Četrtek, 9. 1. 2020, 9.26
4 leta, 10 mesecev
Američani trdijo, da so Iranci pomotoma razstrelili ukrajinsko letalo #video
Ukrajinsko potniško letalo, ki je včeraj s 176 ljudmi na krovu strmoglavilo v Iranu, se je pred usodno nesrečo poskušalo vrniti na letališče v Teheranu, so sporočili iranski preiskovalci. Letalo boeing 737-800 je v sredo strmoglavilo samo nekaj minut po vzletu, še pred tem naj bi ga zajeli plameni. Preživelih ni bilo. Ameriške oblasti so prepričane, da je letalo razstrelil eden izmed 22 balističnih izstrelkov, ki jih je Iran izstrelil proti ameriškim in koalicijskim silam v Iraku.
Ameriške oblasti so prepričane, da je letalo razstrelila iranska protiletalska raketa, namenjena proti vojaški bazi v Erbilu, poroča spletna stran Independent. Kot navaja neimenovani vir, naj bi ameriška obveščevalna služba zaznala vklop radarja, ki je pokazal več infrardečih točk na satelitskih slikah. Kot še trdi vir, se točke ujemajo z izstrelki raket. Pristojni tako verjamemo, da so Iranci letalo razstrelili po nesreči.
Iran ni želel predati črne skrinjice
Na slikah s kraja strmoglavljenja naj bi bili vidni ostanki ruske rakete tor, ene izmed 29 raket, ki jih je Teheran leta 2007 uvozil iz Rusije, še piše Independent.
Po prvih ugotovitvah naj bi letalo po tem, ko je zapustilo območje letališča, zajel ogenj. Iran je že pred tem zavrnil zahtevo Američanov, ki so proizvajalci omenjenih letal, da jim izročijo črno skrinjico s posnetki posadke. Kot poroča BBC, ima Teheran sicer pravico, da vodi preiskavo dogodka, vendar so vanjo glede na mednarodna pravila v letalstvu praviloma vključeni tudi proizvajalci letal.
Kot poroča CNN, se pojavljajo številna vprašanja o usodi črnih skrinjic. Če je res, da so črne skrinjice poškodovane in Iran nima tehnologije, s katero bi lahko analiziral zbrane podatke, bi skrinjice namreč lahko prepeljali v katero od držav, na primer v Veliko Britanijo, ZDA, Francijo ali Avstralijo, ki imajo za to ustrezne laboratorije.
Ni dokazov, da bi bila nesreča letala povezana z iranskimi raketnimi napadi
Prej omenjeno strmoglavljenje letala se je zgodilo v času najhujše zaostritve odnosov med Iranom in ZDA, in sicer samo nekaj ur po tem, ko so Iranci z balističnimi izstrelki napadli vojaški oporišči v Iraku, kjer so bili nastanjeni ameriški vojaki in vojaki koalicijskih držav v boju proti Islamski državi.
Bogomil Ferfila, Boštjan Videmšek in Denis Čaleta o razmerah na Bližnjem vzhodu. Video: Planet.
Za zdaj po poročanju BBC ni nobenih dokazov, da bi bili raketni napadi in nesreča letala povezani. Ukrajina je sicer že začela preiskavo več mogočih vzrokov za nesrečo, med drugim tudi možnost terorizma in trka z raketo.
Kmalu po vzletu so letalo zajeli plameni
"Letalo je sprva letelo proti zahodu, da bi zapustilo območje letališča, nato se je obrnilo v desno in se napotilo nazaj proti letališču, potem pa strmoglavilo," so sporočili z iranske agencije za civilno letalstvo. Očividci naj bi pred strmoglavljenjem videli, da so letalo zajeli plameni, piloti pa po navedbah preiskovalcev niso vzpostavili telefonske povezave z letališčem.
Očividci naj bi pred strmoglavljenjem videli, da so letalo zajeli plameni.
V Ukrajini razglasili dan žalovanja
Prve izsledke preiskave so iz Teherana že poslali v Ukrajino in ZDA, pa tudi v Kanado in na Švedsko, od koder prihajajo smrtne žrtve. Med 167 potniki je bilo 82 Irancev, 63 Kanadčanov, deset Švedov, štirje Afganistanci, trije Nemci, trije Britanci ter dva Ukrajinca. Vseh devet članov posadke je bilo ukrajinskih državljanov. V Kijevu so 9. januar zaradi nesreče razglasili za nacionalni dan žalovanja.
12