Ponedeljek, 18. 1. 2021, 10.20
3 leta, 12 mesecev
Nemčija: kršiteljem karantene grozi pridržanje v begunskih centrih #video
Prebivalce Nemčije, ki bodo zavrnili karanteno, ker so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, bodo nemške regionalne oblasti lahko namestile v zmogljivosti v posebnih centrih za pridržanje. V nekaterih nemških zveznih deželah so za to predvideli bolnišnične sobe, drugod pa celo begunske centre in centre za pridržanje mladostnikov. Načrti oblasti so zato v javnosti že sprožili številne kritike.
-
20:20
Španija: več kot 84.000 okužb
V Španiji so ta konec tedna potrdili 84.287 novih okužb z novim koronavirusom. Od petka do danes je za covidom-19 umrlo še 455 ljudi, so sporočili iz ministrstva za zdravje.
En vikend prej so potrdili 61.422 novih okužb, umrl pa je 401 človek, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Število novih okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dni je skoraj 380.
Zaradi trajajočega porasta števila okužb dežele zaostrujejo ukrepe. V večini države med drugim velja policijska ura od 22. ure. Sicer pa se ukrepi razlikujejo, saj o njih večinoma odločajo regionalne oblasti.
Od začetka pandemije so v državi potrdili več kot 2,3 milijona okužb, umrlo je več kot 53.000 ljudi. (STA)
-
19:54
V Italiji cepili 108-letnico
V Italiji so proti bolezni covid-19 cepili 108 let staro žensko, ki je okužbo prestala že pred meseci. Fatima Negrini je s tem postala ena najstarejših oseb na svetu, ki so jo cepili proti covidu-19, poroča STA. Negrinijeva je lani kljub svoji visoki starosti uspešno prebolela covid-19. Poleg nje so danes cepili tudi druge stanovalce doma starejših v Milanu.
"Prihod cepiva zanjo in druge stanovalce in uslužbence predstavlja trenutek velike sreče in prve korak k vrnitvi v mirno vsakdanje življenje v tej ustanovi," je povedal tiskovni predstavnik doma Matteo Tessarollo.
V Italiji so proti bolezni covid-19 začeli cepiti konec decembra, od takrat je najmanj en odmerek prejelo 1,15 milijona ljudi. Danes so med drugim cepili tudi 90-letnega Samija Modiana, ki je preživel holokavst, piše STA.
-
15:44
-
15:34
Tisočev ni bilo na cepljenje
V Indiji se soočajo z nezaupanjem v cepiva proti covidu-19. Konec tedna je bilo na cepljenje povabljenih okoli 300.000 ljudi, prišlo pa jih je 224.000. Oblasti si zdaj prizadevajo za okrepitev zaupanja v cepiva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V Indiji, ki ima 1,3 milijarde prebivalcev, želijo do julija cepiti 300 milijonov ljudi. Cepiti so začeli v soboto, v prvih dveh se je cepljenja udeležilo 224.000 ljudi, medtem ko so jih povabili 300.000.
Po podatkih zdravstvenih oblasti se je v prestolnici New Delhi cepilo 53 odstotkov tistih, ki so jih povabili. Iz zvezne države Tamil Nadu na jugu Indije poročajo o 16-odstotni udeležbi, iz države na severu Haryana pa o 29-odstotni.
"To so začetni dnevi in razumemo ljudi, da čakajo, kako uspešen bo postopek in kako uspešna bodo druga cepiva," je povedala Suneela Garg, članica delovne skupine za koronavirus v prestolnici. "Te številke se bodo povečale, ko se bo okrepilo zaupanje," je dodala. Če želijo to doseči, pa se bo treba spopasti z dezinformacijami, je zatrdila.
Indijski minister za zdravje Harsh Vardhan je v ta namen spremenil tudi naslovno sliko na svojem računu na Twitterju. Na njej piše: "Cepiva delujejo".
