Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
8. 4. 2016,
8.04

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

begunci migranti Turčija Grčija

Petek, 8. 4. 2016, 8.04

8 let

Grčija v Turčijo vrača drugo skupino migrantov. Aktivisti vračanje označujejo za deportacijo.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0
Grčija migranti begunci | Foto Reuters

Foto: Reuters

V skladu z dogovorom med Evropsko unijo in Turčijo danes z grških otokov v Turčijo vračajo drugo skupino migrantov.

Z otoka Lezbos so tako z ladjo že odpeljali 45 migrantov. Po navedbah policije gre za Pakistance. Okoli 90 naj bi jih še odpeljali v turško mesto Dikili.

Vračanje migrantov sprožilo proteste

V glavnem pristanišču otoka Lezbos več deset ljudi protestira proti vračanju migrantov ob vzklikanju "Ustavite deportacije", "EU, sram te bodi" in "Svoboda za begunce". Tri aktiviste so prijeli, potem ko niso hoteli izpustiti sidra trajekta, na katerem so bili migranti.

Grška vlada trdi, da v Turčijo vračajo samo tiste, ki v Grčiji niso zaprosili za azil.

Po začetku vračanja povečanje prošenj za azil v Grčiji

Vračanje migrantov iz Grčije v Turčijo se je v skladu z marca sklenjenim dogovorom med Brusljem in Ankaro začelo v ponedeljek, ko so vrnili več kot 200 migrantov. Vračanje naj bi nadaljevali v sredo, a so ga na željo Aten preložili na danes.

Neimenovani turški uradnik je takrat povedal, da je za preložitev zaprosila Grčija. Grška vlada je pred tem sporočila, da so upočasnili postopke odhoda migrantov z grških otokov zaradi povečanega števila prošenj za azil na otokih Ios in Lezbos.

Migranti zahtevajo ponovno odprtje balkanske poti

Aktivisti vračanju nasprotujejo in ga označujejo za deportacijo. Nasprotujejo mu tudi migranti.

V četrtek je tako iz sprejemnega centra na grškem otoku Samos odšlo 250 migrantov, ki so na ulicah največjega mesta na otoku zahtevali, da jim dovolijo nadaljevanje poti proti celinski Evropi in naj jih ne vračajo v Turčijo. Večino so nato lokalne oblasti in predstavniki agencije Frontex prepričali, da so se vrnili v sprejemni center, je danes poročal lokalni radio.

Več deset migrantov na Samosu in Lezbosu pa gladovno stavka, da bi preprečili izgon in zahtevajo ponovno odprtje meja na balkanski migrantski poti.

Hrvaška zapira begunski center v Slavonskemu Brodu

Hrvaška nevladna pobuda v podporo beguncem Dobrodošli je sporočila, da bo hrvaško notranje ministrstvo 15. aprila zaprlo begunski tranzitni center v Slavonskem Brodu. O tem je policija uradno obvestila predstavnike pobude in Rdečega križa na četrtkovem srečanju. V centru je 105 ljudi, ki jih bodo namestili v Zagrebu ali Kutini.

Pobuda Dobrodošli na svoji spletni strani dodaja, da bodo morale nevladne organizacije do takrat pospraviti svojo opremo. Zimski begunski center v Slavonskem Brodu tudi ni namenjen za sprejem beguncev v skladu z dogovori na ravni Evropske unije, so dodali.

Ne spreglejte