Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 4. 2025,
16.18

Osveženo pred

2 tedna, 6 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,37

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek pogreb Vatikan

Torek, 22. 4. 2025, 16.18

2 tedna, 6 dni

Papež se je zahvalil svojemu zdravstvenemu osebju #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,37
papež | 88-letni papež iz Argentine je umrl v ponedeljek zjutraj zaradi možganske kapi. | Foto Reuters

88-letni papež iz Argentine je umrl v ponedeljek zjutraj zaradi možganske kapi.

Foto: Reuters

Papež Frančišek se je pred smrtjo zahvalil svojemu osebnemu zdravstvenemu asistentu, ki ga je spodbudil, da je na velikonočno nedeljo pozdravil množico na Trgu svetega Petra v Vatikanu, so sporočili iz Vatikana. Dodali so, da so bile to ene njegovih zadnjih besed, poročajo tuje tiskovne agencije.

Dnevni pregled najpomembnejših dogodkov: 

16.15 Slovenske škofe bo na papeževem pogrebu zastopal predsednik SŠK Andrej Saje 
16.00 Svetovni voditelji napovedujejo udeležbo na papeževem pogrebu
15.22 Papeževe zadnje besede zahvala zdravstvenemu asistentu
14.21 Italija razglasila pet dni žalovanja
12.31 V DZ so se z minuto molka poklonili papežu
12.17 Putin se ne bo udeležil papeževega pogreba 
12.03 Volitve za novega papeža med 15. in 20. dnem po smrti
11.13 Na pogreb bo prišel tudi Zelenski 
10.21 Papeža Frančiška bodo pokopali v soboto 
10.04 Tudi Macron potrdil udeležbo na papeževem pogrebu 
9.49 Vatikan objavil prve fotografije pokojnega papeža
6.44 Papeževega pogreba se bosta udeležila Trump in Melania 
6.05 V Vatikanu potekajo priprave na papežev pogreb 

16.15 Slovenske škofe bo na papeževem pogrebu zastopal predsednik SŠK Andrej Saje 

Slovenske škofe bo na papeževem pogrebu zastopal predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje, je za STA povedal ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Pokojnega papeža Frančiška ocenjuje kot papeža, ki je v papeževanje vnesel preprostost in odprtost. Bil je tudi odločen zagovornik življenja, poudarja.

Po besedah Zoreta so se za to, da bo na papežev pogreb odšel škof Saje, dogovorili, ker je trenutno zelo intenziven čas birm "in je težko v tako kratkem času prelagati vse birme, ki so že dogovorjene". "Seveda pa bomo doma molili za papeža in maševali zanj. Predvidena je tudi maša z diplomatskim zborom in drugimi odgovornimi v državi ter predstavniki drugih verstev v stolnici," je dejal.

Pustil je močan vtis

Glede zapuščine pokojnega papeža ocenjuje, da je Frančišek naredil zelo močan vtis s svojim preprostim slogom vodenja Cerkve, vse od tistega prvega večera, ko je bil izvoljen za papeža in je prišel v ložo bazilike svetega Petra, kar je nato zaznamovalo tudi vsa leta njegove službe.

"Druga stvar je bila njegova izredna odprtost, ki se je kazala v tem, h komu vse se je namenil, koga vse je nagovoril, kolikokrat je šel v rimske zapore in kolikokrat je veliki četrtek, spomin zadnje večerje, praznoval med ljudmi z roba družbe in jim umival noge. To so bile geste, ki so globoko segale v srca ljudi," je prepričan Zore.

Papež je bil po njegovi oceni tudi zelo odločen zagovornik življenja "tako na njegovem začetku kot na njegovem koncu". "Bil je zagovornik družine, zveze med možem in ženo v zakonu. Na eni strani je bila torej odprtost za človeka, bližina z njim, poslušanje, na drugi strani pa zagovarjanje temeljnih vrednot, na katerih lahko družba živi in se razvija," Frančiškovo delo ocenjuje Zore.

Vernikov v Sloveniji se je Frančišek po oceni nadškofa med drugim dotaknil s tem, da je, preden je postal papež, že bil na obisku v Sloveniji, pa tudi s tem, ko so mu za vsak božič in za vsako veliko noč v Rim odnesli slovensko potico "kot znamenje posebne slovenske pozornosti in hvaležnosti za vse, kar naredi za Cerkev v svetu in tudi Cerkev v Sloveniji". "To so tiste stvari, ki so srcu blizu in človeka toplo nagovarjajo od znotraj," je dejal.