V državi so doslej za uporabo potrdili dve cepivi proti covidu-19. Zabeležili pa so skoraj 10,5 milijona okužb z novim koronavirusom, kar je drugo največje število na svetu takoj za ZDA. (STA)
-
14:31
Norveška rahlja ukrepe
Norveška vlada bo razrahljala nekatere omejitve, povezane s pandemijo covida-19, potem ko se je izkazalo, da so dodatni ukrepi, uvedeni pred dvema tednoma, prispevali k nižjemu številu novih okužb, je danes sporočila premierka Erna Solberg. Še naprej pa v barih in restavracijah ne bo dovoljeno streči alkoholnih pijač.
"Čeprav kaže, da ukrepi učinkujejo in da je okužb nekoliko manj, so razmere še naprej negotove," je po poročanju tiskovne agencije Reuters dejala Solbergova v norveškem parlamentu.
Vlada bo zato znova dovolila obiske v drugih gospodinjstvih, a bo število gostov v posameznem gospodinjstvu omejeno na največ pet. Otroci in najstniki se bodo spet lahko ukvarjali s športnimi aktivnostmi. Do nadaljnjega pa v barih in restavracijah še ne bo dovoljeno streči alkoholnih pijač. (STA)
-
12:08
Poziv za cepivo AstraZenece
Avstrijski kancler Sebastian Kurz pričakuje zamude pri dobavah BioNTechovega in Pfizerjevega cepiva proti novemu koronavirusu. Zato bo Avstrija skupaj z Dansko in Grčijo pozvala Evropsko agencijo za zdravila (Ema) k "hitri in nebirokratski" odobritvi cepiva AstraZenece in oxfordske univerze. "Za nas šteje vsak teden," je poudaril Kurz.
"Vzeti moramo na znanje, da so zamude pri dobavi cepiva," je dejal avstrijski kancler po današnji videokonfeneci s predstavniki Avstralije, Danske, Grčije, Izraela in Češke o boju proti pandemiji novega koronavirusa ter strategijah cepljenja po državah. Povedal je, da bo Avstrija kratkoročno prejela okoli 20 odstotkov cepiva manj, kot je bilo sprva predvideno. "To ni zaželeno," je priznal in dodal, da je treba prilagoditi strategijo.
Kot je napovedal po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA, bo Avstrija skupaj z Dansko in Grčijo pozvala Emo k "hitri in nebirokratski" odobritvi cepiva AstraZenece in oxfordske univerze. AstraZeneca bi po njegovih besedah lahko zgolj Avstriji v prvem letošnjem četrtletju dobavila do dva milijona odmerkov cepiva.
Švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Univerza v Oxfordu sta prošnjo za pogojno dovoljenje za promet s cepivom proti novemu koronavirusu v EU vložila prejšnji teden. Odločitev o dovoljenju naj bi Ema sprejela do 29. januarja. Po cepivih Pfizerja in BioNTecha ter Moderne proti novemu koronavirusu je cepivo AstraZenece tretje, ki naj bi dobilo pogojno dovoljenje v EU.
Avstrijski kancler se je danes zavzel tudi za čim enotnejša pravila EU o potovanjih med pandemijo, še posebej glede vstopa iz tretjih držav. Prepovedi vstopa v posamezne države namreč po njegovem mnenju niso smiselne, če jih lahko posamezniki obidejo prek drugih držav. "Zelo nas skrbi najnovejša mutacija novega koronavirusa v Braziliji," je še dejal Kurz.
Predsedniki držav in vlad v EU bodo o usklajevanju boja proti pandemiji novega koronavirusa in strategij cepljenja po napovedih govorili na videokonferenci v četrtek zvečer, navaja STA.
-
12:07
Bavarska: obveznost maske FFP2
Na Bavarskem so od danes v trgovinah in javnem potniškem prometu obvezne zaščitne maske tipa FFP2, a do konca tedna oblasti še ne bodo izdajale kazni, če ljudje ne bodo imeli ustreznih mask. Deželne oblasti bodo priskrbele 2,5 milijona mask FFP2, ki jih bodo brezplačno razdelile socialno šibkejšim.
Nošenje mask FFP2 je od danes na Bavarskem obvezno v trgovinah, na sredstvih javnega potniškega prometa in v zdravstvenih ordinacijah. Nositi jih morajo zgolj stranke, potniki in bolniki, medtem ko lahko trgovci in vozniki lahko še naprej nosijo običajne maske iz blaga, poročajo nemški mediji.
