Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 1. 2025,
6.09

Osveženo pred

10 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,39

Natisni članek

Natisni članek

Aleksandar Vučić študenti Srbija protesti

Četrtek, 16. 1. 2025, 6.09

10 minut

Protesti v Srbiji

Noč s študenti v Novem Sadu: "Imate krvave roke, ne bomo mirno gledali, kako naši sodržavljani umirajo" #foto #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,39

Od naših poročevalcev iz Srbije

Na vhodu v zasedeno filozofsko fakulteto v Novem Sadu nas pričaka velik napis v cirilici: "Bodi pogumen, bodi neposlušen, vsi v blokade." Na fakulteto ni mogoče vstopiti brez vnaprejšnje najave. Obvezen je vpis v seznam obiskovalcev. Varnost je pomemben del protokola po večmesečnih protestih in blokadi fakultet v Srbiji, ki jo je sprožila tragedija na novosadski železniški postaji, zrušitev nadstreška, ki je pod seboj pokopal 15 življenj. Študenti pravijo, da je ta dogodek simptom stanja v Srbiji, zato bodo s svojimi zahtevami kljub velikim pritiskom režima Aleksandra Vučića vztrajali do konca.

Bilo je okoli 22. ure, po vstopu v filozofsko fakulteto se odpre pogled na živo dogajanje. Nekateri se že pripravljajo na počitek, drugi debatirajo, nekateri se zabavajo s kartanjem. 

Korupcija ubija

Hitro je jasno, zakaj so študenti v blokadi, kot pravijo zasedbi fakultete. Vse namreč povedo transparenti in napisi: Imate krvave roke. Oblast ni država. Korupcija ubija. Pametni ne popuščajo več. Vsi v blokade. Nimamo več časa. Nočem stanovanja, hočem pravičnost. Vsi smo skupaj, to je del večjega boja.

Tudi zahteve so jasne in odločne: odstop predsednika vlade Miloša Vučevića in župana Novega Sada Milana Đurića, javna objava vse dokumentacije, povezane z rekonstrukcijo železniške postaje, in pregon napadalcev na dijake novosadskih srednjih šol, ki so protestirali. Novosadski študentje podpirajo tudi zahteve beograjskih študentov, ki so ravno tako zasedli fakultete.

"S svojim delovanjem in delovanjem študentov v celotni Srbiji želimo predvsem naši družbi, a tudi državam v regiji in celotnemu svetu pokazati, da mladi nismo apolitični, kar je postala nekakšna krilatica," pravi Vuk, 21-letni študent socialnega dela. | Foto: Ana Kovač "S svojim delovanjem in delovanjem študentov v celotni Srbiji želimo predvsem naši družbi, a tudi državam v regiji in celotnemu svetu pokazati, da mladi nismo apolitični, kar je postala nekakšna krilatica," pravi Vuk, 21-letni študent socialnega dela. Foto: Ana Kovač Vuk Vitković ima 21 let. Je študent tretjega letnika socialnega dela. Na fakulteti živi že mesec dni, občasno se gre domov oprhat in preobleč. Všeč mu je, da vsi spoštujejo pravila, do dveh ponoči se vse umiri, luči se ugasnejo.

V glavnem se ukvarjajo s tem, kako obogateti

Zakaj je v blokadi? "To je preprosto moja dolžnost kot študenta. Živim v državi, v kateri očitno pravičnost ni pomembnejša od dobička. Na človeško življenje se gleda kot na neko manj pomembno stvar, politiki pa se v glavnem ukvarjajo s tem, kako obogateti. S svojim delovanjem in delovanjem študentov v celotni Srbiji želimo predvsem naši družbi, a tudi državam v regiji in celotnemu svetu pokazati, da mladi nismo apolitični, kar je postala nekakšna krilatica. Zelo nas skrbita naša prihodnost in naša družba. Ne bomo mirno gledali, kako naši sodržavljani umirajo zaradi korupcije."

Norčujejo se iz inteligence

Vuk je besen, da živi v državi, v kateri se norčujejo iz inteligence in podcenjujejo študente. Pravi, da s svojo diplomo ne bo mogel delati v stroki. "Mojo diplomo, simbol mojega znanja, bi moral zamenjati s strankarsko izkaznico, da bi lahko dobil solidno službo. Nisem tu, da ne bi hodil na izpite, da bi se družil s prijatelji. Danes sem tukaj, bil sem včeraj in bom tudi jutri, dokler ne izpolnijo vseh naših zahtev. Tukaj sem, da bi lahko jutri živel v družbi, ki bo spoštovala glas študentov."

Vuk pravi, da ima privilegij, ker ima podporo družine, mama mu je dejala, da je nanj ponosna. Sicer jih skrbi, da se ne bi preveč izpostavil in da bi to lahko vplivalo na njegovo prihodnost. "Skrbi jih tudi zaradi nasilnežev, ki so prodali svojo dušo in telo, da bi zaslužili."

Fotogalerija
1
 / 36

Da ne bo tega treba ponavljati našim otrokom

Nina Perović ima 20 let. Je študentka drugega letnika angleščine. "V blokadi sem, da bi bila del sprememb, nečesa novega, česar do zdaj še nismo videli. S prijatelji smo tu, da našim otrokom ne bi bilo treba ponavljati naših protestov čez nekaj let in da končno postavimo piko na ves ta kaos in korupcijo."

Na vprašanje, kako bi razmere razložila slovenskim študentom, pravi, da bi morala zelo dolgo razlagati, kaj vse ni v redu v njeni državi. "Na kratko, želimo ostati živi!" Ve, da so z njimi solidarni tudi študentje v Ljubljani in da tudi drugod po svetu pred srbskimi veleposlaništvi potekajo solidarnostni protesti.

"Na kratko: želimo ostati živi!" pravi Nina Perovič, 20-letna študentka angleščine. | Foto: Ana Kovač "Na kratko: želimo ostati živi!" pravi Nina Perovič, 20-letna študentka angleščine. Foto: Ana Kovač

Zakaj misli, da lahko uspejo, ker se zdi, da imajo nasproti sebe nepremakljivo trdnjavo? "Kot večina mojih sovrstnikov menim, da na mladih svet stoji. Upam, da bomo uspeli s spremembami, ker še tako trdna trdnjava se v neki točki zruši."

Srbija protest
Novice V Srbiji se nadaljujejo protesti in blokade fakultet
Srbija protest
Novice V Srbiji se nadaljujejo protesti #foto #video
protesti Srbija
Novice Srbski študenti v novo leto s 15-minutnim molkom
Aleksandar Vučić
Novice Vučić: Večina državljanov Srbije je za mojo razrešitev. Predlagam referendum.
Aleksandar Vučić
Novice Srbska koalicija podprla neobstoječ predlog opozicije za referendum o razrešitvi Vučića

Ne spreglejte