Ponedeljek, 21. 4. 2025, 12.30
1 ura, 41 minut
Pogreb papeža Frančiška bo v devetih dneh, konklave v enem mesecu #video
Pogreb papeža Frančiška, ki je umrl danes, star 88 let, bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana. Med verniki, ki so se začeli zgrinjati na Trg sv. Petra v Rimu, kjer so še na velikonočno nedeljo videli in pozdravili papeža, vladajo pretresenost, nejevera in žalost. Papež bo v skladu s svojimi željami pokopan zunaj vatikanskega obzidja.
Povezane novice:
Umrl je papež Frančišek. Znano je že, kdaj ga bodo pokopali.
Papež Frančišek je umrl – kaj sledi in kdo bi ga lahko nasledil? #video
Iz Slovenije in sveta se vrstijo odzivi na vest o smrti papeža
Ob papeževi smrti Cerkev brez vodstva
Papež Frančišek je imel rad šport, predvsem nogomet
Po smrti papeža Frančiška so že stekle priprave na pogrebne slovesnosti in izvolitev njegovega naslednika, ki naj bi ga po navedbah Vatikana izbrali na konklavu v enem mesecu.
Pogrebi papežev so bili v preteklosti tradicionalno razkošni, vendar je Frančišek pred smrtjo uvedel nova pravila za skromnejše pogrebne slovesnosti. To pomeni manj blišča in preprostejše obrede.
Ne bo pokopan v Vatikanu
Frančišek je v času svojega pontifikata zagovarjal skromnost ter odločno zavračal blišč in razkošje v Cerkvi. Tak naj bi bil tudi njegov pogreb, v skladu z njegovo željo pa naj bi Frančiška pokopali zunaj vatikanskega obzidja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V skladu s Frančiškovimi navodili je namen prenovljenega obreda poudariti, da je pogreb papeža pogreb "pastirja in učenca Kristusa in ne pogreb vplivnega človeka tega sveta".
Kakšen bo pogrebni protokol
Spremembe predvidevajo poenostavljen protokol. Tradicionalno se pokojnega papeža prenese v apostolsko palačo, preden ga v baziliki sv. Petra položijo na katafalk ali dvignjen oder, na katerega se položi krsta ob pogrebnih svečanostih.
Namesto tega bodo Frančiška položili v preprosto leseno krsto. Poleg tega ob krsti ne bo več položena papeška palica, ki ima na vrhu križ in predstavlja simbol moči.
V nasprotju s številnimi njegovimi predhodniki zadnje počivališče Frančiška ne bo v baziliki svetega Petra. Frančišek je namreč izrazil željo, da bi bil pokopan v baziliki Marije Snežne oz. Marije Velike v Rimu.
Tako kot do zdaj bodo papeževo truplo položili v leseno krsto, znotraj katere je pocinkana krsta. Ne bo pa dodatnih krst iz svinca in hrasta, kot sta bili za pogreb njegovega predhodnika Benedikta XVI., ki je umrl konec leta 2022 po odstopu leta 2013. To pomeni, da bodo namesto štirih uporabili samo dve krsti, poroča dpa.
Pokopan bo v enem od svojih najljubših krajev
V nasprotju s številnimi njegovimi predhodniki zadnje počivališče Frančiška ne bo v baziliki svetega Petra. Frančišek je namreč izrazil željo, da bi bil pokopan v baziliki Marije Snežne oz. Marije Velike v Rimu.
Ta cerkev je bila eden njegovih najljubših krajev v času njegovega življenja. Tja se je odpravil takoj po izvolitvi za papeža marca 2013. Baziliko je zadnjič obiskal na cvetno nedeljo prejšnji teden.
V času žalnih slovesnosti na prizorišču bazilike, ki stoji v bližini glavne rimske železniške postaje, se bodo po pričakovanjih zbrali številni visoki gostje in tudi verniki z vsega sveta.