Maske FFP2 prav tako niso obvezne za otroke do vključno 14. leta starosti. Morajo pa otroci od 6. leta še naprej nositi zaščito za usta in nos. V preizkusnem obdobju, ki bo trajalo do nedelje, oblasti ljudem brez ustreznih mask še ne bodo izdajale kazni. Jih pa morajo uslužbenci opozoriti na novo pravilo. Deželne oblasti so ob tem napovedale, da bodo priskrbele 2,5 milijona mask FFP2, ki jih bodo razdelile med socialno šibkejše ljudi, poroča STA.
Nemška vlada je danes sporočila, da bo 34,1 milijona najbolj ranljivim državljanom v prihodnjih dneh poslala kupone za maske tipa FFP2. Pred tem je vlada na podlagi ocene zavarovalnic napovedala, da bo te maske zagotovila 27 milijonom ljudi, je dejal zdravstveni minister Jens Spahn.
Starejši od 60 let in tisti, ki imajo kronične bolezni, si bodo z omenjenimi kuponi v lekarnah lahko brezplačno zagotovili po 12 mask tipa FFP2. Za prvotni načrt razdelitve omenjenih mask najbolj ranljivim prebivalcev države je nemška vlada namenila približno 2,5 milijarde evrov.
-
11:09
Na Hrvaškem odprli šole
Na Hrvaškem so se po več kot mesecu dni zimskih počitnic v šole danes znova vrnili učenci nižjih razredov osnovne šole in dijaki zadnjih letnikov. Prvi dan pouka so v šolah začeli z evakuacijskimi vajami v primeru potresa. Za preostale hrvaške učence in dijake v drugem ocenjevalnem obdobju izobraževanje še naprej izvajajo na daljavo.
Na hrvaškem ministrstvu za znanost in izobraževanje pričakujejo, da se bo epidemiološka slika v državi čim prej izboljšala, da bi se lahko vsi otroci vrnili v šolske klopi. V Siško-moslavški županiji pa so zaradi uničenih in poškodovanih šolskih poslopij, kar je posledica decembrskega potresa, v 17 šolah preložili začetek pouka za najmanj dva tedna.
Vsi učenci, ki so se danes vrnili v šole, morajo spoštovati priporočeno medsebojno razdaljo, za dijake je obvezna tudi zaščitna maska. Šolski zvonec v hrvaških šolah je poleg današnjega začetka pouka zaznamoval tudi začetek evakuacijske vaje v primeru potresa. Učitelji in otroci so vadili, kako brez panike po evakuacijski poti zapustiti poslopje in se zbrati na določeni točki na prostem.
Na Hrvaškem so šole obvezane, da enkrat v dveh letih izvedejo tovrstno vajo. Današnja vaja je predvsem posledica nedavnega uničujočega potresa, ki je stresel Siško-moslavško županijo.
Na območju Zagreba so tudi danes okoli 4. ure zabeležili manjši potresni sunek z magnitudo 2,2. Žarišče je bilo deset kilometrov severno od Zagreba, blizu območja, ki ga je marca lani stresel močan potres z magnitudo 5,5, poroča STA.
-
11:08
V Grčiji znova odprte trgovine
Po večmesečni ustavitvi javnega življenja so se danes v Grčiji znova odprle trgovine, pri čemer veljajo strogi preventivni ukrepi. Vlada je odprtje utemeljila z nižjim številom okužb z novim koronavirusom, a je ljudi vseeno pozvala, naj še naprej upoštevajo ukrepe za zajezitev epidemije.
Grške trgovine lahko od danes znova sprejemajo stranke, vendar samo eno na 25 kvadratnih metrov. V regijah z visokim številom okužb z novim koronavirusom morajo ljudje blago naročiti prek spleta in ga prevzeti pred trgovino. Tako želijo preprečiti gnečo v trgovinah, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ponovno odprtje trgovin so grške oblasti utemeljile z nizkim številom novih okužb, pri čemer so ljudi pozvali, naj še naprej spoštujejo stroge ukrepe za zajezitev virusa. "Če pravil ne bomo upoštevali, nimamo druge izbire, kot da znova zapremo trgovine," je danes dejal podpredsednik grške vlade Adonis Georgiadis, ki pričakuje ponoven porast števila novih okužb.
