Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Torek,
6. 10. 2020,
18.31

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,48

4

Natisni članek

Natisni članek

eksplozija Bejrut viralka

Torek, 6. 10. 2020, 18.31

4 leta, 2 meseca

Oblake je kar odpihnilo: nov pogled na noro eksplozijo v Bejrutu #video

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,48

4

Dva meseca po katastrofalni eksploziji v libanonski prestolnici Bejrut, ki je s tlemi zravnala velik del tamkajšnjega pristanišča in povzročila 200 smrti, se je na spletu pojavil nov videoposnetek, ki ponudi pogled na strašansko detonacijo z velike razdalje.

Novice Izjemno redek prizor: led se je iz vode dvignil kot stolpnica #video

Zgornji videoposnetek je glede na čas, ki ga je potreboval zvok eksplozije, da je dosegel snemalca, nastal na oddaljenosti približno petih kilometrov od bejrutskega pristanišča, kjer je 4. avgusta najverjetneje razneslo skladišče 2.750 ton amonijevega nitrata

Kolosalni pok v Bejrutu velja za eno najsilovitejših nejedrskih eksplozij v zgodovini človeštva. Povzročila je smrt najmanj 200 ljudi, trije ljudje so še vedno pogrešani. Poškodovanih je bilo več kot 6.500 ljudi, gmotna škoda pa znaša več kot deset milijard evrov.  | Foto: Twitter - Voranc Kolosalni pok v Bejrutu velja za eno najsilovitejših nejedrskih eksplozij v zgodovini človeštva. Povzročila je smrt najmanj 200 ljudi, trije ljudje so še vedno pogrešani. Poškodovanih je bilo več kot 6.500 ljudi, gmotna škoda pa znaša več kot deset milijard evrov. Foto: Twitter - Voranc

V videoposnetku, ki je bil objavljen na spletnem forumu Reddit, se zelo dobro vidi, da je silovit udarni val takoj po eksploziji dobesedno odpihnil nekaj oblakov.

Eksplozija je sicer povzročila tudi nastanek tako imenovanega Wilsonovega oblaka. Ta je v videoposnetku viden kot bel obroč, ki se širi na vse strani in nato razkadi v nekaj sekundah.

Wilsonov oblak | Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona Foto: Matic Tomšič / Posnetek zaslona

Wilsonov oblak nastane kot posledica posebej močne eksplozije v vlažnem zraku. Udarni val eksplozije tik pred širitvijo navzven za trenutek namreč povzroči redčenje in s tem padec temperature okoliškega zraka, zaradi česar vodna para v zraku kondenzira. 

Preberite tudi:

Novice Stavbo družbe Huawei zajel apokaliptičen požar #video
Novice Božja kazen za nevarnega voznika: "bum" v policiste #video
Novice Je znanega politika med prenosom v živo zadela kap? #video
Novice Nor pobeg protestnika v Belorusiji pred policisti #video
Novice Izumil je nov način, kako človeka spraviti ob živce #video
Ne spreglejte