Naslednik je pred številnimi izzivi

Papeža, ki bo v Vatikanu nasledil Frančiška, po oceni nadškofa čaka vrsto izzivov. Prvi izziv bo napet položaj, ki je posledica vojn v svetu. "Na vojne je pokojni papež Frančišek vedno opozarjal. Njegov klic po miru je bil, tako sam sodim, najmočnejši klic za mir v našem svetu v teh njegovih letih. Njegov naslednik bo moral biti enako močan zagovornik miru ter bo moral klicati odgovorne v družbi, naj gradijo mir in ne rušijo z vojno," je dejal.

Izziv za novega papeža po bo oceni Zoreta tudi razslojenost človeštva, ki se na eni strani kaže v nakopičenem neizmernem bogastvu, na drugi strani pa v milijonih ljudi, ki umirajo od lakote. "Nedvomno bo moral biti pozoren tudi na odnos do Zemlje, ki jo je Frančišek poimenoval naš skupni dom. Absolutno prva skrb pa bo seveda morala biti oznanjati evangelij in ga prenašati v svet," še meni Zore.

Po besedah tiskovnega predstavnika SŠK Gabriela Kavčiča posebnih organiziranih oblik prevoza na papežev pogreb v Vatikan, ki bi jih organizirala SŠK, ne bo, saj je Slovenija tako blizu, da pot do Rima ne predstavlja večjih težav.

Na SŠK so župnijam priporočili, naj za pokojnega papeža organizirajo molitve, v stolnicah vseh škofij pa bodo zanj potekale tudi maše zadušnice. 7. maja,  "če ne že prej", se bodo škofje v Ljubljani tudi srečali z apostolskim nuncijem v Sloveniji Jean-Mariejem Speichom. "Predvidene so tudi druge, bolj zasebne, bolj župnijske oblike molitve in srečevanja ob papeževi smrti," je aktivnosti v Sloveniji ob papeževi smrti za STA opisal Kavčič.

Glede samega papeževega pogreba v Vatikanu ocenjuje, da večjih sprememb glede na pogrebe prejšnjih papežev ne bo. Pogreb, na katerem pričakujejo okoli milijon ljudi, bo slovesen, a preprost, kot so bili vedno preprosti papeški pogrebi, je dejal. Posebnost bosta po njegovih besedah morda samo ena krsta namesto treh, in preprost grob v cerkvi Marije Snežne sredi Rima s preprostim napisom Franciscus v latinščini.

16.00 Svetovni voditelji napovedujejo udeležbo na papeževem pogrebu

Številni svetovni voditelji so že napovedali udeležbo na pogrebu papeža Frančiška, ki se bo odvil v soboto. Prihod v Rim sta med drugim potrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Tam bodo tudi predsednik ZDA, Francije in Ukrajine Donald Trump, Emmanuel Macron in Volodimir Zelenski.

Na pogreb odhajata tudi nemški kancler Olaf Scholz in predsednik države Frank-Walter Steinmeier. Tam bo tudi poljski predsednik Andrzej Duda, ki je obenem danes na dan pogreba razglasil nacionalno žalovanje. Enodnevno žalovanje je za soboto razglasila tudi hrvaška vlada.

Ne bo pa na pogreb ruskega predsednika Vladimirja Putina, čigar potovanja omejuje nalog za pridržanje Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). "Ne, tega nima v načrtu," je danes v odgovoru na novinarsko vprašanje dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Da prihaja v Rim, je sporočil tudi brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva. Že v ponedeljek je udeležbo potrdil argentinski predsednik Javier Milei, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na pogrebu bo tudi britanski premier Keir Starmer. Udeležbo je napovedal še španski kraljevi par, kralj Filip VI. in kraljica Letizia.

S slovenskega političnega vrha se bosta pogreba papeža udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob.

15.22 Papeževe zadnje besede zahvala zdravstvenemu asistentu

Papež Frančišek se je pred smrtjo zahvalil svojemu osebnemu zdravstvenemu asistentu, ki ga je spodbudil, da je na velikonočno nedeljo pozdravil množico na Trgu svetega Petra v Vatikanu, so sporočili iz Vatikana. Dodali so, da so bile to ene njegovih zadnjih besed, poročajo tuje tiskovne agencije.