"Ne gre drugače, če se odpre gospodarstvo in je več stikov," je dodal. Manjši porast je mogoče prenesti, saj so postelje na oddelkih za intenzivno nego zasedene približno polovično. "Če bo porast prevelik, bodo ukrepi znova strožji," je poudaril Georgiadis.
V Grčiji so stroge ukrepe za zajezitev virusa uvedli novembra, nekoliko so jih zrahljali zgolj čez božične praznike. Pretekli ponedeljek pa so odprli vrtce in osnovne šole. Premier Kiriakos Micotakis je sicer pretekli teden dejal, da vsak mesec zaprtja grško gospodarstvo stane več kot tri milijarde evrov, navajajo tuje agencije, ki jih povzema STA.
-
10:31
Učinki cepljenja v Izraelu
Število novih okužb z novim koronavirusom v Izraelu je mesec dni po začetku množičnega cepljenja znatno upadlo. Že dva tedna po začetku cepljenja s cepivom Pfizerja in BioNTecha se je znižalo število okužb pri starejših od 60 let, kaže študija največje izraelske zdravstvene zavarovalnice.
V študiji zavarovalnice Clalit so primerjali skupino 200 tisoč cepljenih starostnikov z enako veliko skupino enako starih ljudi, ki niso bili cepljeni. "To je z vidika učinkovitosti cepiva najbolj zanimiva starostna skupina," je dejal vodja izraelske strokovne skupine za boj proti novemu koronavirusu, epidemiolog Ran Balicer. Za nemško tiskovno agencijo dpa je pojasnil, da niso izvajali posebnih testiranj, temveč so le opazovali posamezne skupine prebivalstva "v realnem življenju".
V študiji so bili posebej pozorni na starostnike iz cepljene in necepljene skupine, ki so morali iz različnih razlogov na testiranje na novi koronavirus, na primer zaradi simptomov ali stikov z okuženimi. "Delež pozitivnih na testiranjih - s simptomi ali brez - je bil v skupini cepljenih 33 odstotkov nižji kot med tistimi, ki niso bili cepljeni," je dejal Balicer.
Po mnenju epidemiologa gre za spodbudne izide, ki kažejo, da je cepivo učinkovito tudi pri starejših. Zato pričakuje, da se bo število bolnikov s hujšo obliko bolezni covid-19 kmalu znižalo. Izrael je množično cepljenje prebivalstva proti novemu koronavirusu začel med prvimi na svetu. Doslej je prvi odmerek cepiva prejelo več kot dva milijona Izraelcev, okoli 250 tisoč pa so jih že cepili tudi z drugim odmerkom. Po navedbah Balicerja so cepili že 75 odstotkov vseh starejših od 60 let.
V Izraelu je število smrtnih žrtev bolezni covid-19 sicer preseglo številko štiri tisoč. Kot je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes sporočilo ministrstvo za zdravje, je od začetka pandemije umrlo 4.005 covidnih bolnikov. V zadnjem dnevu so v državi z nekaj manj kot devetimi milijoni prebivalcev potrdili več kot 5.600 novih okužb z novim koronavirusom, piše STA.
Na Saškem bodo pridržali ljudi, ki bi večkrat kršili pravila karantene oziroma samoizolacije. V Baden-Württembergu na jugozahodu države bodo za pridržanje večkratnih kršiteljev uporabili dve bolnišnični sobi, ki jih bo stražila policija. V Brandenburgu bodo za ta namen uporabili del begunskih centrov, v Schleswig-Holstenu pa centre za pridržanje mladostnikov.
Pravni strokovnjaki so za časnik Die Welt poudarili, da imajo nemške deželne vlade tudi dejansko pooblastila, da glede na zakon o zaščiti pred nalezljivimi boleznimi pridržijo ljudi zaradi kršitev pravil karantene. Omenjeni načrti deželnih oblasti so kljub temu v Nemčiji naleteli na številne kritike, poročajo tuji mediji.
