Ponedeljek, 19. 1. 2015, 16.24
4 leta, 1 mesec
Dnevnik iz Guantanama
V preteklosti so že izšle knjige, ki so opisovale dogajanje v verjetno enem najbolj razvpitih zaporov na svetu, v Guantanamu. Po pričevanju izpuščenih zapornikov je bil posnet tudi film. Prav v tednu, ko so ameriške oblasti iz zapora na Kubi izpustile pet zapornikov, ki so jih naselile v Estonijo in Oman, pa je izšla tudi knjiga dnevniških zapiskov še vedno zaprtega zapornika.
Njegovi odvetniki so se šest let borili, da bi rokopis lahko izšel in da bi Slahi lahko bil izpuščen. Poleti 2012 je sodišče v ZDA razsodilo, da rokopis lahko objavijo, a z 2.500 cenzorskimi posegi.
Zvezni sodnik je že leta 2010 odobril tudi izpustitev Slahija, a se je ameriška vlada pritožila in postopek še vedno teče. Slahi je še vedno v zaporu, v isti celici, v kateri je napisal knjigo, ki je pretekli teden končno izšla v 20 državah. Britanski Guardian je še pred izidom objavil odlomke iz knjige.
Mohamedou Ould Slahi je iz Mavretanije. Njegova pot v Guantanamo se je začela v zgodnjih 90., ko je odpotoval v Afganistan, da bi se pridružil borcem proti prosovjetskemu režimu v Kabulu. Priznal je, da je imel leta 1992 stike z Al Kaido. Kmalu se je vrnil v Mavretanijo, a je bil od tedaj na ameriškem seznamu sodelavcev Al Kaide. Leta 2001 je sam odšel na policijo v zvezi z načrtovanjem bombnega napada na letališče v Los Angelesu. Sedem dni je bil v priporu, kjer ga je zaslišal tudi FBI.
Nato ga je CIA odpeljala v Jordanijo, kjer je bil osem mesecev v enem izmed skrivnih zaporov. Od tam so ga za dva tedna poslali v Afganistan, nato pa avgusta 2002 v Guantanamo. Nikoli niso našli nobenih dokazov, da bi res sodeloval v organiziranju kakršnihkoli napadov. Leta 2004 je od njegovega primera odstopil celo vojaški tožilec, češ da ni nobenih dokazov razen tistih, ki so jih pridobili z mučenjem.
Ena od metod je bila, da so zapornike izpostavljali mrazu. Zaprli so jih v sobo in klimatsko napravo nastavili na nič stopinj. Zaporniki, ki so jim zvezali roke, da se niso mogli ogreti, so bili v tako mrzlih sobah deset, dvanajst ur. "Lahko si predstavljajte, kaj mraz pomeni za nekoga iz Savdske Arabije," je zapisal.
Zapornike so vodili tudi na dolge vožnje z gliserji pod pretvezo, da jih bodo premestili v drug, še ostrejši zapor. V resnici pa je bila vožnja izgovor za mučenje, ker bi v primeru poškodb lahko v poročilo zapisali, da se je zapornik poškodoval med transportom. Na teh vožnjah so ga silili, da je pil morsko vodo, ga pretepali in ga nato vrnili v isti zapor.
Slahi v svojih zapiskih opisuje, da je bil izpostavljen dolgotrajnemu mučenju. "Začel sem halucinirati, slišal sem recitiranje Korana, slišal sem pogovore moje družine, glasbo iz svoje dežele. Pozneje so se pazniki norčevali iz tega in se pretvarjali, da so skriti duhovi. Bil sem na robu tega, da se mi zmeša," je zapisal.
Da bi se mučenje končalo, je začel pripovedovati laži. Zasliševalcem je dejal, da je načrtoval razstrelitev stolpa v Torontu. Na vprašanje zasliševalca, ali je to res, je odgovoril: "Vseeno mi je, dokler ste vi zadovoljni. Če želite to kupiti, vam prodam."
V Guantanamu je še vedno zaprtih 122 zapornikov. Čeprav si ameriški predsednik Barack Obama prizadeva, da bi zmanjšal število zaprtih, Guardian navaja besede dobro obveščenega vira, ki meni, da je malo verjetno, da bi Slahi letos odšel na prostost.