Petek, 29. 6. 2018, 13.05
6 let, 5 mesecev
Steinmeier kritičen do sporov glede migracij v nemški vladi
Nemškega predsednika Franka-Walterja Steinmeierja skrbita način in ostrina sporov v nemški vladi glede migracij, ki bodo imeli po njegovem mnenj tudi zunanjepolitične posledice in vpliv na ustroj EU. Evropski politiki se po njegovem mnenju zelo bojijo, da bo v trenutni krizi Evrope odpadel še stabilizacijski dejavnik, ki ga predstavlja Nemčija.
"Globoko me skrbita način in ostrina aktualnih sporov. Rane, ki so si jih drug drugemu zadali z javnimi izjavami, se bodo le s težavo zacelile," je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal Steinmeier. S sporom okoli "dejansko rešljivih težav migracijske politike" se je prikrilo veliko tistega, kar se je v prvih stotih dneh te vlade spravilo v tek, je dodal nemški predsednik, nekdanji zunanji minister iz vrst socialdemokratov.
Vrh EU v četrtek dosegel dogovor o zajezitvi migracij
V nemški vladi so se v zadnjih tednih prerekali okoli sekundarnih migracij. Notranji minister Horst Seehofer, ki prihaja iz bavarske Krščansko socialne unije (CSU), je zagrozil, da bo z julijem odredil, da se prosilce za azil, ki so bili že registrirani v drugi članici EU, zavrne že na nemški meji, če kanclerki Angeli Merkel ne bo uspelo doseči ustreznega dogovora o azilni politiki na ravni EU. Vrh EU je sicer v četrtek dosegel dogovor o zajezitvi migracij, a za zdaj po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ni jasno, ali bo zadovoljil Seehoferja.
Steinmeier je za FAZ spregovoril tudi o izjavah nemških desničarskih politikov, s katerimi ti zmanjšujejo pomen nacističnih zločinov. Kot je dejal, se tega sramuje. "Občutek imam, da se tistim, ki tako govorijo, sploh ne sanja, koliko priznanja in spoštovanja, ki si ga je Nemčija prislužila v zadnjih desetletjih, so s tem porušili," je dejal.
Komentarji skrajno desne Alternative za Nemčijo vzbujajo zgražanje
Komentarji o nacizmu in holokavstu iz ust članov skrajno desne Alternative za Nemčijo, ki se ji je na lanskih parlamentarnih volitvah prvič uspelo prebiti v bundestag, v Nemčiji vedno znova vzbujajo zgražanje.
Vodja AfD in njen soustanovitelj Alexander Gauland je na srečanju podmladka stranke ta mesec na primer izjavil, da so "Hitler in nacisti le ptičji kakec v več kot 1.000 letih uspešne nemške zgodovine". Na kritike, ki so sledile tem besedam, je odgovoril le, da njihova izbira ni bila politično modra in da ni želel trivializirati nacističnega režima.
Kljub vedno večji podpori, ki jo uživa AfD, je nemški predsednik v današnjem pogovoru izrazil prepričanje, da velika večina Nemcev ne podpira poskusov izbrisa nacionalsocializma iz nemške zgodovine ali njegove trivializacije.
Spregovoril je tudi o antisemitskih incidentih, ki so se v zadnjem času zgodili v Nemčiji. Dejal je, da ima Nemčija zgodovinsko odgovornost ustvarjati odnose, v katerih nikogar ne bo strah nositi kipe (judovskega pokrivala) ali zgolj imeti judovskih prepričanj. Na trditve, da je ta problem v Nemčiji poslabšala migracija iz arabskih držav, pa je Steinmeier odgovoril, da med tistimi, ki so prišli v Nemčijo, morda obstaja antisemitizem. "A v svojem bistvu je antisemitizem nemški problem."