88-letni papež iz Argentine je umrl v ponedeljek zjutraj zaradi možganske kapi, manj kot mesec dni po tem, ko se je vrnil domov po petih tednih zdravljenja v bolnišnici zaradi pljučnice.

"Hvala, ker ste me pripeljali nazaj na trg," je po poročanju vatikanskega spletnega portala Vatican News dejal Frančišek svojemu negovalcu Massimilianu Strappettiju po zadnji vožnji s papamobilom.

Papež je bil med velikonočnimi praznovanji v nedeljo videti izčrpan, a je kljub temu pozdravil množico in se peljal po Trgu svetega Petra, kjer je bilo zbranih okoli 35 tisoč ljudi.

Papež je v nedeljo kljub izčrpanosti pozdravil množico.  | Foto: Reuters Papež je v nedeljo kljub izčrpanosti pozdravil množico. Foto: Reuters

"Misliš, da mi bo uspelo?" je papež vprašal Strappettija, preden je šel med ljudi. Zdravnik ga je pomiril. Frančišek je nato okoli 15 minut mahal množici in blagoslavljal dojenčke iz papeškega vozila, ki so ga obkrožali številni varnostniki. Pri tem ga je z vzkliki "Viva il papa!" (Naj živi papež!) spodbujalo na tisoče navdušenih vernikov.

Popoldne je papež po poročanju Vatican News preživel v svoji rezidenci v Domu svete Marte in v miru večerjal.

Zdravstveno stanje papeža se je poslabšalo v ponedeljek okoli 5.30 zjutraj. Več kot uro pozneje je s postelje pomahal Strappettiju, kar spletni portal opisuje kot gesto v slovo, nato pa je padel v komo.

"Ni trpel, vse je potekalo dokaj hitro," so še sporočili iz Vatikana. Dodali so, da je Frančišek umrl, potem ko je po dolgem času znova objel ljudi.

Frančiška, ki je Katoliško cerkev vodil 12 let, so razglasili za mrtvega ob 7.35. Iz mrliškega lista, ki ga je Vatikan objavil v ponedeljek zvečer, je razvidno, da je umrl zaradi možganske kapi, ki je povzročila komo in nepovratno odpoved srca in ožilja. Pogreb papeža bo v soboto, na njegovo željo ga bodo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne.

14.21 Italija razglasila pet dni žalovanja

Italijanska vlada je danes odredila pet dni žalovanja, ki bo trajalo do vključno sobote, ko bodo papeža pokopali. Zastave na javnih stavbah visijo na pol droga, zaradi pogrebnih slovesnosti, na katerih pričakujejo visoke goste z vsega sveta, v Rimu veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Petdnevno žalovanje se začenja danes in bo trajalo do sobote, je po seji vlade sporočil minister za civilno zaščito Nello Musumeci. Po smrti papeža Janeza Pavla II. leta 2005 je takratna vlada Silvia Berlusconija razglasila tridnevno žalovanje.

Kot je po poročanju tujih tiskovnih agencij še dejal Musumeci, so odpovedani za soboto predvideni športni dogodki v državi, vključno z nogometnimi tekmami prvenstva seria A. Proslave ob dnevu osvoboditve izpod nacifašizma v petek se bodo v določenem obsegu lahko odvile, je dodal.

V državi bodo ob pogrebnih slovesnostih, ki se jih bo udeležilo na tisoče ljudi in državni voditelji z vsega sveta, veljali poostreni varnostni ukrepi.

Danes zvečer bo ob 19.30 na Trgu svetega Petra potekala molitev rožnega venca.

12.31 V DZ so se z minuto molka poklonili papežu

V državnem zboru so se danes ob začetku redne aprilske seje z minuto molka poklonili papežu Frančišku, ki je po 12 letih na čelu katoliške cerkve umrl v ponedeljek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ga je pred tem označila za izjemnega človeka in borca za mir.

"Na velikonočni ponedeljek je po 12 letih na čelu katoliške cerkve umrl papež Frančišek - izjemen človek, velik borec za mir, za sožitje med različnimi narodi, med različnimi religijami, njegova sporočila pa so bila žal velikokrat preslišana," je dejala predsednica DZ.

