bosta najbolj prizadeti tovarna Volkswagna v Wolfsburgu in tovarna podjetja BMW v Dingolfing-Landauu na Bavarskem. V prvi bi lahko odpustili 500 zaposlenih, v drugi pa 265, kaže študija inštituta za ekonomske raziskave v Halleju in univerze Martina Luthra Halle-Wittenberg.

Nissan X-trail 2.0 dCi tekna
Avtomoto Brexit in Nissan: Odpoved izdelave vozila v Angliji

Največje tveganje za delovna mesta sicer obstaja v nemških zveznih deželah Baden-Württemberg, Bavarska in Severno Porenje-Vestfalija. Za delovna mesta v vzhodni Nemčiji pa medtem skoraj ni tveganja, še piše v študiji, objavljeni v časniku Welt am Sonntag.

Nemčiji sledi Francija

V EU Nemčiji sledi Francija, kjer je ogroženih skoraj 50.000 delovnih mest. Na Kitajskem je medtem ogroženih skoraj 59.000 delovnih mest. Ob upoštevanju celotnega prebivalstva bo vpliv največji na Malti in Irskem.

Nizozemske oblasti pa so v soboto sporočile, da je 42 podjetij lani zaradi negotovosti, povezanih z brexitom, preselilo ali pa napovedalo selitev svojih dejavnosti z Otoka na Nizozemsko. To pomeni selitev približno 2000 delovnih mest in 291 milijonov evrov investicij.

brexit
Novice Ne brexit, Slovenijo lahko veliko bolj skrbi Kitajska

Seznam podjetij med drugim vključuje japonsko investicijsko banko Norinchukin, medijsko podjetje TVT Media ter ponudnika finančnih storitev MarketAxess in Azimo. Večina podjetij je britanskih, med njimi pa so tudi azijska in ameriška, je navedla nizozemska agencija za tuje investicije.

Nizozemska vlada je pozdravila poročilo agencije. Gospodarski minister Eric Wiebes je povedal, da "je zaradi vse večje mednarodne negotovosti v zvezi z brexitom in spreminjanjem globalnih trgovinskih politik pomen dobre gospodarske klime na Nizozemskem vse večji za vse nas".

Boris Johnson
Mnenja Kaj nas uči brexit? Ne verjemite populistom! #komentar

Nekatera podjetja razmišljajo tudi o selitvi določenega dela aktivnosti v druge države EU, vključno s Francijo, Nemčijo in Irsko, je še navedla nizozemska agencija.

Jean-Claude Juncker
Novice Juncker svari pred katastrofo, če ne bo dogovora o brexitu
Ne spreglejte