Nedelja, 9. 9. 2018, 12.42
6 let, 3 mesece
Trumpovi sodelavci sodelovali pri načrtih vojaškega udara v Venezueli
Predstavniki administracije ameriškega predsednika Donalda Trumpa so se na skrivaj sestali s častniki venezuelske vojske, s katerimi so razpravljali o odstavitvi venezuelskega predsednika Nicolasa Madura. Na koncu so se sicer odločili, da jim pri tem ne bodo pomagali, je poročal ameriški časnik New York Times.
Časnik se sklicuje na neimenovane ameriške predstavnike in nekdanjega venezuelskega vojaškega poveljnika, ki naj bi sodelovali v tajnih pogovorih o vojaškem udaru. Venezuelski zunanji minister Jorge Arreaza je na Twitterju obsodil "ameriške načrte za posredovanje in podporo vojaški zaroti v Venezueli". "Prav tam, v ameriških medijih, lahko vidimo nove gnusne dokaze," je dodal.
Na pisanje New York Timesa se je odzval tudi tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost. Kot je dejal, se ZDA še naprej zavzemajo za mirno in urejeno vrnitev demokracije v Venezueli. "Ameriška vlada vsak dan posluša zaskrbljene Venezuelce iz vseh družbenih slojev. Njihov cilj je enak: ponovna izgradnja demokracije v njihovi domovini," je dejal Garrett Marquis.
Ameriški predsednik Donald Trump sicer velja za velikega kritika venezuelskega kolega Madura, ki je v veliki meri odgovoren za hudo gospodarsko in humanitarno krizo, v kateri se je znašla nekoč najbogatejša južnoameriška država.
Venezuelske oblasti ZDA že obdolžile za poskus atentata na Maduro
Maduro je bil 4. avgusta med vojaško parado v Caracasu tarča poskusa napada z dronom. Venezuelske oblasti so s prstom pokazale na ZDA, Kolumbijo in notranje sovražnike.
Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost John Bolton je zatrdil, da ameriška vlada ni bila vpletena v incident.
Avgusta lani so mediji poročali, da je Trump svoje svetovalce spraševal o možnostih vojaške invazije na Venezuelo. V tistem času je javno govoril, da ne izključuje vojaške opcije za končanje kaosa v tej z nafto bogati državi.
7