Sreda, 13. 11. 2019, 9.03
5 let
Filmska uspešnica, ki ji je nasprotovala kraljica mati #foto
Danes ob 21. uri si boste na Planet 2 lahko ogledali film, ki je bil nagrajen s kar štirimi filmskimi nagradami oskar. Film je posnet po resnični zgodbi, njegovo nastajanje pa je polno zelo zanimivih zgodb.
V zgodovinski drami Kraljev govor spoznamo angleškega kralja Jurija VI., očeta trenutne kraljice Elizabete II., ki je po bratovem odstopu zasedel britanski prestol. Ker je imel težave z jecljanjem, se je za pomoč obrnil na neobičajnega govornega terapevta Lionela.
Kljub čudaškim terapijam se je med njima razvilo pristno prijateljstvo, toda začetek 2. svetovne vojne je kralja postavil pred novo preizkušnjo, saj je moral s svojim zgledom združiti in opogumiti Britance.
Colin Firth in Helena Bonham Carter
Zanimivosti o filmu:
1. David Seidler, pisec scenarija za film, ki je kot otrok slišal vojni nagovor kralja Jurija VI., je prav tako jecljal. Ko je kasneje kraljico mati (vdovo Jurija VI.) prosil za dovoljenje, da kraljevo zgodbo uporabi za filmski scenarij, ga je ta prosila, naj tega ne počne, dokler je živa, saj naj bi bili spomini preveč boleči. Seidler je njeno željo spoštoval in film so zato posneli šele po njeni smrti.
2. Prva izbira za vlogo Jurija VI. je bil Paul Bettany, ki pa je vlogo zavrnil, da bi lahko več časa preživel s svojo družino. Odločitev je kasneje močno obžaloval. Tudi Ralph Fiennes in Robert Downey Jr. sta bila v ožjem izboru za glavno vlogo, na koncu pa jo je dobil Colin Firth.
3. Colinu Firthu je pri učenju jecljanja pomagala sestra, ki je logopedinja. Želel se je naučiti jecljati, da bi potem poskusil najti način, kako se tega znebiti.
4. V filmu govorni terapevt med govornimi vajami kralju ni dovolil kaditi cigaret. Dejal je: "Sesanje dima v pljuča te bo ubilo!" Kralj George VI. je bil namreč strasten kadilec. Pokadil je od 20 do 25 cigaret na dan. Umrl je prav zaradi zapletov pri operaciji pljučnega raka 6. februarja 1952, star 56 let.
Colin Firth in Geoffrey Rush, ki je igral govornega terapevta Lionela Logueja.
5. Colin Firth je za vlogo Jurija VI. prejel oskarja za glavno moško vlogo. Naslednje leto je predal oskarja za najboljšo žensko vlogo Meryl Streep za vlogo Margaret Thatcher v filmu Železna dama. Maryl Streep je nato leto kasneje oskarja za najboljšo moško vlogo predala Danielu Dayu-Lewisu za vlogo Abrahama Lincolna v filmu Lincoln. Lahko bi rekli, da je v treh letih oskar potoval od angleškega kralja k angleški premierki in nato še v roke predsednika Združenih držav Amerike.
1