Ponedeljek, 17. 2. 2025, 21.05
2 dneva, 11 ur
"Ponoči smo uničili 90 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov"
![Ukrajina | 38 brezpilotnikov je bilo sestreljenih nad Azovskim morjem, 24 nad regijo Krasnodar na jugu Rusije, preostali pa nad več drugimi regijami na jugu in zahodu države ter nad zasedenim polotokom Krim. | Foto X/@AggregateOsint](/media/img/b2/f3/4db7157c288276dc9191-ukrajina.png)
38 brezpilotnikov je bilo sestreljenih nad Azovskim morjem, 24 nad regijo Krasnodar na jugu Rusije, preostali pa nad več drugimi regijami na jugu in zahodu države ter nad zasedenim polotokom Krim.
Ruske sile so po navedbah obrambnega ministrstva v Moskvi sestrelile 90 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov, od tega več deset nad Azovskim morjem in zasedenim polotokom Krim. Ukrajinski droni so kljub temu poškodovali pomemben naftovod na jugu Rusije. Tudi ukrajinska vojska je sporočila, da je sestrelila več kot 80 ruskih brezpilotnikov.
21.02 ZN za sodelovanje Ukrajine v mirovnih pogajanjih
12.48 Lavrov v Riad na pogovore z ameriškimi predstavniki
12.40 Rusija: Naši sistemi so ponoči prestregli in uničili 90 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov
21.02 ZN za sodelovanje Ukrajine v mirovnih pogajanjih
Pomočnik generalnega sekretarja ZN za Evropo, srednjo Azijo in Ameriko Miroslav Jenča je na današnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN o Ukrajini poudaril, da bo moral kakršenkoli mirovni sporazum spoštovati suverenost, neodvisnost in ozemeljsko celovitost Ukrajine v skladu z ustanovno listino ZN.
Današnje zasedanje je sklicala Rusija ob deseti obletnici sporazuma Minsk II, sprejetega po ruski zasedbi Krima, od katerega je potem ruski predsednik Vladimir Putin enostransko odstopil tik pred napadom na Ukrajino februarja 2022.
Na to je Rusijo danes spomnila britanska veleposlanica Barbara Woodward, ki je poudarila, da ne bo dovolila ruskega izkoriščanja Varnostnega sveta za izkrivljanje resnice o nezakoniti vojni.
"Rusija je dokazala svoje imperialistične ambicije in to, da ni niti najmanj zanesljiv partner pri sporazumih," je dejala veleposlanica in zagotovila trdno podporo Velike Britanije pri obrambi Ukrajine.
"Še naprej bomo zagotavljali konkretno podporo Ukrajini, dokler bo to potrebno, in jasno smo povedali, da mora biti Ukrajina v središču kakršnihkoli pogajanj," je poudarila.
Predstavnik ZDA je na današnjem zasedanju bolj kot odločno podporo nadaljevanju pomoči Ukrajini poudarjal potrebo po sklenitvi miru, pri čemer pa sodelovanja Ukrajine in EU ni izključil.
Diplomatski viri so potrdili, da ZDA sedaj tudi v ZN širijo stališče, da Ukrajina Krima ne bo dobila nazaj, kot sta to doslej še pred začetkom pogajanj z Rusijo povedala tako ameriški predsednik Donald Trump kot obrambni minister ZDA Pete Hegseth.
Jenča je poudaril, da sporazum Minsk II dokazuje, da podpis sporazuma ni nobeno jamstvo za trajni konec nasilja. Dejal je, da ZN spodbujajo diplomacijo za pravičen mir, vendar s polnim sodelovanjem Ukrajine.
Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je dejal, da EU in Velika Britanija ne moreta biti del pogajanj o Ukrajini zaradi zaslepljenosti z rusofobijo.
"Evropski politični palčki nameravajo še naprej oboroževati Ukrajino," je dejal in dodal, da je z republikansko zmago na volitvah v ZDA nastala možnost za prekinitev ognja v Ukrajini.
Slovenija je vedno podpirala sporazum iz Minska in spodbujala obe strani, da ga uveljavita, pa je dejal veleposlanik Samuel Žbogar in poudaril, da bo moral biti bodoči mirovni sporazum dovolj natančen, z jasnimi časovnimi okvirju in nadzornimi mehanizmi.
"Rusija je z invazijo kršila mednarodno pravo, Ustanovo listino ZN (...). Rusija mora Ukrajini in Evropi dokazati, da ji lahko zaupata," je dejal Žbogar.
Rusija je na zasedanje ponovno povabila soustanovitelja glasbene skupine Pink Floyd Rogerja Watersa, ki se je zavzel za hiter konec spopadov in med drugim menil, da bo Krim ostal ruski, ker je "po ruski zasedbi 95 odstotkov Ukrajincev s Krima glasovalo za odcepitev od Ukrajine".
Waters odgovornost za vojno pripisuje tudi evropskim in drugim zaveznikom Ukrajine.