Kritike na račun WHO in Kitajske
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in uradni Peking bi se lahko hitreje odzvala na pojav novega koronavirusa na Kitajskem, piše v poročilu Neodvisnega panela za pandemično pripravljenost in odzivanje (IPPR). Panel je v okviru preučevanja kronologije novega koronavirusa izpostavil več pomanjkljivosti.
Pri preučitvi kronologije zgodnje faze izbruha je IPPR odkril nekatere prve znake pandemije, na katere bi se lahko oblasti odzvale hitreje, poroča STA. Novi koronavirus so prvič potrdili v kitajskem mestu Wuhan konec leta 2019, nato pa se je v nekaj mesecih razširil po vsem svetu in zahteval več kot dva milijona življenj. V svojem poročilu IPPR izpostavlja, da je jasno, da bi kitajske oblasti januarja lani lahko bolj odločno uvedle ukrepe za varovanje javnega zdravja tako na lokalni kot nacionalni ravni.
Kritike na račun WHO in Kitajske zaradi ukrepanja ob pojavu novega koronavirusa v Wuhanu ne pojenjajo.
Zaradi počasnega odziva so bili kritični tudi do WHO, saj se je njen izredni odbor prvič sestal šele 22. januarja 2020, takrat pa še ni prepoznal grožnje, ki jo je predstavljal novi koronavirus. WHO se sicer že od začetka svetovne zdravstvene krize sooča s kritikami zaradi svojega odzivanja na pojav novega koronavirusa, saj naj bi predolgo čakala z razglasitvijo pandemije in odločitvijo glede priporočil za nošenje mask.
Na Hrvaškem najmanj novih okužb od konca septembra
Na Hrvaškem so medtem v minulem dnevu ob 2.360 opravljenih testih potrdili 174 okužb z novim koronavirusom, kar je najmanjše dnevno število novih primerov od konca septembra. Za boleznijo covid-19 je včeraj umrlo še 39 bolnikov, so sporočili predstavniki hrvaškega nacionalnega štaba civilne zaščite. Proti bolezni covid-19 se je danes v hrvaškem parlamentu javno cepilo približno 50 poslancev.
Javno cepljenje skoraj tretjine saborskih poslancev so izvedli, da bi čim več ljudi prepričali v pomembnost cepljenja proti bolezni covid-19. Dan pred začetkom redne pomladanske seje sabora so se večinoma cepili poslanci iz vrst vladajoče koalicije na čelu s HDZ ter levosredinskih opozicijskih strank, kot so SDP, Istrska demokratska skupščina (IDS) in Hrvaška kmečka stranka (HSS).
"S obzirom na veliko nepovjerenje koje postoji među građanima prema cijepljenju, moja je dužnost cijepiti se. I to javno, kako bih pomogao uvjeriti dio građana da je to sigurno i potrebno."
— SDPHrvatske (@SDPHrvatske) January 18, 2021
- Predsjednik SDP-a @pedjagrbin pic.twitter.com/G3ekqOXHNZ
Iz opozicijskih strank Domovinsko gibanje, Most in Zmoremo! pa so sporočili, da so se cepljenju odpovedali, ker menijo, da je cepivo bolj potrebno drugim prebivalcem, še posebej tistim, ki so v primeru okužbe z novim koronvirusom zdravstveno najbolj ogroženi. Večina poslancev iz omenjenih strank je napovedala, da se bodo cepili takrat, ko bodo prišli na vrsto. V hrvaškem saboru je sicer več kot 30 poslancev, ki so že bili okuženi z novim koronavirusom. Kljub temu se je eden izmed njih danes cepil proti covid-19, navaja STA.
Hrvaški premier Andrej Plenković je napovedal, da bo hrvaška vlada v primeru upadanja števila novih okužb in hospitalizacij zaradi covid-19 lahko že kmalu obravnavala sproščanje omejevalnih ukrepov.
