Petek, 18. 7. 2025, 15.26
2 uri, 32 minut
Skoraj nihče ne ve zanj, a je eden od najvplivnejših v Evropi

Leta 1970 rojeni Gerald Knaus, ki se na družbenem omrežju X predstavlja kot Evropejec iz avstrijskih Alp, med drugim vodi možganski trust Evropska pobuda za stabilnost (ESI – European Stability Initiative).
Za v Berlinu živečega Avstrijca Geralda Knausa je v širši javnosti le malokdo slišal. V ozadju oz. zakulisju svetovne politike, zlasti evropske, pa je eden najvplivnejših ljudi. Njegove "prstne odtise" lahko najdemo v pomembnih sporazumih o zmanjševanju nezakonitih migracij.
Leta 1929 je v ZDA izbruhnila gospodarska kriza in se nato razširila po svetu. Kriza je povzročila množično nezaposlenost, obup in bes obubožanih ljudi pa so izkoriščali tako levi kot desni radikalci. Na eni strani se je krepil komunizem, na drugi fašizem, oboji pa so zagovarjali politično diktaturo in nadzor države nad gospodarstvom.
Kako s srednjo potjo preprečiti radikalizacijo
Keynes je kot zagovornik demokracije in liberalne družbe poskušal najti neko srednjo pot, ki bi preprečila zdrs v politično diktaturo ter brezposelne in nezadovoljne množice odtegnila od sledenja političnim radikalcem. Predlagal je državam, naj v skladu s t. i. proticiklično fiskalno politiko z javnimi sredstvi, to je s proračunskim denarjem, zmanjšujejo brezposelnost in s tem preprečijo krepitev političnih radikalizmov.
Novinar Frankfurter Allgemeine Zeitung Michael Martens o Knausovem vplivu:
People outside of Germany (and many within) often don't know: Behind the scenes, Gerald Knaus and his ideas are often highly influential in Berlin. If his influence on issues like migration and 🇺🇦/Western Balkans continues to grow, this will be good news. Not just for Germany. https://t.co/qjL7Wv9Chd
— Michael Martens (@Andric1961) May 7, 2025
Sporazum med EU in Turčijo o migracijah
V Avstriji rojeni sociolog Gerald Knaus je nekakšni Keynes migracijske politike. Po migracijski krizi leta 2015 je bil leta 2016 eden od pobudnikov in pogajalcev sporazuma o migracijah med EU in Turčijo. Cilj sporazuma je bil zmanjšati migracije.
Sporazum med Veliko Britanijo in Francijo o migracijah
Knaus je bil tudi v ozadju nedavnega britansko-francoskega dogovora o migracijah. Ta med drugim določa, da bo Velika Britanija migrante, ki brez dokumentov prispejo po morju, vračala v Francijo. V zameno bo Velika Britanija iz Francije sprejela enako število prosilcev za azil, ki že imajo družinske člane v državi.
Der Kopf hinter dem neuen britisch-französischen Migrationsdeal ist mein guter Freund @rumeliobserver. Von der Idee erzählte er mir bereits vor 2 Jahren in Oxford. Darauf folgten zahlreiche Trips nach London und viele Gespräche mit brit. Politikern.🧵 1/ https://t.co/Qc3StFp4Qt pic.twitter.com/g76mBchvAf
— Peter R. Neumann (@PeterRNeumann) July 11, 2025
Sporazum poskuša preprečiti nezakonite migracije prosilcev za azil iz neevropskih držav, ki poskušajo iz Francije čez Rokavski zaliv z majhnimi čolni nezakonito vstopiti v Veliko Britanijo.