12.48 Lavrov v Riad na pogovore z ameriškimi predstavniki
Kremelj je danes sporočil, da se bodo ruski in ameriški predstavniki v torek sestali v Savdski Arabiji na pogovorih o Ukrajini in morebitnem vrhu predsednikov ZDA in Rusije. Srečanja v Riadu se bosta udeležila zunanja ministra obeh držav Sergej Lavrov in Marco Rubio, sta potrdili strani. Rubio je medtem že prispel v Riad.
V Kremlju so danes potrdili, da se bo srečanja v Riadu ob zunanjem ministru Lavrovu udeležil tudi zunanjepolitični svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina Jurij Ušakov.
Na pogovorih z ameriškimi predstavniki bodo razpravljali predvsem o obnovitvi odnosov med Moskvo in Washingtonom, kot tudi o morebitnih pogajanjih o Ukrajini ter srečanju med Vladimirjem Putinom in Donaldom Trumpom, je povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
"Danes bosta Lavrov in Ušakov odletela v Riad in v torek se pričakuje srečanje z Američani, namenjeno predvsem obnovitvi celotnega kompleksa vprašanj, povezanih z obnovo rusko-ameriških odnosov," je pojasnil Peskov.
Srečanje bo posvečeno tudi "morebitnim pogajanjem o ukrajinski rešitvi in pripravi srečanja med predsednikoma", je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Kot je pred pogovori v Savdski Arabiji danes dejal Lavrov, sta se predsednika Putin in Trump v telefonskem pogovoru prejšnji teden strinjala, da je treba končati napetosti in obnoviti dialog o vseh vprašanjih, ki jih je mogoče rešiti s sodelovanjem Rusije in ZDA. Dodal je, da sta govorila tudi "o mogoči rešitvi vojne v Ukrajini", poroča AFP.
Tudi State Department je danes potrdil, da se bo ameriška delegacija v torek v Riadu srečala z ruskimi predstavniki. Srečanja se bodo udeležili ameriški državni sekretar Rubio, svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz in posebni odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff.
Rubio, ki se mudi na svoji prvi turneji po Bližnjem vzhodu, je medtem že prispel v Riad, kjer se bo srečal tudi s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom in zunanjim ministrom Faisalom bin Farhanom, je poročala televizija Al Arabija.
Do pogovorov med ameriškimi in ruskimi predstavniki prihaja sredi okrepljenih diplomatskih prizadevanj za rešitev ukrajinskega konflikta, ki jih je prejšnji teden zaznamoval telefonski pogovor Trumpa s Putinom in tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.
Ukrajina na pogovorih v Riadu najverjetneje ne bo sodelovala. V zadnjih dneh je bilo sicer slišati številne pozive, da pogajanj o Ukrajini ne more biti brez Ukrajine, nujno pa mora biti vključena tudi Evropa.
Vodja ruske diplomacije Lavrov je danes še dejal, da Evropa nima mesta v prihodnjih pogajanjih Rusije in ZDA za končanje konflikta v Ukrajini, ker želi "nadaljevati vojno". "Če (Evropejci) pridejo za pogajalsko mizo (...) z namenom nadaljevanja vojne, zakaj bi jih potem vabili?" je dodal.
12.40 Rusija: Naši sistemi so ponoči prestregli in uničili 90 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov
"Ponoči so naši sistemi zračne obrambe prestregli in uničili 90 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov in protiladijsko manevrirno raketo neptun," je rusko ministrstvo sporočilo na omrežju Telegram, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Dodali so, da je bilo 38 brezpilotnikov sestreljenih nad Azovskim morjem, 24 nad regijo Krasnodar na jugu Rusije, preostali pa nad več drugimi regijami na jugu in zahodu države ter nad zasedenim polotokom Krim.
Kljub številnim sestrelitvam so ukrajinski droni v regiji Krasnodar zadeli pomemben naftovod, je po navedbah AFP danes sporočilo podjetje Caspian Pipeline Consortium, ki upravlja naftovod.
Dodali so, da je napad povzročil omejitve pri dobavi nafte iz sosednjega Kazahstana. Naftovod je namreč namenjen transportu kazahstanske nafte prek južne Rusije za izvoz prek Črnega morja, tudi v zahodno Evropo.
Ukrajinske letalske sile so medtem danes sporočile, da so sestrelile 83 od 147 brezpilotnih letalnikov, ki jih je ponoči nad Ukrajino izstrelila Rusija.
Rusija in Ukrajina redno poročata o medsebojnih napadih z brezpilotnimi letalniki, njihova tarča je pogosto tudi energetska infrastruktura.
Od začetka vojne v Ukrajini, ki se je lani z nepričakovanim vdorom v regijo Kursk razširila na rusko ozemlje, bodo sicer 24. februarja minila tri leta.
V zadnjih dneh so voditelji Ukrajine, ZDA in Rusije izrazili pripravljenost na začetek mirovnih pogajanj. Ameriški in ruski uradniki naj bi pogovore začeli že v torek v Savdski Arabiji. Državni sekretar ZDA Marco Rubio je ob tem pojasnil, da bi Ukrajina lahko sodelovala v poznejših "pravih pogajanjih", če bo do njih prišlo.