Po minuti molka je Klakočar Zupančič še dodala, naj papež Frančišek "počiva v miru in naj njegova dobrota sije nad nas še naprej".

Papež je v 89. letu starosti zaradi možganske kapi umrl v ponedeljek zjutraj. Njegov pogreb bo v soboto.

Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte. V sredo bodo krsto z njegovim truplom prepeljali v baziliko svetega Petra, kjer se bodo lahko do pogrebnih slovesnosti od njega poslavljali verniki.

12.17 Putin se ne bo udeležil papeževega pogreba 

Ruska državna agencija TASS poroča, da se predsednik Vladimir Putin ne namerava udeležiti pogreba papeža Frančiška, pri čemer se sklicuje na tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova. "Predsednik nima takšnih načrtov," je novinarjem po poročanju agencije dejal Peskov in dodal, da še ni sprejeta odločitev o tem, kdo bo zastopal Rusijo.

Putin je nazadnje obiskal papeža Frančiška v Vatikanu julija 2019.

12.03 Volitve za novega papeža med 15. in 20. dnem po smrti

Volitve za novega papeža se morajo začeti ne prej kot 15 in ne pozneje kot 20 dni po smrti papeža, torej med 5. in 10. majem.

Papeža lahko volijo le kardinali, ki na dan smrti papeža še niso dopolnili 80 let. To pravico ima od 135 od 252 kardinalov, ki prihajajo z vsega sveta.

Kardinal Franc Rode iz Slovenije je star že 90 let, ima pa volilno pravico argentinski nadškof slovenskih korenin Vinko Bokalič Iglič, ki je star 72 let.

11.13 Na pogreb bo prišel tudi Zelenski 

Na pogrebu pričakujejo na tisoče vernikov in voditelje z vsega sveta. Med prvimi sta udeležbo že potrdila Trump in Macron. Da prihaja v Rim, je sporočil tudi brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva.

Glede na vir v ukrajinskem predsedstvu, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP, se bo pogreba prav tako udeležil predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto in ga prepeljali v kapelo Doma svete Marte, kjer je prebival, njegovo stanovanje pa so zapečatili.

Voditelji držav so že v ponedeljek množično izražali sožalje in se poklanjali papežu, ki so ga poudarjali kot borca za spregledane, dialog in mir. Njegova rodna Argentina je razglasila teden dni žalovanja, Indija pa je danes začela tridnevno nacionalno žalovanje.

Danes je sožalje izrazila tudi Kitajska, ki je imela v preteklosti pogosto napete odnose z Vatikanom. Kot je poudarilo kitajsko zunanje ministrstvo, Kitajska in Vatikan vzdržujeta konstruktivne stike, Peking pa da je pripravljen skupaj z Vatikanom spodbujati nadaljnje izboljšanje odnosov.

10.21 Papeža Frančiška bodo pokopali v soboto 

Pogreb papeža Frančiška bo v soboto ob 10. uri, je danes potrdil Vatikan. Že v sredo bodo krsto z njegovim truplom prepeljali v baziliko svetega Petra, kjer se bodo lahko do pogrebnih slovesnosti od njega poslavljali verniki, poročajo tuje tiskovne agencije.

10.04 Tudi Macron potrdil udeležbo na papeževem pogrebu 

Francoski predsednik Emmanuel Macron je povedal, da se bo udeležil papeževega pogreba.

9.49 Vatikan objavil prve fotografije pokojnega papeža

Papeževo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte, danes pa je Vatikan objavil prve fotografije krste v tamkajšnji kapeli.  Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec. Ob krsti stojita pripadnika švicarske garde. | Foto: Reuters Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec. Ob krsti stojita pripadnika švicarske garde. Foto: Reuters

6.44 Papeževega pogreba se bosta udeležila Trump in Melania 

"Z Melanio bova šla na pogreb papeža Frančiška v Rim. Veseliva se, da bova tam," je Trump v ponedeljek objavil na svojem družbenem omrežju Truth Social.

Trump je obenem v čast papeža ukazal ameriške zastave spustiti na pol droga, pokojnika pa označil za dobrega človeka.

Donald in Melania Trump sta papeža Frančiška obiskala v Vatikanu že leta 2017, ko je papež prvo damo ZDA šaljivo vprašal, ali Trumpa hrani s potico.