Hrvaški premier Andrej Plenković je po današnji vladni seji poudaril, da ga trend zniževanja števila novih okužb v državi in manjše število bolnikov, ki se za boleznijo covid-19 zdravijo v bolnišnicah, opogumlja. Dejal je, da bodo v primeru nadaljevanja takšnega trenda lahko že kmalu obravnavali sproščanje omejevalnih ukrepov, ki so jih poostrili konec lanskega novembra in jih podaljšali do konca januarja, piše STA.
Na Hrvaškem trenutno 3.276 aktivnih primerov okužbe
Vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je danes poudaril, da se je delež pozitivnih med testiranimi v preteklem tednu dni zmanjšal za 29 odstotkov v primerjavi s tednom prej. 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev je zdaj 288,9, stopnja smrtnosti na milijon prebivalcev pa 1117,6, je še pojasnil Capak.
V državi imajo trenutno 3.276 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 1.742 bolnikov z boleznijo covid-19, pomoč medicinskih ventilatorjev potrebuje 139 ljudi. V samoizolaciji je nekaj manj kot 16.690 državljanov. Skupaj so v državi od 25. februarja lani potrdili skoraj 225.130 okužb z novim koronavirusom in 4.655 smrtnih žrtev s covid-19. Na Hrvaškem se je do nedelje do 19. ure proti covid-19 cepilo 46.202 ljudi, kar pomeni 82 odstotkov uporabljenih do tedaj prejetih doz cepiva. (STA)
V Amsterdamu protesti proti protikoronskim ukrepom
V nizozemskem Amsterdamu se je v nedeljo zbralo več tisoč ljudi, ki so na nedovoljenih demonstracijah protestirali proti ustavitvi javnega življenja zaradi pandemije bolezni covid-19. Policija je protestnike razgnala z vodnimi topovi. Demonstranti, ki so se zbrali na trgu pred muzejem Rijksmuseum, so med drugim nosili transparente z napisi Svoboda; Ustavite to obleganje! ...
Ob tem so protestniki vzklikali še: "Kaj hočemo? Svobodo!" Demonstranti niso nosili zaščitnih mask, ki na Nizozemskem na prostem sicer niso obvezne, so pa le redki spoštovali priporočeno medsebojno razdaljo. Protestniki prav tako niso upoštevali pozivov policistov, naj se razidejo, nekateri so metali petarde, piše STA.
Oblasti so se odločile, da bodo protestnike razgnale iz epidemioloških razlogov, policisti so med drugim uporabili tudi vodne topove. Nizozemska vlada je v prizadevanjih za zajezitev pandemije decembra zaprla šole in večino trgovin, prejšnji teden pa je ustavitev javnega življenja podaljšala za najmanj tri tedne, piše STA.
Brez negativnega testa vstop na Otok ni mogoč
Vsi potniki, ki pridejo v Veliko Britanijo, morajo od danes pokazati negativen izvid testa na novi koronavirus. Poleg tega morajo v desetdnevno karanteno, ki pa jo je mogoče skrajšati. Uradni London je začasno zaprl tudi vse tako imenovane potovalne koridorje, ki so potnikom iz določenih držav omogočali vstop brez obvezne karantene.
Ne glede na to, ali pridejo z ladjo, vlakom ali z letalom, morajo vsi potniki ob prihodu na Otok pokazati negativen izvid testa na novi koronavirus. Opraviti ga morajo največ 72 ur pred potovanjem. Če ga nimajo, jim grozi globa v višini do 500 britanskih funtov oziroma 560 evrov. Kljub negativnemu testu morajo vsi potniki v desetdnevno karanteno. Ob predložitvi negativnega rezultata testiranja jo lahko končajo po petih dneh.
Vsi potniki ob prihodu na Otok bodo od danes morali pokazati negativen izvid testa na novi koronavirus. Opraviti ga morajo največ 72 ur pred potovanjem. Če ga nimajo, jim grozi globa v višini okoli 560 evrov.
Na Otoku se medtem nadaljuje cepljenje. Do zdaj so cepili že 3,8 milijona ljudi, od začetka epidemije pa so zabeležili 3,4 milijona okužb z novim koronavirusom. Od danes se lahko cepijo tudi starejši od 70 let in tisti, pri katerih obstaja zelo veliko tveganje, da zbolijo za hudo obliko bolezni covid-19, piše STA.
2