Donald in Melania Trump sta papeža Frančiška obiskala v Vatikanu že leta 2017. | Foto: Reuters Donald in Melania Trump sta papeža Frančiška obiskala v Vatikanu že leta 2017. Foto: Reuters Sožalje ob smrti so poleg Trumpa izrazili tudi preostali še živeči nekdanji predsedniki ZDA. Med njimi sta šele drugi katoliški predsednik v zgodovini ZDA po Johnu F. Kennedyju Joe Biden in Barack Obama, ki je sporočil, da je bil Frančišek eden redkih voditeljev, zaradi katerega so vsi želeli biti boljši ljudje.

Papež in Trump sta bila sicer politično zelo oddaljena glede vprašanja migracij, pri čemer se je Frančišek vedno zavzemal za pravice migrantov in ljudi pozival k sočutju do njih. To je storil tudi tik pred smrtjo v svoji velikonočni poslanici.

Frančišek je leta 2016 na poti v Mehiko izjavil, da tisti, ki razmišlja o gradnji zidov in ne mostov, ni kristjan, ker tega ni v evangeliju, poroča televizija ABC. Trump, ki se je takrat potegoval za prvi mandat, se je ostro odzval in dejal, da verski voditelj ne bi smel imeti pravice, da dvomi v vero drugih.

Papež Frančišek je tudi letos kritiziral Trumpove načrte za deportacije priseljencev iz ZDA.

"Izgon ljudi, ki so v številnih primerih zapustili svojo deželo zaradi skrajne revščine, negotovosti, izkoriščanja, preganjanja ali resnega poslabšanja okolja, prizadene dostojanstvo številnih moških in žensk ter celotnih družin in jih postavi v stanje posebne ranljivosti in nemoči," je februarja sporočil ameriškim škofom.

Ameriška katoliška cerkev je zaradi politik nove ameriške vlade ostala brez proračunske pomoči za delo, ki ga opravlja pri delu z begunci v ZDA.

6.05 V Vatikanu potekajo priprave na papežev pogreb 

Po smrti papeža Katoliška cerkev ostane brez vodstva, tekoče posle pa prevzame zbor kardinalov, ki ureja pripravo žalnih slovesnosti in papeževega pogreba ter organizacijo volitev novega papeža.

V ponedeljek zvečer je bila na Trgu sv. Pavla prva javna molitev za pokojnega 88-letnega papeža Frančiška. Molitev rožnega venca je vodil italijanski kardinal Mauro Gambetti.

V ponedeljek zvečer je potekal tudi obred, na katerem je kardinal komornik Kevin Farrell uradno potrdil papeževo smrt. Prav tako so sporočili, da je papež umrl zaradi možganske kapi, poročilo pa omenja tudi številne papeževe zdravstvene težave, kot so pljučnica, visok krvni tlak in sladkorna bolezen tipa 2. 

V Vatikanu so sporočili tudi vsebino papeževe oporoke. Frančišek je v njej znova potrdil, da želi biti pokopan v rimski baziliki Marije Snežne, in sicer na preprost način, njegovo zadnje počivališče pa naj nosi le latinski zapis njegovega papeškega imena: Franciscus.

Papeževe posmrtne ostanke so v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Hiši svete Marte. Predvidoma v sredo naj bi jih prenesli v baziliko sv. Petra, kjer se bodo lahko verniki poslovili od pokojnega papeža.

Priprave na pogreb papeža Frančiška bodo danes obravnavali tudi na seji italijanske vlade pod vodstvom premierke Giorgie Meloni. V prihodnjih dneh v Vatikanu pričakujejo množico vernikov, ki se bodo udeležili pogrebnih slovesnosti.

Papež Frančišek
Novice Besede papeža Frančiška, ki jih svet ne bo nikoli pozabil
Papež Frančišek
Novice Pogreb papeža Frančiška bo v devetih dneh, konklave v enem mesecu #video
papež Frančišek
Novice Biografija – življenje in delo prvega latinskoameriškega papeža
Papež Frančišek
Novice Vernike v Vatikanu pozdravil tudi papež Frančišek
papež Frančišek
Novice Papež pred velikonočno vigilijo molil v Baziliki svetega Petra
Ne spreglejte